• |

Video/ “Nëse flas përmbyset bota”. Salah kërcënon Klopp, i ndan Nunez: Liverpool lamtumirë titull

Salah

Lamtumirë ëndrrave të lavdisë për Liverpool, i cili barazoi në shtëpi ndaj West Ham në javën e 35 të Premier League. Reds iu përgjigjën golit të Boëen me Robertson dhe autogolin e Areola, por më pas u arritën nga barazimi i Antonio. Më shumë se rezultati ka rrëmbyer vëmendjen sherri mes Mohamed Salah dhe Jurgen Klopp. Të dy kanë shkëmbyer fjalë të ashpra në momentin kur egjiptiani po futej në lojë dhe janë ndarë nga Darwin Nunez. Ndalen në 1-1 edhe Manchester United-Burnley dhe Fulham-Crystal Palace. Wolverhampton mundi Luton Town 2-1, Sheffield United zbriti në Championship, i dërrmuar 5-1 nga Newcastle.

Tension i lartë në shtëpinë e Liverpool. Në minutat e fundit të West Ham-Liverpool, Salah dhe Klopp u përplasën në vijën anësore kur egjiptiani hyri në fushë. Gjermani, i cili iu afrua ish-lojtarit të Romës për t’i dhënë disa udhëzime, pa Salah që reagoi keq me zemërimin e dukshëm të shprehur me gjeste. Shoku i skuadrës Nunez ndaloi sulmuesin dhe ndërhyri duke e larguar Salah. Pas nervozizmit të egjiptianit duhet të fshihet vendimi i Klopp për të mos e lënë të startojë nga minuta e 1 në Londër. Pas ndeshjes, tekniku gjerman nuk pranoi të tregojë arsyen e konfliktit: “Jo, ne kemi folur tashmë në dhomat e zhveshjes. Për mua përfundoi aty”. Salah gjithashtu shkoi drejtpërdrejt në zonën mix para gazetarëve: “Nëse unë flas, do të përmbyset bota”.

NDESHJET E TJERA

Dy barazime e dy fitore vendase me Sheffild United që përshëndet Premier League dhe zbret në Championship. Manchester United ndalet 1-1 në Old Trafford nga Burnley. Antony në minutën e 79′ kaloi skuadrën e Ten Hag në avantazh, por tre minuta nga fundi një penallti i dha mundësinë Amdouni të rikthente ekuilibrin. 1-1 edhe mes Fulham e Crystal Palace. Muniz kaloi në avantazh skuadrën e Brojës, që e zëvendësoi vetëm në 5 minutat e fundit. Barazimi erdhi në minutën e 87′ me Schlupp.

Lexo më tej: Video/ Manchester City fluturon në finalen e FA Cup: Bernardo Silva eliminon Chelsea

Goleadë e Newcastle ndaj Sheffield që ra nga kategoria. Avantazhi i miqve nga Ahmedhodzic solli reagimin e ashpër të Magpies që barazuan me Isak në pjesën e parë e pastaj realizuan edhe një poker në të dytën me Guimarães (54′), penalltinë e Isak (61′) autogolin e Osborn (65′) dhe Wilson (72′). Fiton edhe Wolves, 2-1 ndaj Luton me golat e Hee-chan në minutën e 39′ dhe Gomes në të 50′, ndërsa shkurtoi diferencën Morris, dhjetë minuta nga fundi.