• |

Video/ Shembet zhurmshëm United, drithet pankina e Ten Hag: Crystal Palace e dërrmon 4-0, Europa në rrezik

United

Mbrëmja e së hënës e javës së 36 të Premier League nuk i buzëqeshi aspak Manchester United, i mundur keq nga Crystal Palace me rezultatin 4-0. Olise hapi ndeshjen me një goditje në hyrje të zonës në minutën e 12′ dhe e mbylli në minutën e 66′. Golat e tjetër të Palace u shënuan nga Mateta dhe Mitchell. Kështu Red Devils janë arritur në renditje nga Chelsea dhe dështojnë të parakalonin Newcastle, dy pikë larg, në vendin e gjashtë.

Red Devils i besuan Mount në 3/4, me Casemiro që u rikthye në vijën mbrojtëse. Vendasit shfrytëzuan menjëherë vështirësitë e lojtarëve të Ten Hag dhe kaluan në avantazh në minutën e 12′ me Olise, autor i një goditjeje fituese në hyrje të zonës. Anësori i Palace pak minuta më vonë iu afrua golit të dytë, por këtë herë Onana arriti të bllokojë goditjen e tij. Manchester United ia besoi reagimin e tij Hojlund, por tentativa e ish-lojtarit të Atalantas humbi objektivin nga një pozicion i mirë. Vendasit përfituan të siguronin rezultatin dhe Mateta shënoi golin e dytë me një goditje me të majtë nën traversë, pas një asistimi të Richards.

Lexo më tejVideo/ “Nuk e pranoj këtë pyetje”: gazetari e tërbon, Ten Hag ikën nga konferenca e shtypit

Presioni i vendasve megjithatë vazhdoi dhe çoi në golin e tretë të mbrëmjes me Mitchell, i përpiktë në devijimin në zonën e vogël, pas një goditje nga këndi në minutën e 58′. Humbja e United u thellua tetë minuta më vonë nga Olise, që kompletoi dygolëshin personal. Në kohën shtesë Edouard madje iu afrua golit të 5-0, por goditja e tij përfundoi në shtyllë. Ky sukses e ngjit Crystal Palace në 43 pikë në renditje, ndërsa United mbetet me 54, me Europën në rrezik e Erik ten Hag me pankinën të lëkundur.