• |

Video/ Chelsea ngrihet në këmbë në derbin e Londrës: Chalobah e Jackson fundosin Tottenham

Chelsea

Në rikuperimin e javës së 26 të Premier League, Chelsea u rikthye në këmbë, duke mposhtur Tottenham 2-0 në derbi, pas tre ndeshjeve pa fitore. Skuadra e teknikut Pochettino shfrytëzoi maksimalisht topat inaktivë, duke thyer bllokimin në minutën e 24′ me Chalobah. Blues dyfishuan epërsinë në minutën e 72′ me Jackson (të dy golat me kokë nga goditjet standarde). Chelsea ngjitet në 51 pikë në renditje, në vendin e tetë.

Chelsea u kthye të fitojë, 2-0 në Stamford Bridge në derbin kundër Tottenham. Menjëherë, Blues iu afruan avantazhit me një veprim personal të Jackson. Sulmuesi kapërceu edhe Vicario me një prekje të butë, por Van de Ven shpëtoi në linjë, me Palmer që u godit pa mendje nga topi dhe ishte i paaftë ta shtynte në rrjetë. Skuadra e teknikut Pochettino u duk se kishte diçka më shumë se kundërshtari dhe në minutën e 24′ mori avantazhin. Një goditje dënimi perfekte nga Gallagher për devijimin me kokë të Chalobah në shtyllën e dytë, që e bëri rezultatin 1-0. Spurs u përpoq të mbështetej te goditjet standarde dhe në minutën e 38′ Romero, në mënyrë sensacionale, iu afrua barazimit, sërish me kokë.

Lexo më tej: Chelsea, dyshime mbi shitjen e dy hoteleve: mund të jetë thyer rregulli i Fair Play Financiar

SPURS PA ENERGJI

Në fillim të pjesës së dytë, miqtë u përpoqën të ushtronin presion në kërkim të golit të barazimit, por energjia e tyre u zbeh gjithnjë e më shumë me kalimin e minutave. Në minutën e 72′ Chelsea e siguroi rezultatin me golin e dytë. Goditja e dënimit e Palmer u përplas në traversë, por topin e kthyer Jackson ishte më i shpejti nga të gjithë ta dërgonte në rrjetë. Chelsea fitoi 2-0 dhe ngjitet në 51 pikë në renditje, në vendin e tetë dhe ende duke luftuar për një vend në Evropë. Tottenham, i pesti, ka ngecur në 60 dhe -7 pas vendit të katërt të mbajtur nga Aston Villa.