• |
ide | kryesore

Qeveria e re/ Në Shkup po vdes Ballkani i hapur

Arkiva, Kryesore, Lajme
ballkan hapurNjë nga pikat e para që koalicioni VLEN i ka kërkuar aleatit të tij të ardhshëm VMRO-DPMNE, me të cilin pritet të krijojë qeverinë e re të dalë nga zgjedhjet e 8 Majit, është dalja nga nisma Vuçiç-Rama për Ballkanin e Hapur. VLEN ku bën pjesë dhe Vetëvendosja ka rënë dakord për parimet e përgjithshme të bashkëpunimit për qeverinë e ardhshme me partnerin maqedonas. Duke cituar burime nga takimi, Alsat Maqedoni ka njoftuar se VMRO-DPMNE dhe VLEN janë marrë vesh për daljen e Maqedonisë së Veriut nga “Ballkani i Hapur”.

“VLEN ka kërkuar dalje nga Ballkani i Hapur dhe një ide e tillë është përqafuar nga VMRO-DPMNE”, raportoi Alsat.

LEXO ME TEJ:

Courrier des Balkans: Rama-Vuçiç, ushtarët e vetmuar të Ballkanit të Hapur

Kjo me sa duket është arritur parimisht ditën e takimit kur kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, së bashku me nënkryetarët Aleksandar Nikoloski, Vllado Misajlovski, Timço Mutsunski dhe Gordana Koçoska Dimitrieska, u pritën në selinë e Vlen në Shkup nga Arben Taravari, Izet Mexhiti, Biljal Kasami dhe Afrim Gashi.

Më parë, me gjysëm zëri edhe Edi Rama kishte shpallur kryerjen e misionit të nismës së tij dhe Vuçiçit. Gjatë një interviste për Euronews, ne korrik 2023 Rama shpalli nga Ulqini fundin e projektit të “Ballkanit të Hapur”, një pjellë ekskluzive e miqësisë së tij dhe Vuçiçit.

Atëhere, ai foli për Ballkanin e Hapur në kohën e shkuar, si për një mision tashmë të kryer.

Piruetat/ Dy fytyrat e Ramës për “Open Balkan”

Por qëndrimet e kryeministrit shqiptar kanë qenë kontradiktore në lidhje me Open Balkan. Kur u pyet ne fund të dhjetorit 2023 ai tha se nuk e ka mbyllur nismën duke pretenduar se deklaratat e tij të mëparshme janë keqkuptuar.

Gjatë një konferencë të fundvitit në Tiranë, Rama tha se “sot po e marr vesh se unë e paskam mbyllur Ballkanin e Hapur se nuk më rezulton që unë të kem bërë ndonjë mbyllje, madje unë e kam shpjeguar që Ballkani i Hapur nuk hapet dhe nuk mbyllet me një çelës nga një person apo nga njëra palë”.

Alternativa e Ramës: “Ballkan i hapur”, ose luftë dhe gjakderdhje”

Ai u pyet nga gazetarët për deklaratën e tij në Korrik, kur kishte thënë se Ballkani i Hapur ishte një nismë për “ta shtyrë përpara Procesin e Berlinit dhe se e kishte kryer atë mision për të cilin lindi”.

Duke iu përgjigjur pyetjes, Rama tha: “Unë nuk kam thënë asnjëherë që kam mbyllur Ballkanin e Hapur se është dhe si shprehje qesharake. Unë kam thënë diçka krejt tjetër që është thënë në një kontekst të caktuar dhe shprehimisht kam thënë që e ka kryer misionin e vet në atë kontekst, por që nisma në vetvete është një nismë që është si nisma të tjera dhe që nuk hapet dhe nuk mbyllet nga unë.”

Ballkani i hapur, shqiptarët të shqyer/ Si i ndau Vuçiç, Tiranën dhe Prishtinën

Ndërkojë që kryeministri i Shëqipërisë bën pirueta sipas rastit, homologu i tij kosovar, Albin Kurti ëshë deklaruar gjithnjë kundër kësaj nisme. Dhe sot afërsia e Vetëvendosjes me koalicionin VLEN po i jep frytet e saj. Duket se një nga lëvizjet e para të qeverisë së re në Shkup, do të jetë dalja nga Open Balkan, pra fundi i kësaj aventure.

Nisma Ballkani i Hapur, e cila fillimisht është quajtur Mini Schengen, është ndërmarrë më 10 tetor 2019, në Novi Sad, dhe është nënshkruar nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri i atëhershëm i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

©Lapsi.al16 Comments

  1. Duhet lexuar veprat e Kadares, per te kupuar se si planifikohet urrejta e pa sosur ndaj qytetare Shqiptare, edhe pse jashte vendi , per regjimin Enverist te Edi Rames dhe familjen e Enver Hoxhes, nuk ekziton distance, se miliarda euro spenzohen per te arritur qellimet te dhunshme, edhe ndaj te miturve.
   Ismail Kadare
   Epilog , Nipave
   Vargjet tona do te vjne tek ju / Si ato trungjet qe sjell lumi i turbullt./ Te zgjuar nga zhurme e tyre e paprirur/ Ju do te dilni tek brigjet grumbuj -grumbuj ./
   Do dalin nanat, do dalin motrat, si ne kenge epike./ Nga viene keta trungje keshtu, moj korba ?
   Ata, te copertura, te perzhitur nga rufet e kohes heroike /Do perplasen me rropame madheshtore midis vorbullash./
   Ju do te kini me te bukur,/ Sic do t’i kini apertamente me kalorifere, / Megjithate, e di , se do ti zgjatni duart/ Drejt trungjeve qe lumi i turbullt sjell.

   Vertet une emigrova ne Itali dhe krijova nje jete te nivelit mesatar , sigurisht me pune, edhe femija e mi u riten ne nje apartament me kalorifer. Por sic kam shkruar Kryeministrit Rama kjo nuk ka penguar persekutimin e familjes teme ne Itali, kuptohet per llogari te familjes Hoxha.
   Gjykates se Apelit te Torinos , Presidentessa Nasi i kam shkruar per te hetuar nese Romano Begeja ( djali im) gjat pjesmarrjes ne Bardonecchia Juventus Samer ne vitet 2004, 2005 , Ka pesuar dhune.
   Te njejten denuncia e kam ba ne Prokorin e Milanos, dhe te Torinos.
   Romano Begeja ka lindur me 2 nanor 1994, sic me ka teguar bashkshortja i eshte ba nje gjylpane qe femija per te l’indirizzo diten e te vdekurve.
   Une, sipas Vuzes E2 u trasforma ne USA 🇺🇸 mirpo si dihet, dhe sic kam spiegare edhe zytarve Amerikan , une dhe familja jeme jemi torturuar.
   Nje leter e detajuar deguar ambasadorit Amerikan ne Rome , kam pretenduar dhe jam i bindur qe trattore nje kospiracion , per te mbuluar scandalo me orientim sekaual mbi te mitur.
   Ne 2014, ku ne shkuma ne Amerik , Romano kishte mbush 20 vjec.
   Ne u eksperimentuam me inteligensen artificiale te gjithe njerzit e familjes.
   Ashtu sic e kishte parashikuar Saviano ne librino Gomorra.
   Po ashtu me metoda mafiose u trajtova nga shteti Italian , tortur paikologjike , te cilen e realizuan si ne laborator, bota kishte ndyshuar per mua.
   Kushtetuta Italiana eshte modifikuar ne vitin 2001 duke garantuar pakicat kombtare. As edhe nje ligj kombtare dhe nerkombtar nuk lejon eksperimente shentesore mbi trunin, dhe torturen, mbi mua dhe familjes tem eshte ba , fale qeveris me stamp fashiste, per llogari te Edi Rames dhe familjes se Enver Hoxhes.
   Ne denoncimin e fundit, derguar kryeprokurorit te Torinos kam spiegare esperienze me intelixhencen artificiale ne trup.
   Edi Rama nese ka kurajo ta baje publike, ai denoncim , ka firme teme dhe vulen e Gjykates se Torinos.
   E perseris nese Edi Rama ka kurajo ta bajne publike.
   Kthyer nga Amerika denoncohem nga Enkelejde Begeja bashkshortja, dhe Romano Begeja djali per dhune familje, ata nuk marrin pjese ne proces gjygjesor dhe as mbrohen me avokat. Artikulli 111 i kushtutes italiane , procesi gjygjesor i pa vleshem .
   E megjitheat mbahem ne arrest shtepie me dhune psikologjike, nga ma te ndryshmet, ndodhem ne shtepin e vellait, Venezia Reale , motivi ishte tentativa qe te denohesha per dhune ndaj te miturve, bahet fjale per meat e mica qe athere kishin 7 e 10 vjec , nese nuk gabohem . Ajo tentativ deshtoj vetem per fat, Por sic kishte parashikuar gjykatsja Paola Boemio , une mundet te denohesha mbi 25 vjet burg.
   Nga 2019 kam denunciare disa her zhdukjen e familjes tem ne Prokurorin e Torinos dhe nuk kam marre pergjigje. Familja jeme , Romano Begeja ,Nikol Begeja dhe Enkelejde Begeja mbahen peng te isoluar, te kecenuar me vdekje per te mos tregua dhune qe kane jaluar.
   Kerkoje Kryeministrit Shqiperise , te bajne te mundur takimin me familjart e mije.
   Une kam ikur nga Italia ne tentative per tu vra ne shtepin teme ne Torino, jam helmuar disa here dhe dihet qe jam kthyer ne vendi tim , ku me sicuri regjimi Enverist do te vrasi.
   Pasi kisha punuar e krijuar nje te ardhme per filjen teme , reggjimi Enverist i Edi Rames duke paguar miljona euro me ka marre peng familjen, ne Itali sipas dokumentave me jane vjedhur ne banke Posta te pakten 90 mije euro, dhe po ashtu ne Banken del Pemonte te pakten 3o mije euro. Kur kam lan Italin , me 19 mars 2024, sipas dokumentit qe kam ketu ne Kukel kam ne llogari 47 mije euro , Por gjate udhtimit tim 50 ditor neper Europe , ka rrezutuar llogaria pa euro , edhe pse me eshte krijuar mundesi te kisha leket e biletes dhe disa euro per shenzomet. Per 50 dite duke fejetur jasht ne tentativ qe te vritem duke dhen provime. Gjithemon ka qene presente shteti i Edi Rames dhe Italia, si ne France, Bazel etjer.
   E kam than dhe perseris, rregjimi Enverist me urrejtjen e pasosur, qe shkapercen edhe vdekjen nuk ka lidhje me traditen, zakonete dhe kulturen Shqiptare.
   Fare gabimeve ortografike ky eshte mendimi jem .

   1. Dihet se telefoni jem eshte nen trysnin e policis postale dhe tjeterson fjalet. Skjaroj se nodhesha ne arrest shtepije ne Venaria Reale Torino( dhe jo Venezia etj).
    Tetative qe te denohesha me 25 vjet burg per dhune ndaj mesave te mija Noemi Marini , Aurora Martini , dhe padyshim kunates Lijana Martini. Cila deshtoj ne dhjetor 2019.
    Pastaj jam derguar nepsichiatri per 14 muaj ku jam droga e torturuar me ilace shume te forte.

   2. Telefoni jem ndodhet nen trysnin e policis postale.
    Disa skjarime : Tentativa qe te denohesha me burg te gjate ishte pergatitur nga Italia dhune ndaj mesave te mija Aurora Martini, Noemi Martini, dhe kunates Liljana Martini.
    Ne arrest shtepije nodhesha ne Venaria Reale Torino. Dhe jo ne ( Venezia )
    Tjeter fak eshte se per 14 muaj u dergova ne psikjatri duke me droguar dhe torturuar me ilace.

  2. ore kaq kara jeni ju te lapsit apo beni vete????
   PO si ka mundesi te jeni kaq legena, apo jeni dhe ju spiuna te ruseve???
   Qe Gruevski lideri i VMRO-DPMNE ishte filo rus dhe punonte per interesa te rusit dhe kundra shqiptareve kete e di dhe bufi… qe te beni kete lajm pa piken e lidhjes vetem nga urrejtja ndaj Rames, ju jeni shume shume rende, po shume rende… Po mire more kara, qe ju qifte kina me gjithe ballkanin e hapur… po a nuk mendoni qe si ka mundesi qe ku futet ky LANGARAQI I BASHKIMIT KOMBETAR (sa ishte ne opozite per 15 vjet qe na cau karin auiu dhe prej 3 vitesh ne qeveri NUK KA BYTHE TA PERMENDI NJEHERE) krijon situata filo ruse, kundra USA dhe NATO ????
   kthjellohu o bushat, o shkullak, kthjellohuni se ju ka erresuar syte urrejtja ndaj rames… se nuk du ta besoj qe jeni dhe ju 50 leksha te kgb

 1. Nuk njihet ne historine moderne boterore nje tradhti ndaj kombi te vet sic ka vepruar hapur kryeministri i Shqiperise edi rama te cilin media gjermane per sherbimin qe i ka bere serbise kunder Kosoves e kane quajtur edi ramen si kryeministri me i mire i serbise pas Pashiqit.Madje edhe vete serbet jane habitur se si ka mundesi qe kryeministri shqiptar te jete kaq dakord me serbine kunder Kosoves dhe kunder interesave te shqiptareve. Nuk po dihet se ku e shikojne shqiptaret dhe mediat ne SHQIPERI FITOREN DHE SUKSESIN E Edi RAMES GJATE VIZITES NE ATHINE. PSE KRENARI ESHTE TE EKSALTOHESH KUR PREJ EDI RAMES SHQIPERIA ESHTE KAMPION bote ne korrupsion, ne hajni, ne droge dhe ne eksod, ku SHQIPERIA ZE VENDIN E PARE NE BOTE PER LARGIMIN EDHE TE SHQIPTAREVE NEN MOSHEN 18 VJEC.Krenari eshte tua sigurosh shqiptareve punen , jeten , ekonomine dhe lumturine ne atheun e vet. KY KOMENT NUK U PELQEN PATRONAZHISTEVE, EKIPEVE TE HAJNISE SE RILINDJES DHE SAHANLEPIRESVE MERCENARE TE PUSHTETEVE

  1. Policia postale ma tjeterson shkrimin ,
   Kam shkruar trator , Por duhet trajtohet nje kospirszion.
   Ndersa lindja e Romanos me daten 2 nentor 1994 diten e te vdekurve eshte bere ne spitslin e shkodres , bashkshortja me ka spiegare qe nuk ishte gati per lindje dhe nje infermiere i ka ba nje gjilpan , keshtu Romano ka lind me 2 nentor.

 2. Ju shpellkare hani Mut salihu,por salihu po jeton ne ballkon nga halli i madh qe ka,ju me komentet tuaja e beni qe ta kaloj mire atje ne ballkon dhe ju poshtBallkonista vazhdoni orgjite kolektive te shqupi.

 3. asakush nuk mund ta justifikoje korrupsionin , hajduterine dhe tradhtine e kesaj qeverie me Sali Berishen . Sali berisha eshte atje ku duhet te kishte qene shume kohe me pare, por edi rama e ka mbajtur dhe e ka shfrytezuar kokefortesione dhe korrupsionin e qeverise berisha per te zgjatur edi rtama pushtetin ne shqiproi. nuk ka korrupsion te mire e te keq.; por korrupsionin e edi rames askush nuk e ka besuar se do ishte i ketyre permasave katastrofikesic sakte e thote edhe komentruesi i meparshem , ku e gjithe qeveria e administrate e tij eshte per ne SPAK.Ju patronazhiste dhe rilindas nuk mund te keni fytyre qe ta shani as ilir mreten, sepse pafytyresia e socialisteve per krimin e 21 janarit , autorin e saj ilir meta e shperblyet kryetar kuvendi dhe me pas edhe president.

  1. Ça ke shkruar o hajvan, akoma qeveria Berisha i ka fajet edhe pas 11 vitesh, kur asnjë nga ministrat e qeverisë së Berishës nuk ka asnjë akuzë!?

 4. Një njoftim i shpërndarë nga forumi rinor i Foltores bën të ditur se në një ditë të shënuar si 17 maji, të rinjtë do të dëgjojnë një leksion nga Flamur Noka për format e protestave, kuadri ligjor, si dhe rastet studimore.
  Muli i nokajve therret bythqirat dhe geit te shoqates lgbt qe ta ndigjojne kur ai do flase,17 maji i bythqirave feste me mulinSalihu sa per te gjithe ne arrest ne ballkon o shpellkari i ores 20:23

 5. S’ke ku e kap këtë artikull aq leckë është. Nga ana ekonomike është komplet injorant. Kalimi më i lehtë i mallrave dhe shërbimeve i jep ekonomisë një krah dhe rrit kualitetin e jetesës.

  Nga ana politike, ballkani i hapur i jep një incentivë Europës për shpejtimin e proçedurave të aksesimit. Market më i madh, më i rregulluar në ballkan jua bën punën më të lehtë. Fitojnë të gjithë, me ta edhe Shqiptarët.

  Nga ana geo-politike, Serbia nuk do ikë askund. Edhe Serbët në Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë nuk do ikin askund. Sa më shpejt të krijohen marrëdhënie ekonomike, aq më i qetë rajoni ynë. Qetësia dhe paqja në ballkan u intereson Shqiptarëve më së pari, sidomos Shqipërisë.

  Nga pikpamja e politikës së jashtme, tentativat e përmisimit të marrëdhënieve në Ballkan u intereson aleatëve të Shqipërisë, që janë edhe mbrojtësit më të rëndësishëm të saj. Forcon aleancat tona me ata shtete që kanë rëndësi për ne.

 6. Plas te Rithemelimi, Saimir Koreshi: Luan Baçi politikani më i pabesë, ditën prift, natën hoxhë!Jemi bashkuar por dhe ja fusin njeri tjetrin,produkt alla salihBallkoni qe i perdor keto burra si kavie per hallin e familjes se vogel berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *