• |
ide | kryesore

Futbollistët kërcënojnë FIFA-n: “Stop Botërorit të ri për Klube ose do bëjmë denoncim”

Sport
FIFA


Probleme të forta për Botërorin e ri të Klubeve me 32 ekipe, i cili do të debutojë në SHBA në vitin 2025. Në format parashikohen 12 ekipe europiane në vijën startuese. E Sindikata ndërkombëtare e futbollistëve, Fifpro, dhe organizata e Ligave Botërore në fakt kanë kërcënuar me veprime ligjore kundër FIFA-s nëse turneu do të luhet sipas planeve të shpallura. Në mënyrë të detajuar, të dy organizatat i dërguan një letër të përbashkët organizmit më të lartë të futbollit botëror për të kërkuar riprogramimin e eventit të planifikuar tashmë për në qershor 2025, duke nënvizuar gjithashtu se kishin përdorur këshilla ligjore për të mbështetur kërkesën.

Një pozicionim i bujshëm që rrezikon të shkaktojë një krah të hekurt të ashpër mes palëve. Sipas The Times, Fifpro dhe World Leagues kanë theksuar ngopjen e kalendarit të FIFA-s, krijimin e “dëmtimit ekonomik” në ligat kombëtare dhe “rreziqet e rëndësishme të dëmtimeve për futbollistët”. Një panoramë e pasuruar nga akuza ndaj FIFA-s për marrjen e vendimeve në favor vetëm të interesave të saj komerciale dhe nga kërkesa formale për të riplanifikuar Botërorin e Klubeve tashmë në mbledhjen e saj në Bangkok javën e ardhshme, duke rihapur më pas diskutimet për kalendarin e ndeshjeve ndërkombëtare.

Por kjo nuk është e gjitha. Përveç nxjerrjes në pah të problemeve të Botërorit të ri të Klubeve, i planifikuar aktualisht nga 15 qershori deri më 13 korrik, FIFpro dhe World Leagues po kërkojnë edhe anulimin e Kupës së vjetër të Botës për Klube të riemëruar “Kupa Ndërkontinentale”.

LETRA “KËRCËNUESE” NDAJ FIFA-s

“Nëse FIFA refuzon zyrtarisht të angazhohet për zgjidhjen e çështjeve në këshillin e saj të ardhshëm, ne do të jemi të detyruar t’i këshillojmë anëtarët tanë për opsionet në dispozicion të tyre, si individualisht ashtu edhe kolektivisht, për të mbrojtur në mënyrë proaktive interesat e tyre – thuhet në letrën dërguar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino –. Këto opsione përfshijnë veprime ligjore kundër FIFA-s, për të cilat ne tani kemi porositur këshilla të jashtme ligjore”.

Lexo më tejBotërori për klube e formati i ri Champions, paratë derdhen lumë: FIFA e UEFA mbi 5 miliardë euro shpërblime

“FIFA ka marrë vazhdimisht dhe në mënyrë të vazhdueshme vendime të njëanshme në favor të kompeticioneve dhe interesave të saj komerciale, ndërkohë që dëmtojnë ligat kombëtare dhe lojtarët – vijon teksti -. Për një periudhë të konsiderueshme, FIFA ka injoruar përpjekjet e përsëritura nga ligat dhe sindikatat për të adresuar këtë çështje”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *