• |
ide | kryesore

Blinken konfirmoi një regjim me mbështetje amerikane

1, 2, Arkiva, Ide
andi bushatiParada e shkurtër e sekretarit të shtetit Antony Blinken në Tiranë i ka hedhur një dush të ftohtë iluzioneve të tërë atyre opozitarëve që shpresojnë se SHBA nuk mbështet një regjim antidemokratik në Tiranë. 

Togfjalëshat, “një udhëheqës i shquar dhe kryeministër shumë i mirë”, në adresë të Edi Ramës, i vunë kapak të gjitha pandehmave, se shefi i qeverisë që korruptoi zyrtarin më të lartë të FBI të rekrutuar ndonjëherë, ishte që prej asaj kohe i padëshëruar për këtë administratë amerikane.

Prej kohësh, mes opozitarëve dhe kritikëve të autokratit shqiptar qarkullonte një bestydni, e shprehur dhe publikisht, se skandali McGonigal e dogji njëherë e mirë Ramën në sytë e zyrtarëve të përtej Atlantikut. Dikush spekulonte se dhe dosja që po heton Dumani ishte direktivë nga Uashingtoni, të tjerë se Blinkeni nuk i kishte dhënë as dorën në OKB, e ndonjë tjetër se lobimi i Sorosit nuk po pinte më ujë. 

Jo nuk është kështu. Bliknken jo vetëm erdhi në Tiranë, jo vetëm i thuri elozhe Ramës, por mbi të gjitha ai refuzoi të takohet me çdo lloj kundërshtari të tij brenda vendit.

Pra mesazhi i vizitës së tij është i qartë: nëse nuk iu pëlqen Edi Rama, nëse besoni se ai është i korruptuar, nëse këmbëngulni se ai po grabit dhe shpopullon Shqipërinë, mos e llogarisni SHBA-në në betejën kundër tij. Në Uashington vlerësojnë më shumë ndihmën për afganët që u mbetën në derë, pasi nuk e eksportuan dot demokracinë drejt lindjes, bazën e Kuçovës të cilën mund ta përdorin pas muajit të ardhshëm, sesa skrupujt demokratikë të një vendi gjeopolitikisht të papërfillshëm.

Edhe njëherë, idiotët e dobishëm që i besojnë në mënyrë idealiste moralit të hipërfuqisë dhe merakut të saj për mbarëvajtjen demokratike të Shqipëerisë, me siguri që kanë mbetur të zhgënjyer. Dhe nuk kishte si të ndodhte ndryshe. Nëse në arenën e madhe globale Blinken mund të lërë ndonjë trashëgimi, në histrorinë e këtij vendi ai do të ngulitet me aktin e non gratas, që përçau në mënyrë të pariparueshme opozitën, duke përmbyllur instalimin e një regjimi autoritar. Midis këtij akti dhe lavdeve të sotme është një histori e tërë. Aty duhen llogaritur përshëndetja për “fitoren historike” të zgjedhjeve, ende pa dalë rezultati i masakrës elektorale të 2021-shit, kërcënimet për politikanët që manifestonin kundër qeverisë me flamuj amerikanë, urimin për zgjedhjen e gjykatëseve kushtetuese të bregut të Lanës, që më pas Venecia i konsideroi të paligjshme, mbylljen e syve për prishjen e marëveshjes elektorale të 5 qershorit, e deri tek thirrjet për ngrënie bari. 

Pra shkurt, nëse regjimi i Ramës është ky që është sot, ai është i tillë edhe falë ‘carta bianca”-s amerikane. 

Për këdo që është i ndërgjegjësuar për këtë, vizita tetë orëshe e Antony Blinken nuk përbënte asnjë lajm. Ndërsa të tjerëve, që përkundin ëndrra për Amerikën shpëtimtare, aleatin tonë të madh strategjik, të cilit duhet ti bindemi verbërisht, mbetet një pikëpyetje: A i shpjegojnë ata dot fjalët: “një udhëheqës i shquar dhe kryeministër shumë i mirë”, në adresë të Edi Ramës? 

©Lapsi.al52 Comments

 1. Sakte kjo e Blinken tregoi qe ata perkrahen edhe Pinocchetin pavaresisht se vrau mbi 50.000 kiliane e deri tek Noriega qe mbushi ameriken me droge per interesat etyre ( ne kete rast te Soros kompany_)ata nuk kane moral, asgje me pak se Putini

  1. Putinit ti hane Karin keta qente e Amerikes se e beri Rusine Superfuqi duke e marre nga Pijaneci Jeltsin qe Po e shperbente dhe Po e shkaterronte

  2. Problemi eshtë se aty eshtë popull kurvë që Nuk e nxorri dotë nje Augusto Pinochet ,
   per t’u bërê derman pjelles bastarde të çobenëve barkëthatë këmbëzbathur dhe çingieve më te pisëta të Tiranes në 1945 ën, që pollën kë ta kopilë që tallin hallatet me skllevërit e mjerë qe shesin votën sa një pulë.

  3. Po pse e perlyen Putinin o njeri? Ai mund te jete kokrra e shkerdhatit, po ka aq bole sa ta pranoje, po me keta bythqimat si i behet?

  4. Keq puna.
   A e din kush deri në çvit asht Edvini në pushtet.?
   A do të jet gjallë mreti Berisha deri macaherë.

 2. Amerikanet Kane 80 vjet qe vetem luftra dhe pushtime bejne. Amerikanet vene diktator ne Krye dhe I quajne demokrat Kur ju sherbejne interesave Amerikane ku te vjedhim, grabisin dhe bejne si te duan dhe ku te shkaterrohne pasuri, tradite, zakon,moral duke sjell kolonizim dhe Zhdukje Kombesh. Elita Zioniste CifuteAmerikane eshte rrezik per shume kombet ne Bote. Koha to shporrim eriqente dhe te hyjme ne BRICS. AMERIKANET JANE MALLKIMI I SHQIPERISE QE KANE VENE QEVERI KUKLLA KRIMINELE ANTIKOMBETARE

 3. Bravo Bushat, dhe ju loqe qe komentoni,
  Qe ja corret masken imperializmit amerikan,
  Tani futini dhe nje fleterrufe tjeter per revizionizmin , dhe pastaj nxjerrim Salen nga papafingoja e e bejme fanar te demokracise ne bote!

  Ngado reotullohesh Bushat, ne gjirmet e te pare kthehesh!
  Lart e me lart!

  1. Masken ja ka cjerre e gjithe Bota imperializmit te LGBT pi ti do kar i 19:03 ne bythe o skllav. To do paradat gay te Ambasades Amerikone

 4. Shkurt muhabeti thote edhe Bushati rrini si mut nashtina. Kur te gjithe jane te korruptuar e te lyer e perlyer Amerika preferon nje regjim autokratik qe ia mban fjalen dhe fut brenda majtas e djathtas, sesa nje regjim autokratik te SRB qe nuk ia ka besen. Natyrisht kush bashkepunon ka rrethana lehtesuese. Amerika nuk i civizon dot shqiptaret; shqiptaret do te civilzohen vete. Deri sa kjo te ndodhe keshtu do te veje puna hiq e mos keput poshte ballkonit apo te dera e burgut, kur te mbushet kupa.

  Seriozisht: nuk eshte e mundur qe opozita te pastrohet nga SRB i superkorruptuar dhe hienat qe i shkojne pas dhe po presin te cofe qe t’i marrin gjene, e te organizohet me njerez te rinj me kredibilitet? Se ashtu e nderron muhabetin Blinkeni dhe ai qe do vije pas Blinkenit

  1. Masken ja ka cjerre e gjithe Bota imperializmit te LGBT po ti do kar i 19:03 ne bythe o skllav. Ti do paradat gay te Ambasades Amerikone

 5. SI KA THENE HENRI KISINGERI : TE QENIT ARMIK I SHBA ESHTE E RREZIKSHME TE QENIT MIK ESHTE FATALE. ZGJIDH E MER NE BYTH E KE

 6. Dikur thuhej se europa është kurvë, tani është bërë edhe amerika kurvë, është bërë kurvlliku trend!

  1. Qe ky Blinken eshte zari i Sorosit kjo dihej. keshtu qe nuk pritej asgje perveçse ti perfoconte pozitat hajdutit, zar i Sorosit edhe ky. Ne fakt nga nje fytyre ordinere pa dinjitet si e ketij bashke hajduti , nuk pritet asgje. Nuk ka zgjidh asnji problem ne bote,duke filluar ng à Israël Hamas. Edhe kur shkon shkon kot se nuk e presin koleget e tije ne keto vende por zevdesit e zevedesve.E iken me bisht nder shale pa zgjidhur asgje.Vari hébét Tonit pa ton. I vdekur!

  2. Edhe nje perle tjeter e Bushatit – per t’u regjistruar ne analet e gazetarise

   Bushati ka treguar ne gjithe keto vite anti-Rame, nje talent shume te madh per te mbeshtetur teza idiote (si ajo e daljes se parlamenti, a mosfujtes ne zgjedhje). Tani i ka hipur dhe gomarit te anti-amerikanizmit. Me shume dashamiresi, mund dhe ta justifikojme per mungese intelekti ose thjesht fat te keq.

   Puna eshte qe me keto teza thjesht ka kontribuar ne idiotizimin e kauzes opozitare duke perforcuar, si perfundim, Ramen !

   Kontributi me i mire qe mund te jepte Bushati per opoziten tani, do te ishte qe te behej me Ramen !
   Kjo do te ishte menyre me e mire qe me ne fund t’a demtonte !

   Perpara Bushat

   1. Seç sajon Bushati ca tituj për shkrimet e tij që të gajasin së qeshuri.
    “Blinken konfirmoi një regjim me mbështetje amerikane”
    Po mos paska pritur Bushati që Blinkeni të konfirmojë një regjim me mbështetje kineze apo ruse ?
    Sadoqë demokratët amerikanë mbahen si të majtë, majtësia e tyre nuk shkon deri tek enverizmi e Rama është kaq i zgjuar që të deklarojë se është kundërshtar i diktaturës mizore punisto-komuniste ndonëse është nip i Spiro Kolekës.
    Faktikisht “regjimi” i Ramës ndonëse mbahet me votat e socialistëve, nuk ka asnjë lidhje me sistemin monist stalinisto- enverist, përkundrazi është një sistem i kapitalizmit agresiv primitiv , ku të gjitha pushtetet i ka marë paraja e pistë e narko-trafikut e korrupsionit masiv shtetëror.
    E ka kaluar vetë SHBA para dy shekujsh këtë soj regjimi kapitalist të gangsterëve të ardhur nga Europa.
    Këto lloj sistemesh mund të përmbysen vetëm nga dora e fortë e drejtësisë, respektimit të parimeve kudhtetuese të shtetit, prandaj edhe qeveria amerikane ka investuar miliona për të forcuar drejtësinë.
    Një prokuror “hundëlesh” , mund të bëjë ate që nuk e bëjnë dot revolucionet bollshevike, mjafton të marë guximin që të arrestojë me fakte një kryeministër të qelbur në krim e korrupsion.

 7. Neise,Amerika foli dhe Bushati ben analize mbas pilafit.
  Merruni me Ramen dhe jo me Berishen qe eshte 80 vjec.dhe hajdut.

 8. Blinken tha atë që të gjithë Shqiptarët e dijnë me kohë, Edi Rama është një udhëheqës i shquar dhe kryeministër shumë i mirë. Prandaj dhe e votojmë.

 9. E kush flet,pu,pu Bush atij komunist I familjeve komuniste ekstremiste,qe kane vrare me mijra,qe nga gjyshi I burrit tim.E tmeredhme.

 10. Eshte tashme krejtesisht e qarte se do ta perkrahnin Ramen edhe sikur te pushkatonte

  50 mije shqiptare sic beri Pinoceti ne Kili. Per prapseprape eshte e sigurte se nese populli

  ose me sakt populli opozitar po te ngrihet kunder Rames , Amerika dhe perendimoret nuk

  do dergojne ushtrite e tyre per te mbrojtur Ramen. Ata maksimumi do ta telefonojne dhe

  do ti thone e ke nje vend ne Amerike sic i thane diktatorit te filipineve.

  1. Blinkeni eshte Biseksual dhe Rama qihej me Bythe. Gjithe Administrata e Biden pedofilit eshte mbushur me honoseksual, transeksual, dhe Bythqira qe bejne sex me kafshe. Jo nuk tallem jame te verteta si psh Madam Levine ose ministri i transportit etj etj. Klika Sorrosiane e dashuron karin ne bythe dhe vdesin per LGBT.

 11. Mund të zgjidhte fjalën në Parlament, i injoroi edhe në Parlament. As me sy nuk denjoi t’i shihte. Nuk pranoi të takojë as opozitën e Berishës dhe as të Bashës. Sepse ka një lloj zhgënjimi të faktorit amerikan edhe me ata që dolën kundër Berishës, sepse edhe ata sot shkuan te ballkoni”Nipi bushat ti derdellit 24 ne 24 dhe pretendon se eshte regjim,kur babai salih nga gjyshi kapo vriste fuste ne burg gazetaret ti ishe i vogel,tani si e quan kohen e salihut te pare kur salihu pagonte media me reklama dhe ty me meron te mbyllen emisionin ai frangaj ishe ne regjim,ti dhe te gjitha mediat sot cfare nuk thoni gjith diten,qe do te thote media eshte e lire dhe ju nuk vriteni me por per shpifjet e qe beni paguheni nga para te pista serbo-ruse.

 12. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT DHE DRITAN HALE-s

 13. Blinken konfirmoi nje Republike Bananesh “Made in Rama” qe nuk meriton te kete as Ambasador amerikan fare, por mjaft qe te sherbeje si vend strehim refugjatesh nga Muxhahedine Iraniane ne Manze, refugjate Afgane neper hotele e tashme edhe kerkese per ti sjelle refugjate Afrikane nga ata qe i shkojne Italise.

 14. Shkrim koti i tipit made in Enver. Kemi nje popull fukara, gjysem barbar e endacak, qe mazalla se zuri vend ne kete atdhe arna arna qe kemi, smjaftoi kaq por kane braktisur e po e braktisin perdite Shqiperine, kemi nje shoqeri skajshmerisht e polarizuar ekonomikisht, kemi nje qeveri te koruptuar, kemi nje opozite qe vetem opozite nuk eshte e shumta eshte Berishizem e pastaj fajin e ka SHBA. qe ja mban ison Edit.! Edhe bariu me i keq i fshatit e di qe dhite drejtohet me dru!

 15. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUH MUT VELIUT,KAR BOLES BOLINO,FRRYK CYPIT DHE DRITAN HALE-s

 16. Jeton plaku mere serbi salih dhe vdes nje patriot i vertet,jeton akoma komunisti i fundit ne shqiperi dhe vdes nje burre shteti,jeton Bisturia dhe Penicilina dhe vdes nje njeri i vertet

  1. Armiku i popullit
   Shqiperia mono partjake
   Shqiperia komuniste
   Ne shqiperi ndodhen disa nfrishime
   Hapja e kufijve
   Largimi i pppullates fuqis puntore dhe intelektuale
   Ne shqiperi ngelen lomunistet dhe nje pjes e popullit we spat mundesi te emigronte
   Komunistet u shperndane dhe krijuanpartit e tire
   Duke u qujtur Konfeda komuniste
   Krietar Saliu zvendes Krietar Ilir Meta dhe sekretar Edi Rama
   Mos u ngayeroni me drmokracine
   Ne shqiperi ska ads demokraci dhe as perti demokratike
   Atje ufheheqinpioneret e Enverit

 17. Nipi Hyses e xbertheu viziten e Blinken.

  Po ta kishte bo Rama ambasador ne Itali, xberthimi do ishte tjeterllojsh. Nejse, tani per tani kemi kestet e viles ne rrolling hills me pagu.

 18. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN- YMER I KUJT E GREG KRISTAQ RAMA ?! thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT MUT VELIUT KAR BOLES BOLINO DRITAN HALE-s EDI RAMES DHE ALEXSNDDR VUCIC E MOS SHKRUAJ KETU

 19. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH SKENDER MINXXHOZIT DHE FRRYK CYPIT E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI

 20. Do na keni në krah sepse jemi forca që do çojmë Shqipërinë në Europë”-tha Bardhi.

  I cili nuk ka shkelur ne Elbasan qe nga momenti kur nga furgoni i ‘policise se PD’ ku gjendej dhe ai zbriti Papleka qe vrau veprimtarin dhe mjekun Pjerin Xhuvani, dy dite para zgjedhjeve te vitit 2021.

 21. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT FRRYK CYPIT KOL BALLES SALLAKS SKENDER MINXHOZIT

 22. në historinë e Shqipërisë, nuk ka një çështje që është hetuar më shumë se sa inceneratorët. Nuk është hetuar as Gërdeci, as 21 Janari, as grushti i shtetit të 14 shtatorit 1998, as vrasjet në Tropojë, as firmat piramidale, as krimet e SHIK-ut, as koncensionet, as shitja e detit, as ARMO etj., sa janë hetuar inceneratorët. Me dhjetëra në burg, nën hetim dhe në arrati. Dhe abuzimi deri më tani, sipas SPAK, shkon te 8 milionë euro, që dyshohet më shumë si evazion fiskal.

 23. ARRESTOHET YMER KELLIRA POLLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH ROMEO KAR-s,IDAJET BYTHQIRIT FRRYK CYPIT KOL BALLES SALLAKS DENIS MINGES DHE EDI RAMES

 24. Për “malokët”, duke e marë këtë emër si epitet që ka lidhje me primitivitetin e mungesën e kulturës , po vërtetë që Rama mund të shihet si “bajloz”, por Shqipëria si një vemd më së shumti malor, ka më shumë malsorë sesa malokë.
  Historikisht malsorët në çdo vend të botës kanë qenë e janë personifikimi i njerëzve të lirë e që nuk e durojnë skllavërinë.
  . Stuhitë historike të pushtimeve, do ta kishin zhdukur fare identitetin etnik shqiptar, po të mos kishte Ballkani fare zona malore e të ishte vetëm fushë e moçale.
  Jo për faj të moçalorëve fushorë, “malokë të trashë”, por thjeshtë për pamundësinë e rezistencës për tu mbrojtur nga pushtuesit nga hordhitë e perandorive të mëdha, ndryshe nga malësitë, në fushë rezistenca popullore ka qenë shumë më e dobët.
  Malokët e trashë në mendësi fushore, edhe mund ta shohin si idhull një psikopat dymetrosh me sjellje harbute, pasi janë mësuar me samarin e skllavërisë mbi kurriz, po malsorët jo, KURRË.
  Ata janë mësuar të jetojnë të lirë e jo skllevër.

 25. Bardhi e Noka, si tellallë rrugëve të Korçës: Ejani o njerëz në 20 shkurt në protestë!Cecene maloke shpellkare skiftere vrases perdhunues te krye shpellkarit serb salih karaxhic merrni motrat mamkat grate kushurirat dhe dilni ne proteste per te rrezuar komunistin e fundit te enverit salih berisha,nga i kuq flake e ngjyrosi ramizi me blu.

 26. Kjo ide na u përforcua akoma edhe më shumë ditën kur Sali Berisha i bashkoi për “Shën Vlentin” Gazment Bardhin me Flamur Nokën në Shkodër. Atë mëngjes të gjithë u zgjuan me parandjenjën e mirë se spiralja e ngjarjeve jo të mira, që kishin shoqëruar prej vitesh si tik-taku i një bombe atë parti, dukej se ishte ndalur

 27. Në akuzë nga SPAK për 5.4 mln euro përfitime, Noka: Berisha drejton protestën, leksion demokracie Ramës,shpellkare e maloke te cecenit salih mblidhuni ne leksionin per demokraci qe muli i salihut do jap neser,pjesmarrja me 10000 lek personi,per femijet falas.

 28. “O sot o kurrë”, ironia e gazetarit: Sot i rruajtët…! Rama ra, ikni në shtëpi e i fusni një lugë kos…!E pame te gjithe sa e mbushi salihu gei bardhi e noka,tani futini nje masturbim familjar dhe 20 shkurtin tjeter hajdeni me shpellkaret e vegjel qe do lindin dhe jeni me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *