• |
ide | kryesore

Allegri, xhaketa e flakur, misioni në Madrid e 405 pankina me Juventus: “Njeri e trajner me fat”

Sport
AllegriMassimiliano Allegri kundër Udinese preku arritjen prestigjioze prej 405 pankinash në krye të Juventus, duke barazuar Marcello Lippi. Tekniku aktual i bardhezinjve është tashmë në vendin e dytë të përgjithshëm, pas Giovanni Trapattoni. Klubi bardhezi e nderoi atë me një intervistë, të ndikuar nga pyetjet dhe komplimentet e shumë lojtarëve të tij nga e kaluara dhe e tashmja.

I pari që ndërhyri ishte Giorgio Chiellini, i fundit Mario Mandzukic. “Zakonisht hamendësojmë formacionet e të tjerëve, shpresojmë të marrim me mend tonën se është më e rëndësishme. Kam pasur kënaqësinë dhe nderin të stërvis kampionë të mëdhenj, por mbi të gjitha burra – deklaroi Allegri -. Në fund kampionatet dhe fitoret e mëdha janë arritur falë burrave. Sa herë që flas me ta emocionohem, ata kanë bërë historinë e Juventus dhe kombëtares. Unë e konsideroj veten një njeri me fat dhe një trajner me fat. Të jesh në kontakt me kampionë të mëdhenj është një privilegj që pak e kanë”.

Chiellini kujtoi se si Allegri ishte i vetmi që besonte në rikthimin e mundshëm në Champions kundër Real Madrid pas 0-3 në Torino. Në kthimin në Bernabeu, bardhezinjtë pasi shënuan tre herë, pësuan golin që kualifikoi Real në kohën shtesë. Një penallti shumë e kontestuar nga Buffon e Benatia. “Atë mbrëmje hyra i qetë, e dija që skuadra mund të përmbyste rezultatin – kujtoi ai -. Kështu ishte, por mungoi pjesëza e fundit. Ndoshta duhet të kisha bërë një zëvendësim më shpejt. Koha shtesë ishte një hap larg”.

Atë herë në Carpi, Allegri u inatos me skuadrën. “Gjithmonë u kam thënë djemve se duhet të fitojnë ndeshje. Këtë e kam mësuar që kur erdha te Juventus, duke kujtuar fjalët e Gianluca Vialli. Nuk ka të bëjë aq shumë me barazimin, donin të më prishnin Krishtlindjen”.

Në lidhje me Champions League. “Kam luftuar shumë. Juventus ka humbur shtatë finale? Jo, ka luajtur nëntë. Kjo është gjëja më e rëndësishme. Të fitosh më shumë do të ishte më mirë. Kur i kujton dhe shikon ato momente, do të thotë të kesh bërë më të mirën. Ne jetojmë për të luajtur ato ngjarje që të japin emocione të çmendura dhe adrenalinë”.

Lexo më tej: Video/ Juventus dorëzon titullin, humbet edhe me Udinese: Giannetti e mban -7 nga Inter

Elozhe të mëdha për Danilo. “Danilo është një lojtar me të cilin jam duke punuar. Ai është një djalë me të vërtetë i artë. Ai është lideri i kësaj skuadre, duket diferenca që ka luajtur te Real Madrid. Ai është një njeri me me peshë dhe një nivel shumë i lartë.”

Rritja e Rabiot. “Kur mbërriti folëm me njëri-tjetrin dhe pastaj u largova. Ai është rritur shumë si njeri dhe është pjekur. Vitin e kaluar bëri një kampionat të jashtëzakonshëm dhe këtë vit po përsëritet. Është bërë edhe pikë referimi brenda dhomës së zhveshjes”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *