• |
ide | kryesore

Dalin PAMJET/ Brenda burgut “Ujku polar” ku vdiq Alexei Navalny

Arkiva, Lajme, Të fundit
polarI ndërtuar në vitet 1960, Kolonia e Arktikut “Ujku Polar” është një nga burgjet më djallëzore siberiane ku kundërshtari i Vladimir Putinit, Alexei Navalny kaloi ditët e tij të fundit. I quajtur zyrtarisht si kolonia penale IK-3, ishte dikur pjesë e kampeve sovjetike të punës së detyruar apo “gulagëve” dhe konsiderohet si një nga burgjet më të vështira në botë.

Ai është në veri të Rrethit Arktik dhe të burgosurit përballen me temperatura prej -28 gradë Celsius në muajt e ashpër të dimrit. Burgu është përballur me akuza tortura dhe rrahje të të burgosurve, shumica e të cilëve janë të dënuar për krime të rënda.

Polar Wolf Arctic Colony

Një ish-i burgosur thotë se trajtimi i ashpër nga rojet përfshinte mbytjen dhe goditjen me shkopinj. Të burgosurit kalojnë pothuajse të gjithë kohën në qelitë e tyre dhe kur nxirren jashtë u vendosen qese mbi kokë, që ata të mos e perceptojnë dot strukturën e burgut.

Ky burg ishte ndalesa e fundit për kundërshtarin e Putinit, Alexei Navalny, i cili u shfaq atje në dhjetor të vitit të kaluar pasi u zhduk për 20 ditë.

Tashmë është konfirmuar se ai vdiq në burg pasi vuajti probleme serioze shëndetësore dhe mesa duket u vendos përsëri në izolim para vdekjes së tij. Putin thuhet se u informua për vdekjen e rivalit të tij.

I pyetur për vdekjen e Navalny, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha: “Mesa dimë, në përputhje me të gjitha rregullat ekzistuese, FSIN [shërbimi i burgut] po kryen të gjitha kontrollet” – tha Peskov.

Vetë burgu pretendoi se Navalny ishte ndier keq pas një shëtitjeje dhe humbi menjëherë ndjenjat. Avokatja e tij konfirmoi vdekjen e tij. Në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar, Navalny u zhduk nga një burg qendror rus ku po vuante një dënim prej dy dekadash me akuza për ekstremizëm dhe mashtrim, që mbështetësit dhe komuniteti ndërkombëtar thonë se janë të sajuara.

Alexei Navalny death: Inside the brutal 'Polar Wolf' Arctic penal colony where Putin opponent was imprisoned | Independent.ie

Më pas doli 3 javë më vonë se ai ishte transferuar në kampin e burgut IK-3 në Kharp, rreth 1 900 km në verilindje të Moskës.

Navalny Greets Supporters From Prison: 'Our Friendly Concentration Camp.' - The New York Times

Kolonia e “Ujkut Polar” është e rrethuar nga male dhe tundra, me një dimër të errët dhe të ftohtë. Vera është e shkurtër dhe e infektuar nga mushkonjat. Navalny bëri shaka në një lidhje live kur u pyet në gjykatë për kushtet në dhjetor: “Unë nuk them ‘Ho-ho-ho’, por them ‘Oh-oh-oh’ kur shikoj nga dritarja. Aty mund të shoh që është natë, pastaj mbrëmje, pastaj përsëri natë.” Qeshi Navalni, qeshën rojet, qeshi edhe gjykatësi. Ishte shakaja e tij e fundit. ©LAPSI.al8 Comments

 1. Lapsi lat nam me këtë histori, edhe për sa kohë do shkruani për këtë figurë të diskutueshme të “opozitës” ruse?!! Vendi i tij është në një luftë legjitime kundër një perëndimi të degjeneruar plotësisht, që me nxitjen dhe armatimin e Ukraines po e shkatërron tërësisht atë, dhe ky na gjeti kohën të bëjë opozitën, dhe që sa ishte gjallë ishte një idiot i dobishëm i tyre. Bejini pyetjen vetes pse e përkrah ky perëndim këtë figurë ?!

  Pastaj burimi(et) juaj janë mediat e korruptuara perëndimore, sahanlëpirëse të elitave që e mbajnë këtë botë në një gjendje të përhershme lufte dhe përgjegjëse për shkatërrimin total të vlerave njerëzore, të cilat rusi po i ruan me sa mund. Nëse ju pëlqen ky “heroi” rus, mbajeni për vete!

  [ Pa mohuar këtu një problem madhor të rusëve, që është qëndrimi i tyre i njëanshëm ndaj regjimit kafshëror të Beogradit, me të cilin është i lidhur ngushtë edhe Ram kokaina jonë. Bëjini vetes pyetjen pse!]

  Jepini Çezarit atë që i takon Çezarit.

  1. O skit bythqim! Vladimiri yt do te marre fund shume shpejt, pp aq shpejt sa sorosi!
   Ju llumrat bolshevike dhe skite te njerezimit do te dorezoheni shume shpejt perpara forces se njerezimit

   1. Kam pershtypjen qe e ke gabim. Eshte ne interesin e Amerikes, dhe ajo po ben ceshte e mundur qe Ukraina te mos e fitoje fuhten por te vazhdoje statuskuoja aktuale. Dhe sic jane punet tani, Putini rri ne pushtet deri sa te mari frymen e tij te fundit.
    Sorosi nuk eshte nje person e vetem por nje grumbull njerezish dhe pasojat e politikave te tyre keto 30-40 vitet e fundit, ne rastin me te mire duan nja 200-300 vite te korigjohen. Por une besoj se eshte lufte e humbu, Sorosi tashme ka fituar.

  2. A i shkreti ti per mend qe ke…
   Perendimi vertete qe ka shume probleme madhore por eshtre vite drite larg Rusise dhe Kines, persa i takon mirqenies se njerezve dhe lirive dhe te drejtave atje.
   Une njoh me dhjetra Rus qe jane larguar nga vendi i tyre per nje jete me te mire ne peredim, (ketu nuk e kam fjalen per anan ekonomike) por nuk njoh asnje Perendimor qe te emigroje ne Rusi.

   Shteti rus ka vrare nje kundershar politik, liderin e opozites atje. Kjo eshte nje e vertete e pa mohusheme, dhe nuk e cben fakti qe Navalny ishte nje funderrine qe nuk e meritonte te ishte lideri i opozites atje.

   1. Faza nacionaliste

    Ndërmjet viteve 2000 dhe 2007, Navalny ishte anëtar i partisë liberale Yabloko, përpara se të bashkëthemelonte një lëvizje nacionaliste etnike të quajtur “Narod”. ” (bashkëngjitur me imazhet e kryengritësve myslimanë nga Kaukazi jugor) dhe një tjetër duke krahasuar emigrantët nga rajonet islamike me prishjen e dhëmbëve.

    Në gusht 2008, Navalny foli me miratim për ndërhyrjen ruse kundër Gjeorgjisë në emër të Osetisë së Jugut të rrethuar. Ai vazhdoi të marrë pjesë në tre mitingje vjetore të “Marshit Rus” me avokatë të nacionalizmit etnik. Aktivistja Evgenia Albats tha më vonë se ajo i kishte kërkuar Navalny-t të bashkohej në mitingje, si një mënyrë për të nxitur nacionalizmin etnik kundër Kremlinit. Në vitin 2010, Albats do të bashkë-sponsorizonte qëndrimin gjashtë mujor të Navalny në SHBA përmes programit Yale World Fellows.

    Blogerja kundër korrupsionit

    Deri në atë moment, Navalny kishte kërkuar tashmë ekspertizën e tij financiare për të nisur një grup aktivistësh investimi të quajtur “Union i Aksionarëve të Minoritetit”, i cili u përpoq të shkundte kompanitë e mëdha si Rosneft, Gazprom, Lukoil dhe të tjera. Rrjeti i tij ombrellë i OJQ-ve, Fondacioni Anti-Korrupsion (FBK), u regjistrua në shtator 2011. Navalny do të vazhdonte të akuzonte qeverinë në Moskë, guvernatorët rajonalë dhe korporatat për mashtrim, korrupsion dhe korrupsion – shpesh duke u paditur për shpifje në proces.

    “Lideri i opozitës”

    Në shkurt 2011, Navalny po merrej me politikë gjithashtu. Ai sulmoi partinë në pushtet Rusia e Bashkuar si një koleksion “mashtruesish dhe hajdutësh” dhe në dhjetor pretendoi se kishte vjedhur zgjedhjet kombëtare. Mediat perëndimore e quajtën atë “lideri i opozitës ruse” pasi mbajti një sërë fjalimesh në protestat antiqeveritare që pasuan.

    Pika më e lartë e karrierës politike të Navalny ishte zgjedhjet e korrikut 2013 për kryetar bashkie të Moskës, kur ai fitoi 27.24% të votave, por humbi nga Sergey Sobyanin. Përpjekja e tij për të kandiduar në zgjedhjet presidenciale të 2018-ës u bllokua për shkak të dosjes së tij kriminale.

    Rastet Kirovles dhe Yves Rocher

    Dënimi i parë penal i Navalny ishte për përvetësim nga Kirovles, një kompani shtetërore pyjore. Në vitin 2013, ai u dënua me pesë vjet burg, por më vonë u ndryshua me kusht. Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) tha në vitin 2016 se veprimet e tij kishin qenë “të padallueshme nga aktivitetet legjitime të biznesit”.

    Në gjyq, Navalny denoncoi akuzat si të motivuara politikisht dhe sulmoi “sistemin e neveritshëm feudal” në të cilin “njëqind familje” pretendohej se po plaçkisnin Rusinë.

    Navalny dhe vëllai i tij Oleg – një punonjës poste – u përballën me më shumë akuza për përvetësim në vitin 2012, për mashtrimin e degës ruse të gjigantit francez të kozmetikës Yves Rocher. Vëllezërit u shpallën fajtorë në dhjetor 2014, por Alexey mori edhe një herë vetëm provë.

    Në vitin 2019, qeveria ruse e etiketoi FBK-në e Navalny-t një “agjent të huaj”, duke kufizuar ashpër aktivitetet e saj.

    2020 ‘helmimi’ dhe arrestimi

    Në gusht 2020, Navalny u sëmur gjatë një fluturimi nga Tomsk në Moskë dhe u transportua në Gjermani për trajtim. Mjekët perëndimorë pretenduan se ai ishte shënjestruar me një agjent nervor “Novichok”, të cilin Moska e refuzoi si një “provokim”. Pas kthimit në Rusi, Navalny u arrestua për shkelje të kushteve të provës dhe u dërgua në një koloni burgu.

    Ai u godit me akuza shtesë për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës, duke marrë një dënim shtesë nëntë-vjeçar në vitin 2022. Në gusht 2023, Navalny u dënua me 19 vjet të tjera pas hekurave me akuza për nxitje, financim dhe kryerje të aktiviteteve ekstremiste dhe “rehabilitim ” Ideologjia naziste. FBK-ja u mbyll me urdhër të qeverisë.

    Në dhjetor 2023, Navalny u transferua në një koloni penale në rajonin Yamalo-Nenets të Siberisë veriore. Shkaku i vdekjes së tij të premten është ende nën hetim.

    ==================

    The nationalist phase

    Between 2000 and 2007, Navalny was a member of the liberal Yabloko party, before co-founding an ethnic nationalist movement called ‘Narod.’ He appeared in two notorious YouTube videos for the group, one advocating for gun rights to fight “flies and cockroaches” (attached to images of Muslim insurgents from the southern Caucasus), and another comparing immigrants from Islamic regions to tooth decay.

    In August 2008, Navalny spoke approvingly of the Russian intervention against Georgia on behalf of the beleaguered South Ossetia. He went on to participate in three annual ‘Russian March’ rallies with advocates for ethnic nationalism. Activist Evgenia Albats later said she had urged Navalny to join the rallie as a way to leverage ethnic nationalism against the Kremlin. In 2010, Albats would co-sponsor Navalny’s six-month stay in the US through the Yale World Fellows program.

    The anti-corruption blogger 

    By that point, Navalny had already called on his finance expertise to launch an investment activist group called “Union of Minority Shareholders,” which tried to shake down major companies such as Rosneft, Gazprom, Lukoil, and others. His umbrella NGO network, the Anti-Corruption Foundation (FBK), was registered in September 2011. Navalny would continue accusing the government in Moscow, regional governors and corporations of fraud, graft and corruption – often getting sued for defamation in the process.

    ‘Opposition leader’

    By February 2011, Navalny was dabbling in politics as well. He attacked the ruling United Russia party as a collection of “crooks and thieves,” and in December claimed it had stolen the national elections. Western media dubbed him the “Russian opposition leader” after he gave a series of speeches at anti-government protests that followed.

    The high point of Navalny’s political career was the July 2013 election for mayor of Moscow, when he won 27.24% of the vote but lost to Sergey Sobyanin. His attempt to run in the 2018 presidential election was blocked due to his criminal record.

    The Kirovles and Yves Rocher cases

    Navalny’s first criminal conviction was for embezzlement from Kirovles, a state forestry company. In 2013, he was sentenced to five years in prison, but this was later changed to probation. The European Court of Human Rights (ECHR) said in 2016 that his actions had been “indistinguishable from legitimate business activities.”

    At the trial, Navalny denounced the charges as politically motivated and railed against the “disgusting feudal system” in which “one hundred families” were allegedly looting Russia.

    Navalny and his brother Oleg – a postal employee – faced more charges of embezzlement in 2012, for defrauding the Russian branch of the French cosmetics giant Yves Rocher. The brothers were found guilty in December 2014, but Alexey once again received only probation.

    In 2019, the Russian government labeled Navalny’s FBK a “foreign agent,” severely limiting its activities. 

    2020 ‘poisoning’ and arrest

    In August 2020, Navalny fell ill on a flight from Tomsk to Moscow and was transported to Germany for treatment. Western doctors alleged he had been targeted with a ‘Novichok’ nerve agent, which Moscow rejected as a “provocation.” Upon returning to Russia, Navalny was arrested for breaching the terms of his probation and sent to a prison colony.

    He was hit with additional charges of fraud and contempt of court, receiving an additional nine-year sentence in 2022. In August 2023, Navalny was sentenced to another 19 years behind bars on charges of fomenting, financing and carrying out extremist activities and “rehabilitating” Nazi ideology. The FBK was shuttered on government orders.

    In December 2023, Navalny was transferred to a penal colony in the Yamalo-Nenets Region of northern Siberia. The cause of his death on Friday is still under investigation.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *