• |
ide | kryesore

Enigma/ Çfarë synon protesta e bashkimit të PD

Kryesore, Lajme
protesta e opozitesNdonëse është propoganduar si një përplasje e fortë me qeverinë Rama, protesta e opozitës në pasditen (ora 17 30) e 20 shkurtit do të tentojë të jetë më tepër një konfirmim i bashkimit të PD. Boll të shikosh spotin e përgatitur me këtë rast, ku bien në sy edhe Berisha edhe Gazmend Bardhi edhe mbështetësit e njërit edhe ata të tjetrit, madje edhe disa deputetë që bëjnë thirrje në kor (shiko poshtë). Refreni që përsëritet më dendur gjatë spotit është fjala “bashkë”, e cila ka qenë edhe refereni i dajljeve të përbashkët nëpër Shqipëri të përfaqësuesve të dy grupimeve për të mobilizuar militantët për të vërshuar në Tiranë të martën pasdite. 


LEXO ME TEJ

Andi Bushati: A mjafton kaq për të thirrur BASHKIM? 

20 shkurtit i parapriu rikthimi i mbi 20 deputetëve në selinë ku nuk shkelnin që prej dy vitesh, pjemarrja e tyre në Këshillin Kombëtar të rithemelimit, deklarata e Brdhit se e njeh Berishën për kryetar dhe së fundi një tentativë për të bashkuar ehde partitë e vogla të opozitës rreth PD-së reale. Pikërisht për këtë qëllim thuhet se Berisha do të “thyejë” arrestin shtëpiak dhe do të mbajë një fjalë me video në manifestimin për të cilin policisë i janë kërkuar pesë orë leje.

Masat e Policisë

Por ndonëse është më tepër një demonstrim brenda radhëve të saj sesa një përballje me qeverinë policia e shtetit po merr masa si për mitingjet më radikale të opozitës të mbajtura ndonjëherë.

Për protestën do të angazhohen 1100 efektivë policie, duke nisur nga ato të rendit, FNSH, Shqiponjat dhe Garda e Republikës, ndërsa RENEA do të jetë në gatishmëri. Gjithashtu do të ketë dhe autobote uji, ndërsa njoftohet dhe për një kordon me efektivë policie para kryeministrisë dhe perimetrit rreth saj.

Dyert e Kryeministrisë do të jenë të blinduara me veshje metalike, ndërsa përgjatë gjithë bulevardit ‘Dëshmorët e Kombit’ janë instaluar kamera me rezolucion të lartë.
Dy orë para nisjes së protestës dhe deri në përfundim të saj do të bllokohen Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, sheshi “Nënë Tereza”, rruga “Ismail Qemali”, nga kryqëzimi i rrugës së Elbasanit me rrugën “Ibrahim Rugova”, rruga “Papa Gjon Pali II”, bulevardi “Zhan D’Ark” dhe bulevardi “Bajram Curri”, nga kryqëzimi i Rrugës së Elbasanit me rrugën “Ibrahim Rugova”.

Sfida reale

Njësia matëse për dështimin apo suksesin e kësaj proteste, e para pas izolimit të liderit të opozitës Sali Berisha dhe pas goditjes së tij ‘aksidentale’ me grusht në një nga manifestimet e fundit, është ajo e pjesmarrjes.

Bashkimi mekanik në PD/ Çfarë ndodhi sot mes grupimeve Berisha-Bardhi 

Sfida është ajo e krahasimit me protestat që PD-ja zhvilloi gjatë kohës kur drejtohej nga Lulzim Basha në vitin 2019. Një të tillë pjesmarrje mbështetësit e Berishës e arritën vetëm në 7 korrik 2022 dhe më pas numrat e tyre filluan të jenë në rënie, deri në protestën e 6 dhjetorit që u zhvillua ditën që në Tiranë mbahej samiti Be Ballkani Perendimor. Që nga ajo ditë protestat u harruan dhe tani PD po tenton të organizojë të parën pas bashkimit të dy grupeve kryesore rivale. Nga pjesmarrja në të do të shihet edhe se sa kjo lëvizje o sforcuar pajtuese do ketë ngjallur shpresë tek elektorati i djathtë. 

©Lapsi.al 

 45 Comments

  1. Neser bie Rama…. Tik Tak Tik Tak.
   I erdhi 🕝🕝🕝 te gjati.
   Neser vjen ne pushtet Berisha.
   Ahhhh ca do u bejm, te merkuren. Kur te marim pushtetin.
   Berisha eshte betuar, qe do e rrezoj komunizmin.
   Tik Tak. Tik Tak….

  2. Ti o kelysh i Rilindjes dukesh se sa Tironc je shkru tirancit ke mesu dhe bathoren e paskuqanin po andej nga fshati ku keni ardhur di jene ne kafe meso te shkruash o analfabet Ytttt rrace e dhime Mavi

  3. Enigma thotë! Çfarë enigme?! Kjo dihet! Një dhe kryesorja është për Salën, dhe kur them Salën them edhe rrethi i tij i ngushtë që po ju dalin hajnitë për hundësh. Ata duan të mbrohen.

   Pastaj këta tjerët janë për thërrimet e bukës poshtë tavolinës. Gazi një magazinë do i shkreti, apo një copë deputet do të bëhet prapë. Se mos rrjedhtë do pikojë. Kë si ka futur shokut Perikli, apo Sali, po s’do. S’do që s’do. Po Gazi e ka noçkën…etj etj.

   Për këta është protesta. Kurse populli është mishi për topin e Saliut. Ka mjaftueshëm budallenj Shqipëria. Janë kujdesur edhe oër këtë. I kanë lënë pa shkolla që 34 vite. Kjo duket edhe te niveli i komenteve këtu. 100% nuk shkruajnë dot pa gabime ulëritëse gramatike, se po e lëmë mënjanë drejtshkrimin.

   1. Ty me pseudonimin Malok eshte me te pallu me Kar Gomori te gjithe rracen tate Mavi dukesh qe e ke nga preardhja spiunimin se keshtu vepronin ne kohen e Dulles e nuk ndryshoni dot modelin se e keni ne gjak , nje mga keto budallenj qe thu je ti qe pretendon se je i shkolluar e shkruar pa gabime .
    A i ke syte ne balle apo ne bythe qe nuk shef se ça po i behet ketij populli duke vjedhur , shpopulluar dhe burgosur nga bijte e eterve Komuniste me synimin per ty ulur koken e te mos ngrihen per te drejtat e tyre themelore si Punesimi,Ekonomia,Qetesia,Rendi Skandalet e perdireshme si vjedhjet e Incerenatoret e Taksat e Shqiptareve qe shkojne ne drejtim te pa ditur si Megonigal ,Toni Bler e Ambsadore e lobojne per non grata
    Veç kesaj eshte dhe burgosja e Dok Berishes i mbyllet goja qe te mos flasi populli opozitar nga Regjimi i Edvin Rames .

    1. Respektimi i gjuhës Shqipe është detyrim. Pastaj për të tjerat që shkruajte janë vari karin; këngë e vjetër. Të rroftë baca.

     1. Ça respekti flet ti kur ke urrejtje per bashkekombasit per te drejtat e tyre me elementare per jetese si njerzit e flet ti per Respekt ti Hale e Ridhjerjes dhe une Gjuhen Shqipe po te flas jo Serbe siç e kerkon ti,kurse un po te them nje kenge akoma me te vjeter te Qifte Baca

  4. SKA NEVOJ TE TREGOHEN SYNIME PASI PER NJE SHEKULL JAN ZHVILLUAR DHE TREGUAR SI VEPRA NGA FISI KOMUNIST TASHME I TRAJNUAR DHE SHPJEGUAR NE FORMA TE NDRYSHME SOCIALIZEM DEMOKRACI thotë:

   PERDERI SA ,NE SI POPULL NJERZ NUK ,KAMI NE POLITIKA LIGJE VEPRIME ,CDO MENDIM FJAL VEPER QE SJELL QARTESI GJALLERI UNITET ZGJILLJE HAK SHPRES SIGURI PAQE UNITET SHPETIM ,QE ESHTE PERSHTATESHEM ME FUNKSIONIN UNIK NDERGJALLESOR HAKU ,MASA QE SHPRE PASTERT QART DASHURIN NDAJ VETES DHE KUNDERSHIMIN E PADREJTESIS NATYRALITETIN HYJNOR ,TE LILLUR ME FUNKSIONIN UNIT DHE SHPREHUR NDER LIGJE SI UNITET NJEJTE PER TE GJITH,SIC DESHIROJN PER VETE GJITHCKA TJUA NJOHIN EDHE TJERVE ,KJO NUK U VENDOS NDONJEHER NGA FISI KOMUNIST U THA ME FJAL POR ME VEPRA KURR NDJEHEMI TE GJITH TE ZHGENJYER,NA PRET NE BES,NA MASHTRUT NA SHKATRRUT , UN I LUTEM TE MALLIT ZOT ,TE ME MARRIN PRAN MESHIRES SE TIJE NJE ORE E ME PAR ,PASI NA KA VEN PERGJEGJSI MEDITIM PRAKTIKIM KESHILLIM PER MIR ME LIBER HYJNORE PER KESHILLIM PER MIR NDALIM NGA E KEQA KUR TJERET SDEGJOJN NUK BINDEN ,ASNJE NDIHME KUNDER KRIMINELEVE ,POR DHE PER TE ZHVILLUAR MENDIMIN DOBIT ,NUK GJETA NDIHME ,KESHTU QE KJO ESHTE PIKA QE KUPTOVA QE JETA ESHTE SPROV DHE VJEN ASHTU SIC E KA PERCAKTUAR VULLNETI ZOTIT NE SAJE TE ANGAZHIMIT NJERZORE, QE PER PADREJTESIN KA GARANTU NDESHKIM TE PENDUARIT MESHIR DHE ZULLUMQARET KOKFORTE NDESHKIM ,NGA KY KUPTIM I LUTEM TE MADHIT ZOT 5HER NE DIT O ZOT KY ESHTE SHKAKU QE UN TE KERKOJ ME MERR NE MESHIREN DHE RAHMETIN TEND PASI NUK DESHIROJ TE BEHEM PERGJEGJES PER ASGJE QE SE MERITOJ DHE PERDERI SA KY ZHVILLIM NA MOHON GJITHCKA QE TI NA KE LLEN ,NA PERDHUNON GJUNJEZON POSHTERON DHE ZHDUK O ZOT CESHTJEN E ROBVE TUAJ ZGJILLE SIC E DIN TI VET,

  1. Dhe ti Agron mbas xhiros futja ha na nje tas me vale se ngopesh e jeto ëndërrat me mbreter se drejt asaj po shkon Rilindja e EdvinRames per shoqerim ke ne fund nje Sufllaqe si Patronazhist se me komentin qe bere e fitove nje .

 1. Non-grata ka mbledhur bashke njerzit me te mbaruar dhe te lodhur te protesojne per hallet e tij personale.

  Proteste per te mbrojtur non-graten nga procesi i rregullt gjyqesor.

  1. Ti anonim je i sigurte me “kotheren” e bukes qe te jep qeverria, e je i lumtur ne ate mjerimin qe ka mbjelle qeverria e hajduteve.
   Dihet qe ti njelloj si gjithe barkthatet e tjere, mezi e ngrys muajin, por prape del e leh si qen besnik per partine qe te do e te mban te tille: fukara e besnik!

   1. Bravo, me kësi morrash nuk bëhet demokracia, këta duhen përvëluar me valë të parët, se këta mutër i mbajnë rregjimet!

   2. Partizani Velo,

    Kush punon, kurren e kurres nuk mbetet fukara dhe i mjere. Barktharet jane me non-graten, njerez dembele, te papune dhe te trishtuar qe mallkojne dhe presin me shprese nga “non-grata” tju gjeje vend pune ne shtet, ndonje asistence qyl apo me optimistet ti beje te pasur brenda javes.

    Non-grata eshte nje karte e djegur qe po lufton nga halli per te mbrojtur pasurine e vjedhur te familjes se vet dhe mbledh njerez pa dhembe, te papune dhe te paditur rreth vetes (ti je nje nga ata). Te kesh shprese te non-grata eshte njesoj si te kesh shprese te Ramizi akoma.

    Pra, ne proteste, do mblidhen nje grusht burrash me portrete te vrara dhe te palare qe do tundin dy gishtat ne fytyre njeri-tjetrit.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     E hëngre mutin patronazhist pa dinjitet? Thyej qafën e puno o punëmadh, se ju shohim që jeni të punësuar nëpër Bashki dhe institucione me diploma të blera, sociologji-psikologji, universiteti Durrësit etj që keni shkuar në shkolla të larta me mesatare 6,5, e që aftësia juaj profesionale është spiunimi, bythlëpirja, ngrënia mut nëpër portalet antiqeverisje, e të jepni nja 10 vota familjare e fisi, për këto aftësi ju morra paguheni me taksat e njerëzve të ndershëm.

     1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

      Për të paemrin e 19:44

      Të kënaqur me paga qyl, pa punuar jeni ju halet patronazhistë, nuk kemi çfarë të punojmë më tepër o debila, kam një jetë në punë e kurrë nuk kam qenë më keq ekonomikisht se sot, se me paratë tona të munguara nga rritja e pagave paguheni ju dembelë muti!

 2. Në akuzë nga SPAK për 5.4 mln euro përfitime, Noka: Berisha drejton protestën, leksion demokracie Ramës,shpellkare e maloke te cecenit salih mblidhuni ne leksionin per demokraci qe muli i salihut do jap neser,pjesmarrja me 10000 lek personi,per femijet falas.

 3. Mendoj se vete lenia ne oren 17.30 eshte e gabuar, jo vetem se eshte vone por do behet para

  mureve te Kryeministrise sepse njerzit dhe KM do kene ikur. Ndaj kuj drejtohet protesta, ndaj

  mureve? Ketu nuk behet fjale per sensibilim, se tani te gjithe jane sensibilizuar si brenda si

  jashte, ketu behet fjale per presion dhe per nje kundervenie te pamedyshte ndaj pushtetit

  Ndoshta duhej organizuar diten e ejte para parlamentit dhe protestuesit duhej te futeshin

  forcerisht ne parlamentin e tyre qe e financojne vete me parate e mundin e tyre

  dhe te thone nga podioumi i atij parlamenti fjalen e vete perderisa perfaqesuesit e popullit

  opozitar jane perjashtuar nga parlamenti. Ky duhej te ishte hapi i pare dhe pastaj me radhe gjithe

  institucionet qe i paguajm e ti sherbejne gjithe popullit dhe jo vetem njerzve te pushtetit pa i

  demtuar ato qofte edhe nje leter apo nje laps sepse ato jane pasuri e popullit dhe jo e PS dhe

  pushtetit te saje.

  1. Besoj se është një test!

   Nqs pjesëmarrja do të jetë domethënëse, mund edhe të vazhdojnë me të tjera më të forta e me synim përmbysjen me dhunë, nqs dështon pjesëmarrja të mbyllim gojën se me këtë mut populli pa dinjitet nuk meritojmë liri e demokraci.

   1. Armiku i popullit
    Protesta e PDse do ishte e vlefeshme pasekretaret e partis dhe pa anetaret e partis komuniste qe jane me dy tesra dhe dy fitira
    Partia demokratike duhet te ket nje staf te rrinjsh te cilet ti perkushtohen demokracis
    Dhe jo pseudemokrateve we ta shpiem komunizmin ne o
    Por ne fakt
    CSN POPULLIN SHQIPETAR NE NJE O TE MSDHE

    1. Ik regjistrohu dhe nje here ne klase te pare fillore se nuk di me shkrujt o Analfabet patronazhist i ores 22:15

 4. Te gjithe qe kane koken e sheshte ne proteste, mos kemi llafe.

  Merrni dhe fara me vete mos harroni, vetem keshtu rrezohet Ramsi.

 5. dëshmitarë okularë por dhe pas verifikimit të mëpastajmë, se “FIATI’ i bardhë me të cilin lëvizi Berisha në atë ditë historike të rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, ishte i Ministrisë së Brendshme të vitit 1991 dhe më konkretisht e ish zv.ministrit të Brendshëm dhe njeriut që drejtonte me dorë të hekurt Sigurimin e Shtetit, Zylyftar Ramizi. Të cilin Berisha e njihte mirë, ndoshta dhe i detyrohej për shumë gjëra, përfshirë dhe shkollimin.

  1. O kara copy-paste, Berisha në 90 vinte në këmbë në Qytetin Studenti, dëshmitar jam edhe unë, mos besoni frrok çuprat ish spiunët vullnetarë, jo prej halli, të sigurimit të shtetit

   1. Un jam 3 ore larg.
    Sa te mbaroj protesta nga ora 7.
    Ne 10 kthehem ne shpi.
    Joooo nuk behet.
    Ka filluar Big Brother.

   2. “Ky edhe i ka premtuar që për ty marr Kallashin edhe i thotë nesër eja merr Kallashin. Baca dhe mund ta marrë por deri në wc ka leje të shkoj me të”.

 6. Numri i pjesemarrjes ka njefare rendesie, por rendesine kryesore e ka serioziteti, vendosmeria.

  qartesia se lirine nuk ua dhuron kush, duhet ta fitojne vete ate. Ndaj nje pushteti te korruptuar, te

  kriminalizuar qe nuk njeh asnje lloj ligji e morali, qe nuk njeh te drejten e popullit opozitar qe

  te ndertojune te lire jeten e tyre ne vendin e tyre, qe nuk i njeh te drejten popullit opozitar te

  perfaqesohet ne parlament e institucione , qe e perdor ligjin si kamzjik dhe ne menyre selektive

  ndaj te papreferuarve te regjimit, qe e perdor drejtesine si hanzhar ndaj kundershtareve politik dhe

  si mburoje per vjedhjet, korrupsionin dhe krimet e tyre, ndaj tyre nuk mjaftojne fjalet, fjalet jane te

  teperta.

 7. Ca rendesie ka. Sa pjesmares do jen!! Si 50 si 5 000.
  Nje gje eshte e sigurt.
  Do kthehen ashtu si erdhen.

  Dhe te nesermen, prap avazi.
  Rama me i fort.
  Qeveria vazhdon punen pa problem.
  Opozita, ne pik te hallit serish.

 8. Lesh Lesh.
  5:30 fillon. Do bejm nje xhiro te kryeministria. Do e mallokojm Ramen nja 30 min. Pastaj nga ora 7 do vemi posht te banjo e Lexhendes. E e do pellasim.
  O sali o hero.
  Po e ke ber shurren.
  Na e lesho.

  1. Po more po do vemi e sdo vemi dukesh ti se nga te kemi nga muti somes nga keni ardhe e tani na jepni dhe mend
   Ti po pëllet po spo e kupton se je nje trushplare e mbon vendin e punes o Lesh nga poshte e Lesh nga lart Patronazhist Hale ku dhjesin qente

 9. Poshte Ramsi, te gjithe ne proteste na keni, mos mungoje njeri.

  Kur e marrim 3mij lekshin e protestes? Pyes per nje shok.

 10. Pershkrimi me konciz i protestes neser: Burra pa dhembe, mosha 55-75 vjec qe ia tundin dy gishtat ne fytyre njeri-tjetrit.

  1. Po o te qifte Gomori Nonen ,Motren , Grune e ça te mbaj pragu e Rraca jote Mavi na tregon punen ti legen i Rilindjes ju punesoi Drogaxhiu ne Administrate se e dime Punen e Fabrikave e Bizneseve te Oligarkeve te Qeverise qe dhe po te moren per pune te pyesin se me cilin krahe te Politikes je ?
   Vete po thu se do vijne njerez te pa pune, o ti i lare e i pispillosur e i dhjere nga koka deri te kembet ti o o paemer i ores 19 :16 je i njejti i paemer i ores 22: 57.

   1. Gjuha e shtazve dhe cecenve te non-grates.

    A do flisje me kete gjuhe po te me kishe perballe mor shqiptar? Mbase ndonje dite te bukur te dal parpara, papritur, atje ku je, ku i dihet…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *