• |
ide | kryesore

Sa VLEN Albin Kurti në Maqedoni?

1, Arkiva, Ide
andi bushatiKoalicioni anti Kurti në aksin Tiranë – Prishtinë- Tetovë është tubuar sërish rreth një fabule të re, asaj se kryeministri i Kosovës po tenton të destabilizojë Maqedoninë. Akuzat janë se ai po përçan partitë shqiptare vendase, se po kërkon të ndikojë në rotacionin e pushtetit për zgjedhjet e përgjithshme të 8 majit, se po tenton të eksportojë në rajon, krizën e pazgjidhur të përplasjes me ndërkombëtarët në vendin e tij.
Shkak për këtë është bërë përkrahja që Vetëvendosja i ka dhënë opozitës shqiptare në Maqedoni dhe pjesmarja e disa anëtarëve të saj si kandidatë në garën e pas dy muajve.
Në fakt, zgjedhjet e kësaj radhe në vendin fqinjë janë tepër të rëndësishme. Së pari sepse partia nacionaliste në opozitë, VMRO DPMNE është shumë përpara në sondazhe. Se dyti, sepse koalicioni i një sërë faktorëve shqiptarë, mund të thyejnë, pas dy dekadash, hegjemoninë e BDI-së së Ali Ahmetit. Në këtë koalicion, që deri pak kohë më parë ishte tubuar nën emrin Lidhja Evropiane për Ndryshim (LEN), gjenden ish disidentë të partisë së Ali Ahmetit, si Izet Mexhiti, forca të tjera tashmë të konfirmuara si BESA e Bilal Kasamit dhe ministra që kanë lënë qeverinë për ti’u bashkëngjitur opozitës. E kurorëzuar si VLEN, pas përfshirjes në lista edhe të anëtarëve të Vetëvendosjes, kjo listë tenton të kalojë numrin e 15 deputetëve që shënon rekordin e BDI-së.

LEXO ME TEJ:

Maqedoni/ A ka Vetëvendosja ambicie panshqiptare?

Pavarësisht se Albin Kurti deklaron publikisht se partia e tij nuk është e regjistruar formalisht në zgjedhjet maqedonase, dora e tij ndihet e fortë në këtë grupim opozitar. Në gusht të këtij viti, Kurti zhvilloi një vizitë madhështore në komunën e Çairit në Shkup, bastion i Izet Mexhitit dhe mori pjesë në një miting me nota tejet nacionaliste, ku valviteshin flamujtë Autochthonus, në Tetovën e Bilal Kasamit. Ai thuhet se ka ndikuar në përçarjen e partisë Aleanca për Shqiptarët dhe kalimin e një fraksioni të saj në drejtim të opozitës. Ai i priti të gjithë këta së bashku në zyrën e tij, në fund të janarit, ndërkohë që një këshilltar zyrtar i tij, me shtetësi maqedonase, Bekim Çoku, do të jetë kandidat për deputet i kësaj liste.
E gjithë kjo ndërmarrje po shoqërohet me shqetësim të madh. Në politikën e brendshme kosovare janë shtuar akuzat për paternalizëm arrogant duke përmendur edhe rastet e ndërhyrjeve në zgjedhjet në Shqipëri dhe në Luginë të Preshevës. Ramush Haradinaj e etiketoi lëvizjen si zbatim të axhendës ruso-serbe.
Në Shkup, një nga figurat e BDI-së, ministri i jashtëm Bujar Osmani aludoi për një fragmentarizim të spektrit shqiptar, që dëshërohet nga faktorë të jashtëm. E çuditshme është se i shqetësuar u tregua edhe presidenti serb Vuçiç, që deklaroi se Kurti dëshëron të udhëheqë edhe Maqedoninë e Veriut, duke hequr qafe Ali Ahmetin.

Maqedonia e Veriut në prag të fushatës presidenciale

Në fakt, shumë nga kritikat konvergojnë pikërisht në këtë pikë: se një lëvizje e yshtur nga Prishtina, po tenton të thyejë monopolin e 20 vjeçar të Ahmetit, i cili mbështetet fort nga Tirana dhe ka shërbyer si xhol në aventurën fatkeqe të Ballkanit të Hapur. Ata që janë kundër fuqizimit të një opozite anti BDI, kanë argumentat e tyre. Sipas logjikës që trumpetojnë shqiptarët duhet të jenë të bashkuar rreth partisë që doli nga lufta, pasi asnjëherë më parë ata nuk kanë arritur kaq shumë të drejta në Maqedoni. Kushtetuta e re, përdorimi i gjuhës shqipe, ngritja e univesiteteve, kontrolli mbi ministri të rëndësishme, ishin të paimagjinueshme në shekullin e shkuar. Po ashtu edhe efekte simbolike si pasja e një kryeministri, qoftë ky edhe teknik, apo e një monumenti të Skënderbeut në Shkup, kanë domethënien e tyre të pamohueshme.

Ali Ahmeti zbulon çfarë i thanë Rama dhe Vuçiç në Ohër për “Ballkanin e Hapur”

Në këtë kuptim, arritjet e kohës së BDI-së, në qeverisje, janë të pamohueshme, por nga ana tjetër ato kanë bashkëudhëtuar me një korrupsion galopant, me një klientelizëm të shfrenuar në punësim, deri në atë pikë sa edhe disa institucione të drejtuara nga shqiptarët, nuk kanë qenë realisht në shërbim të tyre. Prandaj një alternativë ndaj kësaj hegjemonie mund të ishte e mirëpritur. Edhe historia e të drejtave të shqiptarëve në vendin fqinjë ka treguar pikërisht këtë. Kur PDSH e Arbër Xhaferit dhe Menduh Thaçit theu monopolin e Prosperitetit Demokratik ato avancuan. Ato shkuan edhe më tej kur BDI, e dalë nga lufta, konkuroi dhe mundi PDSH. Një konkurencë e re, e forte dhe e drejtë, ndaj partisë të atrofizuar të Ali Ahmetit do të ishte vetëm në leverdi të shqiptarëve. Pikërisht në këtë drejtim është investuar Albin Kurti duke hedhur në lojë popullaritetin që gëzon në shtetin kufitar mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Natyrisht asnjë politikan i llojit të tij, i vendosur në qëllime dhe ambicioz në objektiva, nuk bën lëvizje një drejtimshe. Dhe kjo nënkupton se një pjesë e atyre synimeve, për të cilat po e akuzojnë sot në Shkup, Prishtinë apo Tiranë, mund të vërtiten në mendjen e tij. Por pavarësisht kësaj, nëse koalicioni që ai po mbështet, prodhon një skenë më plurale të partive shqiptare në Maqedoni dhe krijimin e një alternative ndaj hegjemonisë 20 vjeçare, ai i bën më mirë interesave të bashkëombasve tanë. Në këtë rast po, basti i Kurtit vërtet i’a, VLEN.

©Lapsi.al36 Comments

 1. Si rama ne shqiperi edhe ali ahmeti ne maqedoni …nuk kan shance opozita ,kta jon servil te ballkanit te hapur ,te propozuar nga vuqiq dhe te praniar nga nderkomtaret,pra treshja rama,ahmeti,abazoviq,arifi,edhe thaqi ,te ishte ne liri,jon ne ni vij,te pergdhelur nga B,N,veshtir e per ti mundur,…! Ne Kosove poplli eshte ma i zgjuar dhe nuk shitet per ni sufllaqe,.Kurti ka ndikim ne M,e veriut por pa ndoni rezultat ,ndryshimin e ben poplli ,si i tille qe eshte nuk do kete ndryshim.!!!

 2. Ky Kurt karavastaja kudo qe shkon vetem sherr sjell.por jo zgjidhje.
  Njelloj erdhi ne Tirane dhe themeloi VV dhe mori pjese ne zgjedhje kunder Rames.
  dihet qe nuk fitoi asgje po pa pike turpi vjen dhe takohet me Ramen.
  Ju duk vehtja si udheheqes kombetar,ashtu vazhdon akoma .
  Injorant,egoist dhe karrierist fshatar.Nuk shkon larg se nuk ka kellqe.
  I shkreti Haxhi Ali.,i shkreti Ali Haxhi.

 3. ARRESTOHET YMER KELLIRA :POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DERI SA KOL KYCI E MASTURBONTE NE SURRAT FRRYKUN NE ABC TV thotë:

  YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH
  FRRYK CYPIT
  KOL
  KYCIT SALLAKS
  MUT VELIUT
  KAR BOLES BOLINO
  DRITAN KAKES
  SKENDER MINXHOZIT
  KRESHNIK SPAHIUT
  MENTOR NAZARKOS
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR-it
  DENIS MINGES
  BATON STANISHQIT
  DULLA KOTIT
  EDI RAMES
  ALEXANDER VUCIC
  YLLI PATES
  KRESHNIK SPAHIUT

 4. YMER PSE PO E MBANE TE FSHEHUR CERTIFIKATEN E LINDJES SE GREG KRISTAQ RAMES

  YMER KU E KE FSHEHUR KARTELEN MJEKESORE TE EDI RAMES
  YMER KU E KENI FSHUHUR DOSJEN E GJYKATES SE EDI RAMES ME KRISTAQ RAMEN

  YMER KUR E JE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT
  YMER TE MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ TE TALLIN ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA
  YMER PSE PO MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT
  YMER JE NJE SURRAT SHEMTUAR BILES EDHE DHEMBET I KE TE KRIMBUR NGA BYTHLEPIRJA 33 VJEQARE E SALI BERISHES ILIR METES EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCICIT

 5. Albini i kurtajve sjell destabilitet ne rajon dhe po punon per serbo-ruset nga dhe ku financioet per te mbajtur kete gjendje.

 6. ALBIN KURTI THA:PER YMERIN KA DEGJUAR PERMES DOSJES SE KRISTAQ RAMES KUR E PUBLIKOJ YMERI ,KURSE PER KOLIN VETEM KUR E PUBLIKOJ NJE VIDEO DUKE MASTURBUAR LIVE NE SKYPE !! thotë:

  EDI RAMA I KA LESHUAR ZAGARET E TIJ YMER KELLIREN ,KOL KYCIN SALLAKS ,FRRYK CYPIN PER TA SULMUAR ALBIN KURTIN PO KUR E PYETEN ALBIN KURTIN I NJEH TI KETE ZAGARET E EDI RAMES

 7. KOMSHINJET E LAJMEROJN YMERIN SE PO MASTURBON DHE PO ULURITE GJITHE NATEN SI ZAGAR thotë:

  YMER KELLIRE PO ZGJOHET NATEN EDHE PO MASTURBON EDHE PO ULURITE ,ZENI I BABIT NE KREVAT ME ARMINA MEVLANIN ,TE GJITHE GAZETARET ME GRA DHE DASHNOR UNE DO TE NGORDHI DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE

 8. Bashkimi në diversitet siç pretendon Gazment Bardhi nuk është shkollë e Sali Berishës. Gjithë lëvizja e Sali Berishës është pikërisht për këtë kauzë, kundër drejtësisë së re dhe kundër Perëndimit që e mbështet këtë drejtësi.

  Edhe me Perëndimin, edhe me drejtësinë e re, edhe me Berishën nuk funksion më.

  Pra e gjitha është një thirrje që tani që u bashkuat, duhet dhe të pozicionoheni.

  1. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DENIS MINGES MUT VELIUT KAR BOLES BOLONO DHE OLSI RAMES

  2. YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA ? YMER KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PWR EDI RAMEN :ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS…ab thotë:

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DENIS MINGES MUT VELIUT KAR BOLES BOLONO DHE OLSI RAMES

 9. Ne shqiptarët duhet ti gëzohemi faktit që më së fundi në të ashtuquajturin “Ballkan perëndimor” nga Shqipëria londineze, jemi bërë faktor qeverisës edhe në Kosovë, Maqedoni e Mal të Zi, ndonëse në stade të ndryshme.
  Në Kosovë kemi një shtet të “pamvarur” të qeverisur nga shqiptarë, por të ndarë në parti të ndryshme , bëjnë luftë deri primitive politike me njera tjetrën për pushtet,
  Në Maqedoninë e Veriut e quajtur me këtë emër nën diktatin e Greqisë, shqiptarët janë bërë pjesë e qeverisjes, por të ndarë në parti, harojnë se detyra e tyre parësore , është bashkimi i të gjithë shqiptarëve për realizimin e aspiratave kombëtare.
  Në Mal të Zi, shteti më i vogël i Ballkanit, shqiptarët që dikur përbënin thuajse një shumicë, kanë katandisur si shkak i emigracionit masiv, një pakicë më e vogël sesa serbët, megjithate arritën të kenë një kryeministër me origjinë shqiptare. Edhe në ato pak shqiptarë që i kanë ngelur këtij shteti, dominon lufta partiake mes tyre.
  Me të drejtë dikush do të thotë se nuk ka asgjë të keqe që në këto vende ku banojnë shqiptarë, duhet të ketë parime të pluralizmit demokratik e të respektohet mendimi ndryshe.
  Është e natyrëshme që shqiptarët të ndahen në ideollogji të ndryshme politike e këndvështrime të ndryshme për modelet e shtetit, ama pasi të kesh realizuar aspiratën kombëtare, të kesh fituar të drejtën e të qenit të barabartë midis gjithë kombeve.
  Po e nis me Kosovën “e pamvarur”.
  Ndonëse Kosova banohet nga shqiptarët me mbi 90%, konsiderohet nga europianët por edhe nga SHBA, si një shtet “multietnik”.
  Po kaq “multietnike” është edhe Shqipëria e disa shtete të fuqishme europiane kanë një përbërje multietnike shumë më të lartë, po pse francezët apo britanikët ,por edhe gjermanët, nuk kanë shpallur “diskriminim pozitiv” për miliona emigrantët e tyre, duke i trajtuar më mirë sa vendasit siç i kërkohet me ngulm Kosovës për serbët ?
  Dihet tashmë botërisht se serbët patën bërë masakra të përbindëshme ndaj popullsisë civile në Kosovë, e kplonët serbë me vendbanime në disa komuna të vogla, ishin pjesë e atij terrori.
  Përse duheshka që këta të “diskriminohen pozitivisht” e automatikisht të kenë të drejtën të përfaqësohen në parlament me 10 deputetë, kur nuk përbëjnë as 5% të popullsisë ?
  Zona etnike minoritare ka pothuajse në të gjitha shtetet e botës , edhe në Europë, por nuk kemi dëgjuar që ndonjë shteti ti kërkohet që qeverisjen lokale të tyre ta kenë shtete të tjera.
  Përse duheshka që patjetër në Kosovë të përdoret dinari serb në enklavat etnike kur në mbi 90% të teritorit e qytetarëve përdoret euro ?
  Gjysma e Tirolit, Tiroli i jugut është mbrenda kufijve të Italisë por nuk kemi dëgjuar që Austria të kërkojë që të qeverisë këtë rajon , ndonëse perandoria austro-hungareze ka mbajtur nën pushtim për gati dy shekuj , gjithë Italinë e veriut.
  Në minoritetet etnike duhet medoemos të respektohen gjuhët e kulturat përkatëse e trajtimi i barabartë social, ama kursesi nuk ka punë një shtet i huaj të përdorë për minoritarët , një monedhë të tij.
  Në New York (Manhaten), ka një popullsi të përqëndruar me prejardhje kineze.
  Mos duheshka që kinezët në SHBA të operojnë me jenin kinez ?
  SHBA dikur ka qenë e populluar kryesisht nga anglezët e bile gjuha angleze është gjuhë zyrtare.
  Mos duheshka që në SHBA të hiqet dollari amerikan e të futet paundi britanik ?

 10. bartësit e organizimit të celulave të para të UÇK-së ishin padyshim edhe Adem Jashari e Zahir Pajaziti, të cilët ka rastisur që të përndiqen nga shteti shqiptar i cili drejtohej nga Presidenti Sali Berisha dhe oficeri i UDB-së Bashkim Gazidede. Sot, nuk di se përse opinionit në Shqipëri i bën përshtypje arrestimi i Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit në Tiranë, e shumë pak ndalen për të analizuar lidhjet e Sali Berishës me Serbinë, si dhe takimet që ai ka patur me oficerët e lartë të UDB-së.

 11. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC EDI RAMES VLADIMIR PUTINIT DHE BATON STANISHQIT

 12. Deri dje Bushati kritikonte Ramen per nderhyrjet ne Kosove dhe rolin paternalist qe merrte pa ja kerkuar kush, kur vjen puna te Kurti le ta provoj se su be qameti?!

 13. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE TALLIN ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE FRRYK CYPIT DHE VLADIMIR PUTINIT

 14. Shehi: Po pse u përçaka opozita thjesht nga Edi Rama?! Edi Rama e ka për detyrë për ta përçarë opozitën. Edi Rama është nga krahu tjetër. Unë nuk pres të na sjellë Edi Rama në fitore, Edi Ramën e quajmë kundërshtar. Ne po diskutojmë formulën si ta rrezojmë Edi Ramën. Nëse Rama na rrëzonka, mjaftoka sërish Berisha dhe Basha, vazhdojmë sërish me këtë punë. Unë e gjykoj që është e gabuar.O Gimi ceceni i serbit salih e keqja e ketij vendi ka qene dhe eshte vetem nje njeri,ky eshte Bosi i klanit kriminal Trusti i Geshtenjave salih karaxhic berisha me kapo te grupit te zjarrit Lumneshin qe eshte gati ne cdo kohe.

 15. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER YMERIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL BALLES SALLAKS MUT VELIUT DENIS MINGES DHE FRRYK CYPIT

 16. Berishën mund ta akuzosh për shumë gjëra, veçamërisht për unin e tij të theksuar kur është bërë qesharak me fjalët : “Jam Sali Berisha unë , o budallej !”
  Ama të akuzosh tropojanin Sali Berisha e dibranin Bashkim Gazidede si agjentë të UDB, dy krahina që për disa breza kanë luftuar e vrarë me serbët, këto marrëzira mund të dalin vetëm nga gëlbazat , çupët e doçërit, ish spiunë të sigurimit.

 17. PD është ende një parti e kompleksuar nga akuzat e Berishës.

  Sa më shpejt ta vrasin atë kompleks, aq më të padobishme do t’i bëjnë këto kauzat banale të Berishës, i cili nga ana e vet është pazarxhiu më i madh i 33 viteve pluralizëm me gjithë armiqtë e tij, edhe me ata që ka burgosur dhe rrahur.

  Madje gjithë shkollën e tij politike ai e ka të mbështetur mbi pazare dhe shantazhe dhe jo mbi raporte institucionale.Dy derra ne krahinat tropoje e diber qe kane luftuar me serbet,por ndryshon kur je agjente me dokumenta Bisturia dhe Penicilina qe perzgjodhi nje mesues si gazidede islamist per kryetar te shikut qe mbushi me xhami shqiperine,pse habitesh ti o malok cecen?

 18. Kemi dhe përgjimin për Ndrea Prendin që thotë qëlloni në trup. Kemi dhe raport të shërbimit që kontrollit të brendshëm në ministrinë e brendshme ku dalin të gjitha masat që janë marrë më parë. Basha ditën e vrasjes ka dalë jashtë loje. Vendimi i gjykatës së Strasburgut e implikon Berishën në dy momente, kërcënimi ndaj Ina Ramës. Momenti tjetër mashtrimi me pamjet filmike, gjykata e Strasburgut ka analizuar deklaratat e Berishës që thotë se kamerat nuk punonin. Është konfirmuar se pamjet filmike të 21 janarit janë zhdukur.

 19. ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN TE CILIT EDHE KUR MASTURBON I RRJEDH E KARI QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRRYK CYPIT thotë:

  YMERIK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE EDI RAMES

 20. Sipas vendimit të gjykatës, Luçiano Boçi dënohet me 1 milion lekë për akuzën e shpifjes ndaj kryebashkiakut të Tiranës. Gjithashtu, gjykata e detyron Boçin që të përgënjeshtrojë deklaratën e bërë prej tij në selinë e PD, të cilën e ka vlerësuar si shpifje.

 21. E masakroi Berisha më 97. Gazetari Zamir Dule i shtruar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore nga zemra, apel për ndihmë!

 22. Arian Çani: Rama e ka ngritur lart stekën, i vetmi kryeministër që e ka bërë në 30 vite këtë gjë

 23. Doktor Berisha, ka qene pjese e resistences antikomuniste ne malet e Shqiperise.
  Pasi rezistenca u shtyp, Doktori kaloi ne ilegalitet te plote dhe sherbente si Doktor per familjet e persekutuara!
  Merite per kete ka familja e Ije Vokshit, e cila e strehoi duke marre persiper nje rrezik shume te madh!
  Pas protestave studentore, Doktor Berisha doli nga Ilegaliteti dhe formoi Partine Demokratike. Merite per kete pati dhe Rustem Gjata, Fahri Balliu, Stefanaq Pollo, Tritan Shehu, Sudja, motrat Vokshi e Çiljeta!

 24. Portali i familjes Berisha, ka dalë zbuluar, duke treguar se amnistinë e duan për njerëzit e tyre, me në krye Ervin Salianjin.

  Në një shkrim të kësaj të premte, portali i familjes Berisha ankohet se PS dhe gjykata janë koordinuar, që Salianji të mos kapë afatet e amnistisë.

 25. Në këtë përgjigje del se Ola Xama përdor dy emra. Emri i saj zyrtar është Basjola Pandeliu.

  “Zakonisht, me dy ose më shumë emra operojnë bosët e trafikut të drogës, vrasësit me pagesë, spiunët etj., pra dikush që kërkon të fshehë të shkuarën e errët apo që po kryen një veprimtari të paligjshme. Nuk besojmë se Basjola Pandeli ka lidhje me botën e krimit dhe as se ka përdorur emrin Ola Xama për qëllime të liga apo halle të vjetra….”

 26. Ka vetëm tradhtarë e besëprerë që mund të kthehen veç si ushtarë të një ushtrie që qartas nuk do luftë, por ca beteja me qeverinë. Ku fitues del gjithmonë Rama por dhe ushtria përballë nuk mbetet pa ndonjë leje ndërtimi apo investimi.

  Opozita nuk mund të jetë si ato supermarketet që ndërrojnë etiketat mallrave të skaduara për ti nxjerrë prapë në shitje. Me këtë ofertë mund të gënjesh veç militantët, por ata që të çojnë drejt fitores kurrë.

 27. Fatjon Dauti u shfaq në protestën e dhunshme që simpatizantët e Sali Berishës bënë për të marrë nën kontroll selinë e Partisë Demokratike në 8 janar të vitit 2022.

  Në 2019-ën, Fatjon Dautit iu sekuestrua rezidenca që kishte në Mbretërinë e Bashkuar pasi Agjencia Kombëtare e Krimit siguroi prova se ai ishte një faktor kryesor në biznesin e kokainës dhe kanabisit në Britani.

 28. Perla e ditës, Berisha nga shtëpia: Garantoj NATO-n se do e mbështesim pa rezerva (qetësohet Uashingtoni e Brukseli)Sipas bushatit nipit me valixhen e drurit po na thote rama e bleu dhe kalane fundit ne bote,bushat blidhi Pllumat tani,se dhe salihu i valixhes po i vjen ngordhja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *