• |
ide | kryesore

Biden: Liderët e BE-së janë trembur për vdekje nga Trump

Arkiva, Planet
Biden, TrumpPresidenti i SHBA Joe Biden ka kritikuar komentet e rivalit të tij Donald Trump për NATO-n si “absolutisht të habitshme”, pasi kandidati republikan tha se Uashingtoni nuk duhet të mbrojë aleatët e tij evropianë që refuzojnë të përmbushin angazhimet e tyre për shpenzimet ushtarake.

Biden kritikoi Trump gjatë një paraqitjeje në NBC, duke këmbëngulur se ideja e Trump se SHBA nuk është e detyruar të mbrojë aleatët e saj ishte “krejtësisht kundër interesit amerikan”.

“Unë kam njohur çdo lider të madh të huaj për një kohë të gjatë dhe i njoh të gjithë këta persona jashtëzakonisht mirë. Ata janë të frikësuar për vdekje”, u shpreh ai.

Lexo më tej: Trump vs Biden: Kush i udhëheq sondazhet? 

Retorika e Trump në gjurmët e fushatës ishte në përputhje me qëndrimin e tij skeptik ndaj NATO-s gjatë mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë.

Lexo më tej: Evropa tronditet nga deklaratat e Donald Trump për NATO-n 

Duke folur në një tubim në Karolinën e Jugut në fillim të këtij muaji, Trump kujtoi një takim në të cilin ai supozohet se i tha një lideri evropian se nëse ai vend nuk e plotësonte pragun e shpenzimeve, SHBA nuk do ta mbronte atë në rast të një sulmi rus.1 Comment

  1. konkurenca interesit shkaku kryesor per ndryshim strategjish me humbje fuqije dhe energjije por pa rendiment shkak humbja domosdoshmerive qe sjell mospermbushjen e qellimit thotë:

    kjo bot i pergjan nje anije qe dallget tashme e kan marr perpara ,drejt permbysjes ,shkak ,kapiteni saj ka humbur rrugen e shpetimit por jo pa mundesi qe varet vetem ne ndergjegje angazhim dhe hak per gjithcka qe dallget te zbresin ne kufijt normal dhe anija te udhtojne dhe pasagjeret te ndjehen te qet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *