• |
ide | kryesore

Nis Samiti për Ukrainën, Rama: Putin donte të fshinte Ukrainën nga harta

Lajme, Të funditKryeministri Edi Rama, ka hapur sot punimet në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Kreu i qeverisë shqiptare foli për një të ardhme të përbashkët, ku fokusi është te paqja.

Rama: Jemi thellësisht të nderuar që Zlensky bëri udhëtimin në Tiranë mes punës dhe qëndresës ndaj luftës në Ukrainë. Kjo shtë një luftë që as Ukraina e as bashkëshia e Kombeve nuk e zgjodhën, një katastrofë e ngjizur nga një ëndërr e vjetër e një ëndrre perandorake. Parnia juaj këtu, kujtesë që ai nuk ia ka dalë, nuk ka shtypur vullnetin e popullit ukrainas të jenë të lirë. Putini donte të fshinte Ukrainën nga harta brenda disa ditësh, por sot ajo është më e pranishme se kurrë.2 Comments

 1. Eshte fat i madh per Ukrainen dhe bashkesine e kombeve te lira qe ne krye te ekzekutivit

  shqiptar ndodhet nje politikan dhe nje strateg kaq i madh sa Edi Rama. Fale lidershipit te

  Tij, sot Ukraina qendron ne kembe dhe nuk eshte fshire nga harta. Merre me mend sikur

  ne vend re Rames te ishte i paudhi Sali Berisha se ku do ishte Ukraina sot, do ish harruar edhe

  emri. A mund te imagjinohej nje samit me pjesemarrjen e Vucicit nese do ishte Sali Berisha

  kryeminister, i cili akoma e quan ministrin e propogansdes se Miloshevicit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *