• |
ide | kryesore

Princ Harry humb betejën ligjor mbi mbrojtjen e sigurisë në MB

Paparazzi, SliderPrinci Harry  humbi sfidën e tij kundër qeverisë britanike në lidhje me nivelin e tij të sigurisë mbrojtëse në Britaninë e Madhe, Gjykata e Lartë njoftoi më 28 shkurt.

Harry-i cili jeton në Shtetet e Bashkuara me gruan Meghan Markle dhe fëmijët Princ Archie, 4, dhe Princeshën Lilibet, 2, ndërmori veprime ligjore kundër Zyrës së Brendshme mbi vendimin e Komitetit Ekzekutiv për Mbrojtjen e Mbretërve (RAVEC) në 2020 për’i hequr atij të njëjtën mbrojtjeje personale nga policia  të financuar nga publiku kur ai është në MB, pasi ai dhe Meghan u tërhoqën si anëtarë të familjes mbretërore.

Dhe ndërsa ekipi ligjor i 39-vjeçarit e deklaroi lëvizjen e RAVEC “të paligjshme”, Gjykata e Lartë vendosi se vendimi nuk ishte i paligjshëm, irracional ose i dëmtuar nga padrejtësia procedurale.

Pas marrjes së vendimit, Home Office ndau reagimin e saj.

“Ne jemi të kënaqur që gjykata ka gjetur në favor të pozicionit të qeverisë në këtë rast,” tha ajo në një pjesë të një deklarate të marrë nga Reuters, “dhe ne po shqyrtojmë me kujdes hapat tanë të ardhshëm.”/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *