• |
ide | kryesore

Video/ Guardiola e bën përsëri: Haaland i shënon 5 gola Luton, por zëvendësohet dhe rekordi i mbetet Messit

F1, Sport, Video
HaalandErling Haaland e ka ekzagjeruar në FA Cup kundër ‘të gjorit’ Luton Town. I pamëshirshëm para portës, në një orë lojë sulmuesi i Mançester City i shkatërroi fjalë për fjalë Hatters, duke shënuar pesë gola. Në gol menjëherë pas 3′, norvegjezi u përsërit në minutat e 18′, 40′, 50′ dhe 58′. Një shifër e pabesueshme, në të cilën kontribuoi ndjeshëm edhe Kevin De Bruyne duke dhënë katër asiste. Pas shuplakës së Haaland në fund, Kovacic u kujdes për të sistemuar rezultatin 6-2, që e çon City në çerekfinale.

Rekordi prej 6 gola në një ndeshje i Lionel Messi, mbetet i pacënuar, ashtu si në mars 2023, kur norvegjezi i shënoi 5 gola Leipzig, por u zëvendësua nga Guardiola. Spanjolli bëri të njëjtën lëvizje, edhe pse nga minuta e 58′ kur Haaland shënoi golin e pestë, deri në të 77′ kur u zëvendësua nga Alvarez pati 19 minuta për të barazuar argjentinasin.

Lexo më tej: Video/ E hoqi Haaland për të mos thyer rekordin e Messi: Guardiola jep arsyen më brilante përse e bëri

Sidoqoftë, në mbrëmjen speciale të Haaland, jo gjithçka shkoi mirë për spanjollin Pep Guardiola. Trajneri i Citizens duhet të përballet me një dëmtim të ri të Jack Grealish. Gjatë ndeshjes kundër Luton, sulmuesi anësor u detyrua të largohej nga fusha në minutën e 38′, duke i hapur vend Dokut. Në këtë sezon Grealish ka patur një problem me muskujt e kofshës në fillim të sezonit dhe më pas u ndal përsëri në raundin e 1/8 të Champions League kundër Copenaghen.

KALOJNË EDHE LEICESTER E NEWCASTLE

Përveç City, edhe Leicester kualifikohet në çerekfinalen e FA Cup kundër Bournemouth, falë golit të Issahaku Fataëu në kohën shtesë. Po ashtu avancon edhe Newcastle kundër Blackburn me penallti.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *