• |
ide | kryesore

Uefa kundër Bayern Munich: ndalohet transferta e ardhshme për tifozët për tymueset në Olimpico

Sport
BayernUEFA ka vendosur të ndëshkojë ashpër Bayern Munich për sjelljen e tifozëve gjermanë gjatë ndeshjes së Champions League kundër Lazios në stadiumin Olimpico më 14 shkurt. Për shkak të hedhjes së sendeve dhe ndezjes së mjeteve piroteknike, klubit bavarez iu ndalua shitja e biletave për ndeshjen e radhës evropiane jashtë fushe. Për të njëjtat arsye janë vendosur edhe dy gjoba, gjithsej 50.750 euro. Ndalimi është ekzekutimi i një mase të pezulluar, të cilën Organizmi i Disiplinës, Etikës dhe Kontrollit e kishte dhënë tashmë pas ndeshjes Copenhagen-Bayern Munich, ku tifozët vizitorë ishin bërë protagonistë të episodeve të ngjashme. Më tej, siç pritej, Upamecano u skualifikua për një ndeshje pas kartonit të kuq. Mungesa e tij për ndeshjen e kthimit është konfirmuar zyrtarisht.

MASA TË TJERA

Edhe mbështetësit e Marseille përdorën gjithashtu lazer dhe bomba tymuese dhe lëshuan fishekzjarre në ndeshjen jashtë fushe kundër Shakhtar. UEFA ka vendosur një ndalim për tifozët francezë që të udhëtojnë për një ndeshje, por në këtë rast dispozita pezullohet për një periudhë dy vjeçare dhe do të bëhet e zbatueshme nëse ka një shkelje të përsëritur. Megjithatë, një pjesë e stadiumit Velodrome është urdhëruar të mbyllet për sfidën e radhës.

Lexo më tejGattuso në 2024-ën katastrofik: tekniku kërkon ndjesë, Marseille e shkarkon

Om gjithashtu konsiderohet përgjegjës për bllokimin e rrugëve publike dhe vonimin e fillimit të ndeshjes së kthimit, të luajtur në Francë, nga trajneri Jean-Louis Gasset. Për të gjitha këto arsye, Marseille duhet të paguajë 157 mijë e 500 euro. Edhe Slovan Bratislava u ndëshkua pas ndeshjes kundër Sturm Graz, për vandalizëm dhe ndezje të mjeteve piroteknike. Në këtë drejtim, sllovakët u sanksionuan me dy gjoba në total prej 23,750 euro dhe duhet të kompensojnë dëmet e Sturm Grazit brenda 30 ditëve, plus ndalimin e transfertës – tashmë të detyrueshëm – për ndeshjen e ardhshme evropiane.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *