• |
ide | kryesore

Akuzoi Christian Horner për ngacmim seksual, Red Bull Racing pezullon denoncuesen e Team Principal

Sport
HornerÇështja Horner dhe pasojat e tij vazhdojnë të jenë në qendër të vëmendjes. Red Bull Racing nuk e konfirmon ende, por – sipas raportimeve paraprake nga mediat angleze – skuadra kampione e botës ka pezulluar për një kohë të pacaktuar punonjësen e tij, e cila – me akuza për sjellje të papërshtatshme – filloi të ashtuquajturin Hornergate.

Masa e pezullimit lidhet, sipas asaj që mësohet, me hetimin e brendshëm të kryer nga Red Bull GmbH kundër drejtorit pesëdhjetëvjeçar të ekipit dhe CEO i ekipit të Formula 1, i cili u shfajësua nga vetë hetimi. Christian Horner është rregullisht në vendin e tij në urën e komandës këtë fundjavë në Jeddah për Çmimin e Madh të Arabisë Saudite, raundi i dytë i Kampionatit Botëror.

Lexo më tej: Çështja Horner është një mister i vërtetë. Ai u lirua nga akuzat, por dalin bisedat në chat: “Ç’do veshësh poshtë?

Hetimi i brendshëm i nisur nga Red Bull në lidhje me “sjelljen e papërshtatshme” ndaj një punonjëseje ka pastruar plotësisht nga akuzat drejtorin e ekipit. “Hetimi i pavarur mbi akuzat e bëra kundër zotit Horner është i plotë dhe Red Bull mund të konfirmojë se denoncimi është refuzuar – tha skuderia në një deklaratë -. Denoncuesja ka të drejtë të apelojë. Red Bull është i bindur se hetimi ishte i drejtë, rigoroz dhe i paanshëm”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *