• |
ide | kryesore

Projektet e dhëndrit të Trump/ Investimi që ndryshoi ligjin e zonave të mbrojtura

Arkiva, Kryesore, LajmeMedia amerikane Bloomberg News njoftoi sot se dhëndri i Donald Trump, Xhared Kushner synon të investojë në Shqipëri qindra miliona dollarë nëpërmjet dy projekteve turistike me kompaninë e tij, Affinity Partners. Bashkë me një projekt tjetër në Beograd, vlera e investimit mund t’i kalojë 1 miliard dollarët.

Projekti i i parë në Shqipëri do të jetë një resort luksi në ishullin e Sazanit të markës së hoteleve Aman, që është një nga markat më të shtrenjta në botë.

“Ishulli i Sazanit është një nga vijat bregdetare më të pacënuara dhe unike që kam parë parë kudo në botë” citon Bloomberg dhëndrin e Trump që ka shërbyer edhe si këshilltar në Shtëpinë e Bardhë gjatë mandatit të parë të vjehrrit të tij.

Projekti i dytë do të jetë në zonën e Zvërnecit, pranë Vlorës, ku planifikohet ndërtimi i disa resorteve me afro 10 mijë dhoma hotelesh dhe vila.

Përgjigjia e qeverisë shqiptare

Lajmi i Bloomberg News u mor brenda ditës nga Zëri i Amerikës, që pyeti brenda ditës qeverinë shqiptare, që u përgjigj po brenda ditës. Në përgjigje, ku citohet Ministria e Turizmit dhe e Mjedisit konfirmohet se kompania e zotit Kushner ka paraqitur një aplikim pranë Agjencisë së Zhvillimit të investimeve “për një projekt turistik në ishullin e Sazanit”.

Gjithsesi Ministria e Turizmit dhe e Mjedisit shton se për Sazanin ka pasur edhe kërkesa të tjera që janë refuzuar sepse nuk kanë qenë “në perputhje me vizionin e një turizmi miqësor me mjedisin dhe natyrën”. Ky projekt sipas përgjigjes duhet t’i nënshtrohet shqyrtimit nga disa institucione dhe të arrijë më pas tek Ministria e Turizmit dhe Mjedisit.

Për rastin e Zvërnecit, ministria tha se nuk ka dijeni për një projekt të tillë.

Por në përgjigje bie në sy një paragraf i fundit, ku lihet të kuptohet se investimi amerikan i Jared Kushner shihet me sy pozitiv dhe se me gjasë qeveria shqiptare do ta miratojë. Kjo saktësohet në fjalitë e mëposhtme ku thuhet: “Çdo investitor serioz që vjen, për më tepër nga vende aleate strategjike të Shqipërisë siç janë edhe SHBA-të, e ka derën të hapur për të kontribuar në rritjen cilësore të turizmit dhe të standarteve të larta në këtë sektor jetik për ekonominë e vendit”.

Investimi që ndryshoi ligjin për zonat e mbrojtura

Herën e parë në Shqipëri, Jared Kushner erdhi me bashkëshorten, Ivanka Trump në verën e vitit 2021. Nga Durrësi në Himarë ata qëndruan në jahtin e tyre duke shijuar bregdetin shqiptar. Bashkë me ta ishte edhe sheiku Nasser Al-Khelaifi, presidenti i PSG-së. Në Butrint, i shoqëroi Auron Tare që bëri edhe ciceronin.

Herën e dytë, në verën e vitit të kaluar Jared Kushner erdhi edhe për punë Ai shoqërohej jo vetëm  Ivanka Trump, por edhe nga Richard Grenell, ish-i dërguar i administratës Trump për Ballkanin Perëndimor dhe Asher Abehsera ortaku i tij në biznes.

Në prononcimin për Bloomberg News, Kushner pranon se sinjalet e para për të investuar në Shqipëri i mori pikërisht nga këta dy persona, Richard Grenell dhe Asher Abehesera. Ky i fundit është personi në të djathtë të fotos, që qëndron pranë kryeministrit Edi Rama.

Në foton më lart, grupi sapo ka dalë nga muzeu “Shtëpia e gjetheve” në Tiranë, të cilën e vizituan në verën e vitit të kaluar.

Pavarësisht se çfarë thotë Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, që projekti për Sazanin duhet të ende të shqyrtohet, apo se projekti për Zvërnecin nuk ka ardhur ende në ministri, është e qartë se dy biznesmenët nuk ia kanë lënë rastësisë investimin prej qindra miliona dollarësh.

Dyshimet se projekti është miratuar nga të dyja palët përforcohen edhe nga një lëvizje tjetër e mazhorancës, siç ishte ndryshimi i ligjit për zonat e mbrojtura dy javë më parë.

Investimet private në parkun kombëtar detar në Sazan dhe në peisazhin e mbrojtur në Zvërnec, deri pak kohë më parë pengoheshin nga ligji. “Ky detaj i vogël” ndryshoi me votën e socialistëve në parlament dhe i dha të drejtë privatit të hyjë si investitor strategjik edhe në zonat e mbrojtura për të ndërtuar hotele apo vila luksi, posaçërisht si ato që synon të ndërtojë dhëndri i Trump në bregdetin shqiptar.

Një shans i artë për Edi Ramën

Kur kryeministri i Shqipërisë i fal tokë dhe taksa investitorëve arabë, sigurisht që asgjë nuk e ndal të jetë bujar edhe me investitorët amerikanë.

Rama ka pasur rastin ta takojë vetëm një herë Donald Trump, pak sekonda në një samit të NATO-s në Kroaci. Një pamje flu e kapur shpejt ishte për të “Photo of the day”. Ky investim i Jared Kushner në Shqipëri, duket një rast i artë për të pasur një kontakt me familjen Trump.

Kandidati i republikanëve për president, Donald Trump ka thënë se nuk do që e bija, Ivanka dhe dhëndri i tij Jared të përfshihen në fushatën presidenciale për Shtëpinë e Bardhë, por sërish Jared është komentuar në mediat amerikane si këshilltari i tij i preferuar, që ende e ka një rol në prapaskenë.

Për Ramën, që sapo është cilësuar një “udhëheqës i shquar” nga administrata Biden, ky kontakt me Kushner duket një “plan B”, që garanton mbështetje të palëkundur, edhe nëse qytetarët amerikanë votojnë ndryshimin e administratës Biden.

Jared Kushner, së fundmi mori një investim prej 2 miliardë dollarësh nga fondi i pasurisë sovrane i kontrolluar nga Princi Mohammed,  i Arabisë Saudite. Kur opinioni publik në Shtetet e Bashkuara i kujtoi rolin e princit në vrasjen e gazetarit Xhemal Kashogi, dhëndri i Trump tha se nuk i kishte lexuar raportet e inteligjencës.

“Ajo që ndodhi ishte e tmerrshme. Por sërish, po ju them: Roli jonë është të përfaqësojmë Amerikën dhe të bëjmë që gjërat të ecin mirë në Amerikë” u shpreh ai./Lapsi.al48 Comments

   1. Ja pra, pse Ramsi tha që unë jam gjithmonë 3 hapa para PD-së.
    Ne po presim që në SHBA të fitojë Trampi.
    Ramsi, i paska rregulluar punët dhe mezi pret të fitojë Trampi.
    Dhe patronazhistët le të jetojnë të lumtur deri në vitin 2040.
    – Këtë e tha Arjan Çani mbrëmë.

  1. Si jepet ashtu pa asnje procedure konkurruese?! Mund te kete kompani te tjera qe ofrojne shume me shume perfitime per shtetin shqiptar. Pertej asaj qe eshte zone e mbrojtur dhe ashtu duhet te vazhdoje.

  2. Dhe shqiptaret e femijet e tyre nuk do gezojne me as plazhe as pyje ! Lajm shume i keq ! thotë:

   Dhe shqiptaret e femijet e tyre nuk do gezojne me as plazhe as pyje ! Lajm shume i keq !

   1. edhe ujrat i kan marre, perrenj, lumenj, burimi i syrit te kalter etj etj , e zhveshei totalisht i qiu rot

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Oj gjyle, jetojmë më keq se në 1990, as trump e as kërkush, nuk vijnë këtu për të rritur mirëqenien tonë por për të zhvatur përkundrejt korupsionit pasuritë tona.

   Eshtë turp që në mes të Europës një popull jeton në këtë nivel varfërie, për shkak të pangopësisë e hajdutërisë të atyre që kanë për detyrë ta ruajnë pasurinë e shqiptarëve

 1. Rama per te ndenjur ne pushtet ja ka shperndare pasurine kombetare oligarkeve te qelbur shqiptar dhe jo me dhenderit te Trampit.

  1. Po mire e mir ni amerikan …ka mujt te jete russ si delipaska ose kinez etj ..!per dijenin tuaj bregdetin e malit zi ka bler ruset .Prandaj duhet pajtu me ramoviqin i cili nuk pyt njeri ne shqiperi ,pra ben qka te deshiron .! Nje dite do na shet te gjithve.

 2. Kuptoni qe ky është krimi me i përbindshëm në demokraci i korrupsionit politik, kapjes se shtetit, rënies jo thjesht te sigurisë ne pune por te sigurisë kombëtare!

  Kur shoh gjelat politik te bëjnë gangsterin e përndjekur nga drejtësia, opinioni publik, media, thjesht kujtoj se aty-ne barkun e nje nene, u poq nje femije qe keta i hoqën mundësinë te vinte ne jete;
  Nje pjese ju morren jetën, ate fëmije as e lane te vinte ne jete!Nuk eshte miratuar asgje deri tani,mos u dhjaksi kaq shume o shpellkare,mos harroni dhe salihu juaj eshte dakort.

 3. Tashti Biden ka marru dhe Rama tani kthehet me Trump.
  Dhe si biznesmen që është boll t’i japësh atë që do dhe s’do t’ja dijë se kush është Rama!!!
  Sorrosian, hajdut,i korruptuar e diktator!!
  Dhe Rama luan si gjithmonë me pasuritë e vëndit.

   1. Dhe shqiptaret e femijet e tyre nuk do gezojne me as plazhe as pyje ! Lajm shume i keq ! thotë:

    Dhe shqiptaret e femijet e tyre nuk do gezojne me as plazhe as pyje ! Lajm shume i keq !

 4. Saliu duhet t’ja kishte futur më thellë dhe më fort shqiptarëve.
  Tani atje në majë të ballkonit shikon me pishman nxënësin e tij duke shkërdhyer fort Shqipërinë,dhe sigurisht dëshpërohet.
  Po nuk e qive dhe nuk e vrave shqiptari nuk të thotë baba!

  1. Shume e drejte, por kam pershtypjen qe Saliu dhe Tosi kane pas pak me shume burrni se sa Edi.
   Duhet te jeshe vertete llumi i llumit qe te besh kete qe po i ben ky Shqipetareve.

   1. Ky ço i qi robt shqiptareve, çdo gjë në shitje !
    Tani shqiptaret të hanë mutin e turisteve ne tokë të vet ne vend të vet ne shpi të vet.

    Shqiptaret janë tu u shkërmoq vendin po e merr alabari bandat e pellumbit në velipojë, afrikanët e melonit , dhondri i trump , anglezi i butrintit etj etj

    Shqiptaret janë lakuriq, pasuritë mbi tokë e nen tokë e në tokë janë shit, tani duhen kamarierë ca shoferë ca prostituta ,badigardë dhe spaçatorë që do kemi shansin ti kapim të parët si vende pune!

    Qija robt ku e çoi vendin rama

    Ta gëzojmë rilindjen e ramës o populli dele shqiptar.

   2. Në skenën e politikës shqiptare, ku tragjedia dhe komedia ndërthuren me njëra-tjetrën deri në grotesk (shpesh herë), apo deri në funeral (jo rrallë herë), Lulzim Basha qëndron si një figurë sfiduese, për moralin po se po, por sidomos për logjikën.Një figurë si Basha gjithmonë ka shkëlqyer kur nuk shfaqet. Vlerësimet më të larta ai i ka marrë kur ka qenë në gjumë. Aty, të paktën, ka zgjuar ndjenjen e hollë të humorit çapkën të rrjetit.Por nëse ka vendosur të flasë, asnjëherë nuk ka ditur kur, si dhe pse.

    Këto gjëra i kemi ditur, i kemi harruar, buzëqeshur, e prap neglizhuar.Por ai të rikujton, ai nuk e duron neglizhencën.

    Po ç’bëri këtë herë?

    Foli përsëri.

    Por këtë herë nuk ngjalli buzëqeshje. Këtë herë ngjalli revoltë, deri në urrejtje.

    “Unë nuk dhashë asnjë urdhër në 21 janar”, tha.

    Dhe e tha ashtu, qetësisht, si të mos ishte duke kumtuar alibin e Ministrit të Rendit, për ditën më të zezë të rendit, në gjithë historinë e rendit demokratik në Shqipëri.

    Në një shtet ligjor, ku veprimet sjellin njësoj pasoja si mosveprimet, mungesa e të kuptuarit të kësaj përgjegjësie nga një Ministër, për më tepër me formim juridik të pretenduar, është ulëritëse.

    Me një naivitet foshnjor, ish ministri i disa ministrive në qeverisjen e Sali Berishës, ish delfini e më pas ish trashegimtari i partisë më të madhe opozitare, pretendon të jetë ok me drejtesinë, ok me moralin, ok me karrierën sepse… ai thjesht nuk bëri asgjë. Të tjerët bënin gjëra në vend të tij.

    Ai thjesht është i qetë edhe kur e kupton se nuk bëri gjëra që mund të shpëtonin 4(katër) jetë, edhe kur la të tjerët të bënin gjëra në vend të tij duke i marrë këto 4(katër) jetë

 5. Ky eshte lajm shume i mire.
  Pasi meqe Berisha po hetohet e me gjasa denohet pse ndryshoi ligje e Vkm dhe perfitoi dhenderri-njesoj i bie te hetohet e denohet Rama!
  Pra dy hale me pak ne vend.

 6. Bao, emerin e paske qeni, e si qen liihke.Po kush po te vjedh, drogon, mashtron ore gore, Rama, apo Berisha.Me sa dukesh je ndonji fraksionist me maske qe te na lejne nen sundimin e bijeve te kodosheve te kuq.Ha ndo nje luge corbe gjakundi, e na hidh kesi komentesh, me te zi se nje patronazhist qe ka komentuar me siper.Behuni te ndergjegjeshem e mendoni per demokracine e enderruar, se keshtu sic e ka kapur psikopati Rama, me kete pushtette degjeneruar, diskretituar, do ju beje qe te kujtoni kohen e mjerimin e Hoxhes.Ky, Rama , ka shenja mete sofistikuara, eshte i pa bese, drogmen, hajdut, korruptues dredhak, vetem ne qellimet e veta, bashke me ishe, e kelyshet e tyre qe sot i ka ingranuar ne cdo qelize te pushtetit. Kot nuk thote populli,,,,UJKU QIMEN E NDERRON, PO ZAKONIN SE HARRO…Ja,,,,,,,pra tek i kemi.

 7. Hajt u trashgopsh o edi rama! Ti me gjith servilat verdall …paske qen pocaqi o ram !!
  As vet se keni idene sa steril krijesa jeni. kapsllek mix me injorance,,nuk ta justifikon asnje fjale kete o te shk***fsha trrute qe po sterilizon cdo gje!! Nuk esht progres ky mor steril burr! eshte keqkuptim i madh!! MOS I PREK ZONAT E MBROJTURA!! Ja u kemi borxh gjeneratave!

  1. Sazanin dhe Zvernecin per Cifutin Kushner qe eshte dhe anetar i organizates me te ndyre Chabat Lubavitch. Karavastane ja dha Cifutit Turk. Butrintin nje cifuti tjeyer Amerikan qe drejton USAID. Qendren rek teatri cifutit Hollandez. Pushimet dhe takimet e fshehta i ben ne Izrael bashke me te vellane Olsin. Ky eshte perbindesh i ndyre qe do tua jap Shqiperine Cifuteve ashtu sic ishte plani ne 1930 dhe ketej te sjell skllever Afrikan dhe Bangladeshas ku tu sherbejne kokulur Cifuteve ndersa Shqiptaret ti zboj nga Shqiperia

 8. Në botë bëhet kudo luftë e madhe për ruajtjen e parqeve kombëtare natyrore, jo thjeshtë për turizëm, për ti vizituar ato, por për një strategji botërore të ruajtjes së ambientit të pastër natyror.
  Py.jet e pafund rë Amazonisë në Amerikën e Jugut, konsiderohen si mushkëritë e planetit, prandaj është bërë çmos që të mos priten e dëmtohen.
  SHBA, shteti i madh ndërmjet dy oqeaneve, ka qindra mijë kilometra katrorë parqe nacionale ku nuk lejohet të vihet dorë pasi quhen zona të mbrojtura të shtetit, ashtu si Amazonia.
  Nuk është fjala vetëm për ruajtjen e pyjeve që ndikojnë në pastrimin e ajrit e pasurimit të atmosferës me oksigjen, por edhe për ruajtjen e ballancës së ekosistemit biollogjik të bimëve e diversitetit të llojeve të qënieve të gjalla.
  Shqipëria, një vend i vogël vetëm me 28 mijë kilometra katror, nuk e ka lluksin që të humbase të vetmin ishull të saj të madh, si një park natyror.
  Është masakruar me pallate shumë katëshe që ja mbulojnë njeri tjetrit pamjen e detit Saranda në mënyrë të pariparueshme, duke i betonizuar të gjitha shpatet e kodrave me ndërtime pa ktiter
  Kujtohet me nostallgji koha kur sapo hyje në Sarandë, ndjeje aromën e jargavanëve që mbulonin fasadat
  e pothuajse çdo shtëpiee sot në Sarandë ndjen vetëm erën e keqe të kanalizimeve të ujrave të zeza që funksionojnë në mënyrë kaotike.

 9. Trumpi dhe gruan nga Cekia qe eshte Mamaja e Ivankes e kishte Cifute dhe vete eshte me origjine Cifute Gjermane…

 10. Enveri dikur e kishte merak të madh që ti bënte pjellore edhe malet si fushat.
  Një nga marrëzitë e tij kjo.
  Kurse Edveri ka një tjetër ide të marëzishme.
  Ai kërkon të kthejë fushat në male me hotele e ndërtime qiellgërvishtëse, se kështu do të tërhiqka gjithë turistët e botës për të ardhur në Shqipëri.
  Këtij zotërisë i është bërë manierë fasada, ana e jashtme e gjërave se me ketë ju tërheq vëmëndjen të tjerëve.
  Këtë manierë e manifeston që nga pamja e tij e jashtëme, me mjekrën që të ngjallë ngjashmërinë me Ismail Qemalin , kërkon të tërheq vëmendjen me veshjen e potureve shoqëruara me atletet sportive, me këmishën e mbrendëshme që del poshtë xhaketës së kostumit.
  Edhe manierën e turizmit që e ka si lejtmotiv të vetmin të zhvillimit, e sheh me ambicien e protagonizmit , që të vijnë turistë nga gjithë bota e të thonë, ky byrazeri që ka marë nam si lider botëror, edhe në Shqipëri paska bërë mrekullira.
  E ku ta dinë turristët e gjorë se çfarë fshihet mbrenda fasadave me bojra të ndryshme me të cilat leu pallatet e Lanës kur ishte pasha i Tiranës apo qoftë edhe sot me grataçelat ?
  Ku ta dijnë ata që banorët pensionistë të pallateve të ngjyrosura, kanë një pension mujor me paratë e të cilit turistët europianë psonisin në supermarkete vetëm për dy-tre ditë ?
  Dijnë ata se këto pyje pallatesh janë bërë me para droge e shumica e apartamenteve janë bosh se nuk ka se kush i blen, veç të huajve , trafikantëve e hajdutëve ?
  Mandej kush do ju shërbejë dhjetra milionë turistëve që do të vikërkan në Shqipëri të mrekulluar nga fasadat e Ramës ?
  A mos do të shërbejnë pensionistët me 150 euro në muaj, se veç ata kanë ngelur për të punuar ngaqë shumica e të rijve kanë emigruar, e pjesa e mbetur vazhdon të meret me kultivimin e kanabisit ?

 11. E moret vesht tani or dreqer se perse e prita ciftin Kushner vjet me dore ne zemer e i perkulur me dysh? Se mbase vjen ne White House ai Trump e keta i thone ca llafe te mira per mua se une kam parimin “bythen qe nuk e kafshoj dot, e puth..”

  1. Nuk I kuptoj komentet kundra. Investimi eshte American, shtylla e demokracise ne bote pra Jo rus, Jo kinez, ne linje me politiken e jashteme shqiptare, Leke Po pa fund, investimi do jete pro nature’s. Se kuptoj pse nuk gezoni qe do beheni njerez por ham ham kot.

   1. FORCA E GRUAS, MËKATI DHE E VËRTETA.

    (Ishte e dielë, dhe besimtarët me familjet e tyre kishin shkuar në kishë. Pastori po mbante ligjëratën, meshën e përjavshme, dhe tema ishte mëkati, forca e gruas, dhe e vërteta.)

    Pastori: Të dashur besimtarë, motra dhe vëllezër. Do të doja t’ju flisja për gjendjen në të cilën ndodhet bota sot dhe arsyet përse. Siç e dini tashmë gjithshka nisi nga kopshti i Edenit ku Eva nuk ju bind fjalës së Zotit, ra në tundim, hëngri mollën e ndaluar e më pas bindi edhe Adamin ta hante. E kështu u dëbuan nga parajsa tokësore. Fati i njerëzimi ndryshoi përgjithmonë, dhe e gjitha për shkak të gruas, Evës. Bota vazhdoi të ishte mëkatare. Por Zoti i madhërishëm dhe i mëshirshëm, dërgoi birin e tij të vetëm në kryq për të falur mëkatet e njerëzimit. Kjo me sa duket nuk qe e mjaftueshme, sepse bota vazhdon të jetë mëkatare, dhe në thelb të gjithshkaje është rënia në tundim. Por mos harroni që gruaja është forcë e madhe, me të mund të ndryshohet bota, por ajo është më e prirur të bjerë në tundim sepse ajo u krijua nga brinja e Adamit, nga mishi dhe kocka, dhe jo nga balta apo nga hiçi duke i dhënë Zoti frymën e tij. Por gruaja është dobësia e burrit. Nëse Adami qe i pari që foli me Zotin, Eva qe e para që foli me Djallin. Burri duhet të qëndrojë i fortë por, mundohuni që ju burra të mos e zhgënjeni asnjëherë gruan tuaj, sepse ajo është krijesa e parë që takoi djallin dhe foli me të. Sidoqoftë, Zoti e ka një plan, dhe në fund e vërteta do triumfojë mbi të keqen. Le të bëjmë një test këtu në kishë. Të gjithë burrat që mendojnë se i kontrollon gruaja, të lëvizin majtas.

    (Të gjithë burrat në kishë u zhvendosën majtas, përveç një burri. Pastori ishte i lumtur që kishte të paktën një burrë të fortë dhe pyeti.)

    Pastori: Ja prova për atë që ju thashë! Të paktën njëri nuk lëvizi. Ja pra, ka shpresë, e vërteta del si gjthmonë. Zotëri, si mundet që gruaja jote nuk të kontrollon dot?”
    Burri u përgjigj: Është gruaja ime që më tha të mos lëvizja.

 12. Nuk guxon kush të thot ; sa e bukur kjo zona këtu , se ky drogaxhiu ju ofrohet , merre pa diskutim , ta jap unë ! Kam ca arm kimike ku ti çoj ,thoshte obama keniani , bjeri se i marr unë , ofrohesh ky droga jon ! Po poshtërsia më e madhe ësht që nuk merr gjë për shqiptarët në këmbim , vetëm të zgjas nja dy dit pushtetin e vet ! Erdhi pres.Bush këtu , e futi në NATO , liberalizoi vizat , po nuk shiti copa copa vëndin Doktori !Çpo dëgjojm tani nuk i kemi par vërtet asgjë akoma ! Ky po jua jep ; na e do merre , amerikanëve , europianëve , turqve , italianëve , rusëve , kinezëve , sërbëve , krimit të brendshëm krimit ndërkombëtar !Ka bër një mish mash , komshij andej nga porto palermo do jet vllahutinja me juri kim jong ! Imagjino Sorrosit dhe blerëve çfar ju ka dhenë !

 13. “Rroftë marrëveshja, shpëtoi Shqipëria dhe qeveria. Ene më në fund partia. U kthye demokracia. Shyqyr ia arritëm kësaj dite historike, jemi me fat si brez politikanësh që po përjetojmë çaste kaq të lumtura në jetën tonë të pastër politike dhe në jetën tonë shoqërore kaq mizore. Forca, forca, forca, le të pasi nga inati (EK) sa të jetë gjallë (SB) dhe (ER) jemi të qetë dhe të lumtur. S’kemi frikë as nga Putin

 14. Dikur gazetarja e njohur, Ledjona Xheladinaj, momentalisht konkurrente në ‘BBV3’, ka qenë vetë protagoniste e një ngjarje të ndodhur në qytetin e Korçës.
  Iconstyle ju rikujton një ngjarje të ndodhur disa vite më parë, ku Ledjona ka qenë pjesë e një vjedhje në bashkëpunim me ish-burrin, Jorgen Xoxi dhe ish-kunatin e saj.
  Po ashtu edhe Ledjona shfaqet me mbiemrin e ish-burrit përpara se ajo të merrte përsëri mbiemrin e prindërve të saj (Xheladinaj).
  Bëhet fjalë për vjedhje të motorit të një makine në Rezervat e Shtetit.
  Ndonëse pjesa tjetër e bashkëpunëtorëve u arrestuan nga policia, Ledjona u dënua nga ligji pasi ajo i ka transportuar ata me makinën e saj gjatë përfundimit të operacionit, por ndryshe nga ata ajo u procedua në gjendje të lirë.

  P.S: Liami u arrestua, se ishte i dënuar nga gjykata për vjedhjen dhe mashtrim . Ledjona na qënka me preçedent. Sot në Big pritet “mbreti”, Luiz Ejlli, fituesi i Big Brother vip 2. Luizi është mjeshtër, vetëm se është akoma nën hetim për mashtrim për ca falsifikime vite më parë gjatë kohës kur punonte noter. Praktikisht, Big Brother më mirë të quhet Big Burgu vip. Ose Big Bordello!

 15. @ “Dhe shqiptaret e femijet e tyre nuk do gezojne me as plazhe as pyje ! Lajm shume i keq !”,

  Keni shume te drejte, edhe Domenican Republic apo vendet e tjera te Caraibeve jane perrallore nga bukuria, por qe shijohen nga turistet, se vendasit jetojne ne varferi sa qe te vjen keq kur i shikon.

  Keshtu po behet edhe Shqiperia, dhe ata qe enthusiazmohen nga keto gjoja investime, nuk e dine qe do ti shojojne nepermjet lajmeve apo duke aherbyer si sherbetore.

 16. 5 muaj i ashtuquajturi revolucion prodhoi…Rama kaloi çfarë i deshtë qejfi. Në vend që të flasin i ranë bilbilave. Nga 8 komisione në 2, dhe njëra prej tyre SPAK komunikon akuzat. U shit revolucioni”,

 17. Betejen politike Berisha nuk e ka me Ramen,,E ka me Bashen.
  pushteti i Rames ka marre rolin e gjykatesit dhe ka vendosur qe Berisha te marre dy komisjone parlamentare(nga 8,qe ka kerkuar) dhe te njihet si Perfaqesuese Legjitime e PD se shpartalluar.
  Rama ka marre nga Berisha zotimin para gjykatesit,se do te rrije urte ne Klase,Nuk do te prishe qetesine,Nuk do te beje zhurme.

  1. Shqiptaret presin Demokraci nga Hajdutja me e madhe e histories qe Qihet Amerike. Budallenj qe presin cekun e Bardhe nuk e kuptojne qe Ameriken e Kontrollojne Zionistet Cifut qe bashke me Angline dhe Izraelin Jane treshja djallezore e Botes. Keta qe pushtuan, vrane dhe prene por dhe qe ishin te vetmit qe hodhen bomben Atomike. KURRE mos prismi mire nga Perendimi kolonizator. Enver Hoxha ka bere gjene me te mire qe na Izoloi se rrethohemi me Kucedra

 18. Kushnerët nuk janë multimiliarderë se u martua e bija e Trump-it me trashëgimtarin e tyre,
  Dhëndëri Kushner, është më i pasur se vjehri i tij Trump.
  Paradoksalisht Trump po hetohet sepse ka bërë “dëshmi të reme” duke deklaruar më shumë para sesa ka.
  Në mëndësinë komuniste , kush është më i pasuri, ai është patjetër edhe më i korruptuari, por kjo mendësi nuk funksionon në SHBA.
  Atje ka disa shekuj që më i pasuri vlerësohet si më i afti e me mundësitë më të pakta të korruptohet , krejtë ndryshe nga ish punistët shqiptarë opinga grisur që e quajnë sot veten “rilindas”
  Po çfarë mender me thënë mund të “rilindë” një brekëgrisur që pasurohet e bëhet me kështjellë sapo bëhet kryeministër veç hajdutërisë e krimit ?
  Jo Kushner që është multimiliarder, por në botë ka multimilionerë që kanë pasur mundësinë të blejnë apo investojnë në ishuj edhe më të mëdhej se Sazani, ndërmjet mijra ishujve që ka planeti.
  Nuk mund ti vesh pra fajin pasanikut Kushner që do të vikërka në Shqipër për të investuar, por është qeveria që duhet të hetohet se sa me leverdi për Shqipërinë (e jo për vete) e ka lidhur marëveshjen, sa oferta ka pasur dhe a ka zgjedhur ofertën më të favorëshme për Shqipërinë ?
  E çfarë vlere ka Sazani për Shqipërinë duke e lënë të braktisur e pa vënë dorë në te askush ?
  Nuk më duket se Sazani ka vlera për ngritjen e ndonjë baze ushtarake për mbrojtjen e Shqipërisë, për turizëm gjithashtu jo se është larg bregut e pa ujë të pijshëm.
  Nga të dhënat e pakta që janë bërë të ditura për projektin e Kushnerit, mësohet se atje ai do të ndërtojë duke synuar jo vetëm për ta ruajtur ekosistemin e ishullit, por edhe për ta pasuruar ate me një liqen të vogël.
  Ah po !
  Për marëveshjen e kampit të refugjatëve afrikanë në Gjadër me Melonin, ka vërtet disa pika mjaftë të errëta pasi fjala është për një marëveshje shtetërore midis dy qeverive, mbi fatin e një pale të tretë që janë të gjorët afrikanë

  1. O Ramcuk,o bythqir që të hëngshin langonjtë e zagarët! Ia vlen të prishet një bukuri e natyrës për një pordhac amerikan? !Po prit,prit,se Luli do të të varë në mes të sheshit Skënderbej që
   të të pështyjë Populli në surrat!!!!!!!
   VOTONI LULZIM BASHËN! !!!!!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *