• |
ide | kryesore

F1/ Verstappen jashtë në Australi, dy vjet nga hera e fundit: “Frenat e bllokuara, por mund të ndodhë”

Sport, Video
VerstappenMax Verstappen u tradhtua nga frenat e RB20 të tij në GP të Australisë dhe dy vjet nga hera e fundit u detyrua të tërhiqej nga gara. Në fakt, fillimi i garës së F1 në Melburn ishte i bujshëm, me holandezin që e kishte nisur mirë dhe më pas, për shkak të problemeve me makinën e tij, u parakalua nga Ferrari i Carlos Sainz. Protagonist i një parakalimi të shkëlqyer, spanjolli përfitoi nga problemet e tre herë kampionit të botës, i cili pak më pas u ankua në garazh për tym në pjesën e pasme të djathtë që më pas e detyroi Red Bullin e tij të tërhiqej. “Frena e pasme e djathtë ishte e bllokuar”, tha Verstappen.

“Problemi me mbinxehjen e frenave dhe makinë e vështirë për t’u drejtuar. Mëkat i madh, sepse ndihesha mirë dhe mund të ishim shkëputur, por nuk mundëm ta demostronim. Të tërhiqesh nuk është e bukur, problemi është se frena e pasme u bllokua dhe kjo shkaktoi daljen time nga gara. Mund të ndodhë dhe ndodhi…”, ishte komenti i tre herë kampionit të botës.

Lexo më tejF1/ Triumf në Australi i Ferrarit: Sainz e Leclerc festë në podium, frenat tradhëtojnë Verstappen

Një dështim për Verstappen që nuk vinte pikërisht nga Melburni në vitin 2022, kur për shkak të humbjes së karburantit u detyrua të tërhiqej në garën që më pas fitoi Ferrari i Leclerc. Një grumbullim që theu sekuencën e 9 fitoreve radhazi për holandezin, por mbi të gjitha sekuencën prej 43 garash gjithmonë në kuotë pikësh për holandezin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *