• |
ide | kryesore

E arrestuan në aeroport, merret në pyetje ish-presidenti i RFEF Luis Rubiales mbi skandalin e Superkupës

F1, Sport
RubialesLuis Rubiales duhet të dalë para një gjykatësi në lidhje me hetimin për zhvillimin e Superkupës së Spanjës në Arabinë Saudite. Pas kthimit në Spanjë nga një udhëtim pune në Republikën Domenikane, ish-presidenti i Federatës Iberike të Futbollit u arrestua në aeroportin Adolfo Suarez të Madridit dhe u dërgua në ambientet e Guardia Civil të Barajas në Terminalin 4.

Agjentët, raporton El Pais, i morën shenjat e gishtave, i lexuan të drejtat e tij para avokatëve të tij dhe morën deklaratën e tij. Sipas burimeve pranë hetimit, të cituara nga gazeta spanjolle, ish-presidenti i Federatës së Futbollit ka heshtur përpara se të lirohej në pritje të paraqitjes në Gjykatë.

Lexo më tejPuthje pa konsensus dhe intimidim i lojtares: Prokuroria spanjolle kërkon 2.5 vjet burg për Rubiales

Guardia Civil informoi Gjykatësin për arrestimin dhe lirimin e Rubiales, i cili dha dorëheqjen nga posti i tij si president i Federatës së Futbollit në shtator. Rubiales shkaktoi një skandal ndërkombëtar duke puthur në buzë lojtaren Jenni Hermoso, pa pëlqimin e saj, gjatë finales së Kupës së botës për femra.

RUBIALES: “SHUMË GËNJESHTRA, NUK I KAM VJEDHUR PARA ASKUJT”

Pak para largimit nga Republika Domenikane, Luis Rubiales theu heshtjen duke lëshuar disa deklarata për la Sexta duke hedhur poshtë akuzat ndaj tij. “Jam këtu për të thënë që është gënjeshtër të them se kam marrë apartamente këtu në Republikën Domenikane. Është gënjeshtër që kam një ekip bejsbolli, është gjithashtu gënjeshtër që kam përvetësuar para”, tha ish-numri një i futbollit spanjoll -. Nuk e di se mbi çfarë ka hetuar gjykatësi. Paratë në llogaritë e mia bankare nuk kanë asnjë lidhje me deklaratat në media – shtoi ai -. Paratë e mia janë produkt i punës dhe kursimeve të mia”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *