• |
ide | kryesore

Akuzat e ngritura ndaj Sean ‘Diddy’ Combs

Paparazzi, SliderSean “Diddy” Combs,  po përballet me padi të shumta civile që e akuzojnë atë për trafik se*sual, abuzim se*sual dhe përdh*nim.

Paditë e reja vijnë disa muaj pasi ish-partnerja e Combs, Casandra “Cassie” Ventura ngriti një padi kundër tij në nëntor. Ajo e akuzoi atë për përdh*nimin e saj në vitin 2018, duke e detyruar atë në “takime të padëshiruara se*suale”.

Padia e zonjës Ventura kundër Combs u zgjidh një ditë pasi ajo e paraqiti atë për një shumë të pazbuluar parash. Një mori akuzash në padi kundër Combs datojnë që në vitet 1990, kur ai themeloi kompaninë e tij diskografike, Bad Boy Records.

Të gjitha akuzat kundër Sean ‘Diddy’ Combs:

Rodney ‘Lil Rod’ Jones

Në padinë më të fundit kundër Combs, të paraqitur më 26 shkurt 2024 në Nju Jork, producenti Rodney “Lil Rod” Jones, pretendoi se ai ishte “i nënshtruar përparimeve të padëshiruara nga bashkëpunëtorët e Diddy ” dhe se ai ishte i detyruar të angazhohej në marrëdhënie me punonjëset e seksit që kishte punësuar Combs.

Producenti, i cili punoi për të midis shtatorit 2022 dhe nëntorit 2023 pretendoi se Combs e ngacmonte se*sualisht, e kishte dr0guar dhe kërcënuar për më shumë se një vit.

Ai tha se kishte prova video dhe audio të tij, stafitdhe të tjerëve “të përfshirë në aktivitete serioze të paligjshme”. Padia identifikoi ish të dashurën e reperit 50 Cent dhe nënën e një prej fëmijëve të tij, Daphne Joy, si një nga punonjëset e dyshuara të se*sit. Padia pretendon gjithashtu se Combs organizonte rregullisht “festa të trafikimit se*sual” me të mitura dhe dr0ga të paligjshme.

Joie Dickerson-Neal

Në nëntor 2023, Joie Dickerson-Neal ngriti një padi duke pretenduar se Combs e d0ogoi atë, e sulmoi se*sualisht dhe e regjistroi fshehurazi sulmin ndërsa ajo ishte studente kolegji në 1991, raportoi NBC News, duke cituar dosjen.

Ajo më vonë paraqiti raporte policore në Nju Jork dhe Nju Xhersi, foli me prokurorët, por u tha nga kolegët se ishin “të tmerruar se artisti do të hakmerrej kundër tyre dhe se ata do të humbnin mundësitë e ardhshme të biznesit dhe muzikës nëse bënin një deklaratë në mbështetje të saj.

Më shumë gra dalin përpara

Që nga nëntori, tre gra të tjera janë paraqitur me padi në Distriktin Jugor të Nju Jorkut duke pretenduar se ato janë sulmuar se*sualisht nga Sean, sipas NBC News. Dy nga gratë thanë se ishin adoleshente në kohën e sulmeve të supozuara.

Paditësi Anonim

Në nëntor, një paditëse anonim akuzoi Sean dhe kantautorin Aaron Hall se e abuzuan me të dhe një mikeshën e saj në vitin 1990 ose 1991 pas takimit në një ngjarje të MCA Records në Nju Jork, ku këngëtarët “ishin shumë flirtues dhe dashamirës” dhe u ofruan pije.

Disa ditë më vonë, Combs dyshohet se vizitoi paditësen dhe shoqen e saj në një shtëpi ku at0 po qëndronin, ku ai u “zemërua dhe filloi të sulmonte dhe ta mbyste Jane Doe deri në atë pikë sa ajo humbi ndjenjat”, thuhet në padi.

Akuzuesja e paidentifikuar “Jane Doe”

Në dhjetor, Combs u godit me një tjetër padi që pretendonte se ai kishte dr0guar dhe përdh*nuar në grup një vajzë 17-vjeçare në vitin 2003.

Paditësi, i identifikuar si Jane Doe, akuzoi Combs se i kishte dhënë dr0gë dhe alk00l në studion e tij në Nju Jork dhe më pas kishte abuzuar me të së bashku me dy bashkëpunëtorë.

Përgjigja e Combs ndaj akuzave

Sean Combs ka mohuar me forcë të gjitha akuzat kundër tij dhe është zotuar të “luftojë për emrin tim, familjen time dhe për të vërtetën”. Në një deklaratë në dhjetor, pas padisë së ngritur nga Jane Doe, ai i quajti pretendimet “të pështira” dhe tha se akuzuesit e tij “po kërkonin një pagesë të shpejtë”.

“Më lejoni të jem absolutisht i qartë: nuk kam bërë asnjë nga gjërat e tmerrshme që pretendohen”, tha ai në një deklaratë. “Unë do të luftoj për emrin tim, familjen time dhe për të vërtetën.”

Avokati i Combs, Shawn Holley, i cilësoi ngjarjet e përshkruara në padi si “fiksion i pastër”.

Ne kemi prova dërrmuese, të padiskutueshme që pretendimet janë gënjeshtra.” tha ai. “Ne do t’i adresojmë këto akuza të çuditshme në gjykatë dhe do të ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura kundër atyre që i bëjnë ato.”/Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *