• |
ide | kryesore

Konferenca e çuditshme/ Veliaj bën të indinjuarin, Balla i bën kritikë vetes

Arkiva, Lajme, Të fundit
VeliajNjë konferencë me deklarata të çuditshme ishte ajo e sotmja e kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj dhe ministrit të Brendshëm Taulant Balla.

Të dy komentuan protestën e fundit të opozitës tek Bashkia e Tiranës, e organizuar pas plasjes së skandalit “5D”.

Fjalën e mori i pari Erion Veliaj, i cili i rikuperuar nga heqja e tëmthit, i çlodhur nga shërbimi i supës për Bajram, dhe i patrazuar nga skandali i drejtorëve “5D”, foli i indinjuar për sigurinë e jetës, për të cilën tha se nuk mund të merret me sportivitet, dhe i bëri opozitës ftesën standarde.

Lexo më tej: Veliaj (me përparse kamarieri) më i braktisur se kurrë për bajram 

“Le t’i zgjidhim debatet tona si qytetarë. Nuk e djeg njeri policinë e vendit të tij nëse ka një debat për të bërë me dikë nga përfaqësuesit e politikës. Ftesa është: t’i lëmë studiot e televizionit, Parlamentin dhe Këshillin Bashkiak për debate. Siguria e jetës nuk mund të merret me sportivitet.” – tha mes të tjerash Veliaj, i cili duket sikur flet për një Shqipëri ku demokracia funksionon. Sikur përfaqësuesit e mazhorancës përballen me ata të opozitës në debate televizive, sikur në Parlament opozitës i lejohet të punojë normalisht dhe sikur në Këshillin Bashkiak opozitarët i pyet kush.

Për më tepër Veliaj bën sikur habitet që protestuesit e opozitës reagojnë me dhunë, kur ai jo vetëm nuk jep dorëheqjen për skandalin unik “5D”, por edhe lavdëron punën e drejtorëve të tij në pranga.

Më të çuditshme akoma e mbajti fjalën Taulant Balla. Ministri i Brendshëm nuk bëri më shumë se një autokritikë para gazetarëve.

Lexo më tej: Dritëhijet e Ministrit të Brendshëm Taulant Balla në lidhje me krimin 

Hera e fundit që nuk bëhet kallëzim i duhur penal nga policia tha Balla, ndërsa për një moment ndërroi kostum duke i treguar edhe prokurorisë se si duhet të jetë reagimi kur ka protesta. Fjalën s’kishte si ta mbyllte ndryshe, Balla uroi veten t’i shkojë mbarë.

“Ajo që ka ndodhur dje në oborrin pranë bashkisë Tiranë, ku është tentuar goditja e punonjësve të policisë, dua të jem shumë i drejtpërdrejtë me gjithkënd që ende mendon që në Shqipëri mundet të goditet një punonjës policie, do ta konsideroja si rastin e fundit që policia nuk bën një kallëzim të duhur penal, por çdo tentativë, për të goditur një punonjës policie, është një tentativë për të goditur shtetin. Dhe reagimi ynë edhe i të gjitha strukturave të tjera shtetërore, përfshirë prokurorinë, duhet të jetë ekzemplar. Kush godet punonjësin e policisë, ka goditur shtetin. Kodi penal i ka të përcaktuara qartë se çfarë dënimi meriton ai që godet punonjësin e policisë. Shumë faleminderit të gjithëve dhe na vaftë mbarë!”, e mbylli Balla.  ©Lapsi.al 

Lexo më tej: Policë të trembur dhe zjarr/ Tensioni i protestës në FOTO 8 Comments

  1. ERIONI KOPILI AHMADINEXHADIT dhe TAO PALLA KOPILI I SEKRETARIT TE PARË TË KOMITETIT TË PARTISE SE LIBRAZHDIT

 1. Ca surreterish??? Shemtira ne proces ngerdheshje te detyruar. Per ata qe vuajne nga kapslleku, ta mbajne me vete kete foto dhe do shpetojne.

 2. Per tao-n.
  Tao , je i dhjere se juve ne 21 janar i vute flakne qytetit dhe pastaj bete viktimat .
  Je i dhjere se tu kap drejtori yt me presh ne duar , dhe mohoi pa pik turpi gjithcka.
  Je i dhjere se e e ke emrin ne liste me njemije e nje te zeza dhe ora e pageses vjen per te gjithe.

  Lali Per ty komentet jane te teperta.
  Dje deshen te hynin ne bashki kundershtare e tu politike dhe ti i ndalove .
  lali nuk ta beson njeri qe nuk ke gisht te 5d.
  Lali ti si burr kurve shfrytezove pandemine dhe forcen e shtetit dhe shembe teatrin.
  lali je burre i qelbur , je i ndyre , je i poshter je qelbanik , je hajdut.
  Vetem kur shkoj z. Alimehmeti dhe mendoj qe ai ndyresira Qato punonte dhe vidhte per ty me vjen te te vi aty ku je dhe te te mbys me shpulla dhe peshtyma.

  Per ju te dy .
  Nuk ka me akorde me ju.
  Nqs e keni ndare mendjen dhe do filloni nga kercenimet , bujrum do vije prap e enjtja.

  E moret vesh hale te ndyra.

 3. Kari ne pidh. Bejne keta marreveshje per sigurine gje e cila eshte e garantuar dhe e mireqene me ligj. Keta barkderrat e bashkise pervecse sherbejne si votues, te rruajne lesht e bythes.

 4. Po ti mor shkerdhate me edvin PUSHTIN a nuk i goditet policet me 21 Janar 2011 eahh??!!
  LEGEN i shkerdhyer.
  Lal hajdutI mbylle HALEN se na e qelbe Boten.

  1. Ne 21 Janar i sakatuan Policet dhe Rrumbullakun qe ishte ne rrjeshtin pare.
   Sot bejne sikur nuk e kane sharë si ti vinte per mbarë…
   Ja keto lloj mostrash jane Eri Pleri dhe Taotao.
   Eshte koha te shaje Ramen nga gruja dhe nena Eri Pleri se po i ngushtohet laku

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *