• |
ide | kryesore

Video/ Bayern Munich fiton e shtyn festën e Leverkusen: Dortmund ia del me 10 lojtarë, fiton edhe Leipzig

Sport, Video
BayernNë javën e 29 të Bundesligës, Bayern Munich iu rikthye suksesit, duke fituar 2-0 në shtëpi ndaj Koln. Golat e Guerreiro (65′) dhe Muller (93′) vendosën ndeshjen. Një fitore që shtyn festën e titullin për Leverkusen, edhe pse për fare pak. Borussia Dortmund gjithashtu bëri mirë, duke fituar 2-1 ndaj Mönchengladbach (pavarësisht mbi dyzet minuta inferioriteti numerik). Leipzig nuk pati asnjë problem për të mposhtur Wolfsburg 3-0. Mainz kaloi Hoffenheim 4-1, ndërsa përfundoi 1-1 mes Bochum dhe Heidenheim.

BAYERN SHTYN FESTËN E LEVERKUSEN

Bayern Munich i rikthehet suksesit, 2-0 në Allianz Arena ndaj Koln. Në pjesën e parë të lojës, bavarezët dominuan plotësisht. Pas një fillimi gradual, skuadra e Tuchel ndërtoi vazhdimisht aksione sulmuese, duke iu afruar herë pas here avantazhit. Menjëherë pas gjysmë ore, në minutën e 34′, Kane flirtoi me epërsinë, por goditja e tij me të djathtën goditi shtyllën, me portierin të mundur. Fati i keq për vendasit u rikthye sërish në minutën e 43′, këtë herë ishte Tel ai që goditi traversën nga jashtë zonës. Pjesa e parë u mbyll pa gola, me Koln që arriti të rezistonte.

Lexo më tej: Video/ Adeyemi e Ryerson, Bayern shembet në Klassiker me Dortmund: Leverkusen një hap nga titulli

Në pjesën e dytë, Bayern vazhdoi të shtynte dhe pak pas një orë lojë arriti të thyejë bllokimin. Në minutën e 65′, një goditje e përsosur me të majtën e Guerreiro, mposhti Schëabe në shtyllën e dytë. Në minutat e mbetura bavarezët administruan avantazhin, praktikisht pa rrezikuar asnjëherë barazimin. Në kohën shtesë, Thomas Muller e vendosi ndeshjen në kasafortë, me golin e dytë në minutën e 93′ pas një gafe të dyfishtë të mbrojtjes kundërshtare. Bayern Munich fitoi 2-0 dhe ngjitet në 63 pikë, me titullin tashmë të ikur, por me vendin e dytë për të mbrojtur. Errësirë e plotë për Koln, i fundit me 22 pikë dhe -4 nga zona e play-out.

Bundesliga Germany

Bayern Munich 2-0 FC Cologne
Bochum 1-1 FC Heidenheim
Borussia Monchengladbach 1-2 Borussia Dortmund
Mainz 4-1 Hoffenheim
RB Leipzig 3-0 WolfsburgLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *