• |

Video/ Adeyemi e Ryerson, Bayern shembet në Klassiker me Dortmund: Leverkusen një hap nga titulli

Bayern

Në javën e 27 të Bundesligës, Borussia Dortmund triumfoi në Klassiker, duke mposhtur Bayern Munich me rezultatin 2-0 falë Adeyemi (10′) dhe Ryerson (83′). Leverkusen përfitoi sërish, duke u rikthyer 2-1 kundër Hoffenheim në minutën e 91′ me golin e Schick dhe tani është vetëm tetë pikë larg titullit. Freiburg fiton në transfertë, duke mundur Borussia Mönchengladbach 3-0. Wolfsburg imponohet 2-0 kundër Werder Bremen, ndërsa Leipzig-Mainz dhe Eintracht-Union Berlin përfundojnë 0-0.

BAYERN MUNICH-BORUSSIA DORTMUND 0-2

Një tjetër humbje e rëndë për Bayern Munich, i cili gjithashtu u dorëzua 2-0 në Klassiker, në shtëpi, ndaj Borussia Dortmund. Vendasit u munduan të imponojnë ritmin e tyre në fillim, por në minutën e 10′ e pësuan në kundërsulm. Verdhezinjtë rinisën shpejt me Brandt dhe Adeyemi, me sulmuesin që finalizoi aksionin me një goditje diagonale me të majtën e devijuar nga Ulreich. Pas disavantazhit, bavarezët nisën të kërkonin barazimin, duke shtyrë mbi të gjithë në të djathtë në aksin Kimmich-Sané. Kane mbeti shumë i izoluar përpara dhe pjesa e parë përfundoi me rezultatin 1-0, me lojtarët e Terzic në epërsi, pavarësisht presionit të fortë nga bavarezët.

Lexo më tej: Xabi Alonso ‘thyen’ merkaton e trajnerëve: vendimi i tij i habit të gjithë

Në fillim të pjesës së dytë, BVB iu afrua dyfishimit të bujshëm, me Ulreich (jo perfekt në golin e parë) që shpëtoi rezultatin me dorën e hapur, në goditjen e Nmecha në minutën e 52′. Dhjetë minuta më vonë ishte radha e Maatsenit, por sërish djemtë e Tuchel u shpëtuan nga diagonalja e mbrojtësit të krahut holandez. Ish-trajneri i Chelsea ndryshoi efektivisht të gjithë linjën e 3/4 për të dhënë freski në aspektin ofensiv, por mbrojtja verdhezi ngriti murin falë lojës së jashtëzakonshme të Mats Hummels. Bayern nisi sulmin final në çerek orëshin e fundit, por në minutën e 83′ Borussia mbylli përfundimisht rezultatin. Sancho krijoi në të majtë, Haller uli topin për diagonalen e fuqishme të Ryerson, që fiksoi 2-0 final.

Borussia Dortmund fiton dhe ngjitet në vendin e katërt në renditje, me 53 pikë dhe -3 pas Stuttgart të vendit të tretë. Bayern Munich ka mbetur në 60, -13 pas Leverkusen, që tani është vetëm tetë pikë pas Meisterschale.