• |
ide | kryesore

Champions/ Tabuja e Kane e Reali humbës i përjetshëm në shtëpinë e City: luhen dy biletat e fundit gjysmëfinale

F1, Sport
CityPas përmbysjeve të mëdha në dy cerekfinalet e para të kthimit, nuk përjashtohet që Champions League të dhurojë situatë të ngjashme edhe sonte në mbrëmje, ku gjithcka është e hapur, duke qenë se vajtjet kanë dhuruar vetëm barazime. Guardiola e Ancelotti përgatisin një tjetër ndeshje spektakël, edhe pse Real Madrid nuk ka fituar kurrë në shtëpinë e Manchester City. Në Gjermani, Arteta dhe Arsenal i tij janë favoritë kundër Tuchel dhe Bayern Munich, që në fakt nuk kanë asnjë objektiv tjetër.

MANCHESTER CITY – REAL MADRID (3-3)

Një shfaqje ekstra luksoze që mund të zgjasë nga 90′ deri në 120′, deri në goditjen e penalltive. Ndeshja e dytë e çerekfinales së Champions mes Manchester City dhe Real Madrid këtë mbrëmje është një reklamë futbolli për të gjithë dashamirët e futbollit, pas spektaklit në 3-3 e fiksuar në Madrid. Cilido nga të dy në fushë në Etihad të arrijë në gjysmëfinale, me siguri do të fitojë pasaportën për të fituar më pas kupën, por askush nuk guxon të bëjë parashikime. Sigurisht, është një 4-0 e vitit të kaluar në gjysmëfinale (pas barazimit në ndeshjen e parë), por Guardiola e di mirë se edhe një lëvizje taktike (Rodrygo në të majtë pas Vinicius) mjafton për të prishur planet, veçanërisht nëse Rudiger do të përsërisë paraqitjen e jashtëzakonshme ndaj Haaland.

Goleada kundër Luton dhe suksesi i ngushtë kundër Mallorca i lejuan teknikëve Guardiola e Ancelotti të linin pushim pesë titullarë. Ndoshta City, i cili është rikthyer në krye të Premier League falë rrëshqitjeve të paparashikueshme në shtëpi të Liverpool dhe Arsenal, mund të zbresë në fushë me Walker dhe De Bruyne, por golat e Haaland do të nevojiten për të bërë diferencën. Real Madrid duket më kompakt këtë vit dhe shpreson në një super ndeshje te Bellingham, i cila u la paksa në hije në ndeshjen e parë.

FORMACIONET E MUNDSHËM

Manchester City:
Ederson; Walker, Dias, Stones, Gvardiol; Silva, Rodri, De Bruyne; Foden, Haaland, Doku

Real Madrid:
Lunin; Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy; Valverde, Camavinga, Kroos; Bellingham; Rodrygo, Vinicius Jr

BAYERN MUNICH – ARSENAL (2-2)

Nga ana tjetër, Bayern Munich, pasi pa Bayer Leverkusen të fitojë Bundesligën, nuk ka objektiva të tjera sezonale. Kështu që, idea është ta bëjë fitimprurëse barazimin 2-2 të marrë në ndeshjen e parë në fushën e Arsenal. Londinezët ndoshta mbeten pak favorit për shkak të cilësisë së lojës dhe freskisë së lojtarëve të tij të rinj, që Arteta ka pasur kohë t’i bëjë të rriten.

“Ne kemi një avantazh të vogël nëse merrni parasysh përvojën tonë në këtë kompeticion. Por për ta kthyer atë në një avantazh vendimtar na duhen performanca të larta”, tha Tuchel. Ndërsa Kane, ende pa asnjë trofe në karrierën e tij, dëshiron të thyejë tabunë: “Unë shpresoj të shënojë dhe të ndihmojë ekipin, ky klub punon për të fituar diçka çdo vit”.

Lexo më tejMund të jetë pankina e fundit në Champions, Tuchel: “Me Arsenal kemi 50% mundësi”

Gjermanët do të duhet të bëjnë pa Davies (të pezulluar) si dhe të dëmtuarit Coman dhe Gnabry. I takon Mazraoui të luajë si mbrojtës i krahut, ndërsa në qendër de Ligt do të ulë Kim në pankinë. Si gjithmonë, Jorginho do të drejtojë lojën e Gunners, ndërsa Havertz do të funksionojë si një falso nueve, me Saka e Martinellin në krah.

FORMACIONET E MUNDSHËM

Bayern Munich:
Neuer; Kimmich, Dier, De Ligt, Guerreiro; Laimer, Goretzka; Muller, Musiala, Sane; Kane

Arsenal:
Raya; White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu; Odegaard, Jorginho, Rice; Saka, Havertz, MartinelliLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *