• |
ide | kryesore

Sulmet e Metës/ Ambasadat amerikane dhe britanike marrin në mbrojtje SPAK-un

Arkiva, Lajme, Të fundit
amerikaneAmbasada Amerikane dhe ajo Britanike reaguan thuajse njëzëri në mbrojtje të SPAK-ut dhe Altin Dumanit pas sulmeve të Ilir Metës.

Ambasada e SHBA përmes një postimi në platformën X, shprehet se mbështet dënimin që KPL i bëri këtyre sulmeve dhe shprehet se qëndron krahë profesionistëve të drejtësisë që kërkojnë t’i japin fund pandëshkueshmërisë.

Reagimi i ambasadës amerikane: 

“Përshëndesim dënimin nga KLP të sulmeve të drejtpërdrejta dhe të tërthorta kundër SPAK-ut në ditët dhe javët e fundit. Do të vazhdojmë të qëndrojmë në krah të shumicës dërrmuese të qytetarëve shqiptarë që mbështesin institucionet e reja të drejtësisë dhe rolin kyç që ato luajnë në demokracinë e Shqipërisë. SHBA qëndron në krah të profesionistëve të drejtësisë që respektojnë ligjin dhe do të mbështesë të gjithë ata që kërkojnë t’i japin fund pandëshkueshmërisë”, shkruan ambasada e SHBA.

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri Alastair King-Smith, shprehet se “në Shqipëri duhet t’i jepet fund pandëshkueshmërisë, në interes të qytetarëve”. 

Lexo më tej: Ilir Meta sharje ndaj Altin Dumanit “Nuk jam legen si ty” 

Reagimi i ambasadës britanike:

Ambasadori britanik, Alastair King-Smith përsëriti mbështetjen e fortë të Mbretërisë së Bashkuar për Prokurorinë e Posaçme të Shqipërisë, SPAK dhe përpjekjet saj jetike për përmirësimin e llogaridhënies dhe për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë në interes të të gjithë qytetarëve shqiptarë.

Ambasadori konfirmoi në takimin e përbashkët të donatorëve të SPAK, javën e kaluar, angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar për të ofruar asistencë shtesë dhe ngritjen e kapaciteteve për punën e SPAK, në përputhje me Memorandumin e Mirëkuptimit të nënshkruar nga kryeprokurori i posaçëm, Altin Dumani dhe Agjencia Kombëtare kundër Krimit (NCA), si dhe hetimet e përbashkëta me agjencitë e tjera ligjzbatuese të Mbretërisë së Bashkuar.

©LAPSI.AL 

Lexo më tej: Meta shpërthen ndaj Dumanit: Ke çuar edhe njerëz të më mbushin mendjen të iki nga Shqipëria 22 Comments

 1. Ilir MUTI asht pjelle- monster e PS-se te Edvin shkerdhates.
  I NJEJTI GJIRIZ me fekale komunisto-socialiste.
  Evin shkerdhata KRYEMINISTER hahaha..Ilir muti PRESIDENT hahaha…

  1. Armiku i zpopullit
   Nuk esht problemi te fusim njerezit ne burg
   Problemi esht ke futim ne burg
   Sistemi Hoxhist kishte nje ligj
   Kush vidhte shumen 2500 lek te vjeter shkonte ne burg
   Pra korupsjoni dhe vjedhja denoheshin
   Sot kush po futet ne burg fshataret qitetaret qe jane me nje pensjon minimal we su del paga we marin ilace kafe drite uje
   Popull me nje asistence socjale ose puntore te pa pune
   Populli i mbetur ne mes te rruges pate ardhura ekonomike viktim e politikes dhe e weverive e detiruar per te jetuar shkel ligjet dhe meret me pislleqet e politikes fhe qeveritareve te shqiperis
   Pra politika dhe weveria i kane mbyllur te gjitha rruget e mbijeteses popullit dhe populli i detiruar te mere rrugen e mergimit ose ti neneshtrohet kushteve te
   Meglatures se krimit te kalkuluar nga mrglaturar e politikes shtet pushtet
   Sot shqipetaret ndodhen ne mjerim dhe te pa garantuar ne shtetin shqipetar nga drejtimi politikes dhe qeverive te shqiperis
   Burgjet jane mbi populluar vendi esht kthier ne arene cirku ku sklleverit luftojne per te mbi jetuar dhe aristokratet duartrokisin dhe ulen gishtin per mundesin
   Pra kush duhet denuar nje popull i tere gladjatoret
   Apo Aristokratet
   Pra gladjatoret jane populli dhe aristokratet politikanet dhe qeveritaret
   Esht shum vexhtire we ne shqiperi te gjesh drejtesi
   Kupola e krimit dhe e mkabres ne shqiperi filloi we ne kohen e te quajtur demokraci
   Perplasjet e demokrateve dhe te denuarve politik per demokraci moren fund me partine demokratike
   Te denuarit politik ose u denuan ose u aratisen nga vendi duke emigrar jasht atdheut te tire pet te mos u bere perseri viktima te kohes me familjet e tire
   Ne shqiperi ngelen nje pjese e te denuarve politik te cilet wendrruan dhe i sherbin makabres te quajtur demokraci ne shqiperi
   Sta ishin meglatur e sigurimit te shtetit Hoxhist
   Veprimet kriminale te politikes shtet pushtet shkateruan ekonomin shqipetare dhe manipuluan dhe vun nen rridiksonin parti pushtet politik gjithcka
   Populli i mbetur ne mes kater rrugeve u degjenerua dhe u perdor sherbetor i klades sunduse per te krier te gjitha punet anti ligjore kushtetuse demokratikenen sundimin e hierarkis se ligjit kondrabande shtet pushtet
   Ku sot Evropa deklaron
   Frike nga shqipetare po corjentojne Evropen
   Po ai popull brenda kufijve te shqiperise si mund ti rrezistoje dhe te mbijetoje ne keto kushte te krijuara nga politikat dhe weverit e pa pergjegjeshme per popullin e tij
   Pra kush duhet te futet ne burg populli apopolitikanet we ka zgjidhur populli per ti drejtuar
   Sic jam shprehur dhe here te tjera politikanet dhe drejtusit e shtetit shqipetar wish nga viti 90 e deri me sot duhet te kalojne para drejtesis per te pasqiruar figuren e tire
   Esht e paster apo e piste
   Sparku nuk ka mundesi vetem te coje ne vend drejtesin pa ndihmen e popullit dhe te dashmiresve te shqipetis
   Sparku duhet te kerkoje ndihme per zhdukjen e korupsjonit dhe vendosjen e ligjeve rrenyabel duke rrespektur kushtetuten dhe parimin te drejtendhe lirit e njetiut te kushtetes Evropjane
   Ku dhe populli shqipetar esht pjesetar i kesaj Evrope

 2. Ilir MUTI asht pjelle- monster e PS-se te Edvin shkerdhates.
  I NJEJTI GJIRIZ me fekale komunisto-socialiste.
  Edvin shkerdhata KRYEMINISTER hahaha..Ilir muti PRESIDENT hahaha…

 3. Per cfar “pandëshkueshmërie” flasin keto fare te huajish te shitur?!! Per pandëshkueshmërine e Rames ?!!

  I lumte goja Ilir Metes, ja plasi ne fytyre spakut dhe ambasadave sorrosiane.

  1. Ore si nuk reagojnë një herë drejtësisht e arsyetojnë perse politikanë të opozitës figura të shquara të politikës deklarojnë ne konferenca shtypi akuza të tilla. Përse mendojnë që
   prokurorët e Spak dhe drejtuesi i saj Dumani janë
   engjëj.
   Ore ka qenë ne detyra më të larta tjetri deri në president dhe nëse bën deklarata të tilla duhet të reflektojnë. Nuk kanë veshë e sy të shohin se çbëhet në Shqipëri!!
   Çarë kanë ndërmend të shkatërrojnë kët vend!!
   Mos duan ta çojnë në luftë civile???

   1. Idiot. Kush do bej lufte civile? Une me komshiun per interesa te Sales apo Metes qe po ju vjen fundi. Budalla qe ju eshte mpire truri.

  2. I fusin npi pordhe here pas here , se mos u kan ngel dosjet atyre nëpër gjykata

   Përveç faktit që marrin valixhet

   Ambasada vari karin o shoku. Ste le leku me i ra darjes

  1. Po pse o kar nuk e ke lexu raportin për njerezit e sorros në europë?

   Me emra gjykatesesh deputetesh, zyrteresh te eu, ministra,komionereë diplomatë etj.

   Ku jeton ti loqja apo beson vertet tek dlirësia e zyrtarevë të pazgjedhur???

   E vetmja mënyrë për llogaridhënoe eshte vota e lirë, kta që janë me emërim janë në shërbim të atyre që lobojnë për ti vënë në ato poste.

   Nejse ti je nga ata qe kan besu cdo gjë nga intervsita e ramës me kol sallaksin

   1. Siç u be rregjistrimi i popullsise pse nuk behet rrgjistrimi i pasurise ne token shqiptate se dalin te varferit me pallate e hotele e pensionistet me makina luksoze.

  1. Ju ore ambasadoruc nëpunësa , po merrni në mbrojtje valixhet tuaja ! Kur ka marr lek Mecgonigali imagjino çkeni marr ju , paketa me para ,me pallate , me vila me kur…va ! Paketatë plota !

  2. Ajo afgane???

   Dhe ajo e zelandës së re ! Jo për gjë por e kam fiksim . Atyre po që u ha kari non stop për skappppin

 4. Shtet pe gjoje, thone Korcaret! Shtet qe drejtohet nga diplomate te korruptuar me leket e vjedhura nga taksat e shqiptareve. Nuk e dua Meten, por kur ka deklarata te tilla, e pakta eshte te verifikohen.

 5. Armiku i Popullit
  Drejtesia shqipetare me mbeshtetjen e Amerikes
  Duhet te vene para drejtesis
  Te gjithe kriepleqte krebashkjaket prefektet deputetet weveritaret dhe administratat shteterore
  Valle korupsjoni vjedhja dhe krimi behet nga populli i thjeshte
  Jo korupsjoni behet nga te lart permendurit
  Drejtesia duhet te jet e pa meshireshme dhe e pa aneshme
  Vendos ligjin ne tavoline dhe shkelesit te mbane pergjegjesin we u takon
  Shqiperia ka korupsjonin me te madh ne Evrope populli shqipetar nuk mund te ece perpara dhe te mare zhvillim nga korupsjoni
  Vendosja e drejtesis me mbeshtetje te Amerikes dhe Evropes do ti jape poppullit shqipetar lirine dhe zhvillimin per te ecur perpara ne bashkesin Evropjane ne rrast te kundert do te qendrojme jetojme si ne mrsjete skllav dhe skllavopronar me hekura dhe zinxhire ne wafe duar e kembe
  Te prangosur perjetesisht
  Sot e 100 vjet ki sistem eshte perdorur
  Lidhur kemb e duar me zinchir

 6. A TE SHKERDHEFSHA KOLONINE

  CLIDHJE KA AMBASADA ME DREJTESINE JU QIFSHA ROPT

  APO ME MBAJT NE PUSHTET KE U DON KARI

 7. SPAK eshte cekani qe ju mbahet mbi koke gjithe atyre Politikaneve qe nuk shkelin interesat e Kombit dhe te behen vegla qorre te Amerikaneve. Thjesht koloni dhe hale e Ameriksneve dhe per kete Arsye shumica e Botes po shkeputen nga Amerika dhe po lidhen me Rusine dhe Kinen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *