• |
ide | kryesore

Analiza e John Bolton/ Putin po pret Trump, kam frikë për NATO-n dhe Ukrainën

Arkiva, Lajme, Të fundit
boltonUkraina përballet “me rrezik” nëse Shtetet e Bashkuara nuk miratojnë me shpejtësi ndihmën ushtarake për Kievin, tha ish-këshilltari për siguri kombëtare i SHBA-së, John Bolton, përderisa avantazhi që Rusia ka sa i përket numrit të trupave dhe armatimit, po e ndihmon Kremlinin në luftën e tij ndaj shtetit fqinj, luftë që ka hyrë në vitin e tretë.

Duke folur për Current Time, rrjetin në gjuhën ruse që udhëhiqet nga Radio Evropa e Lirë në bashkëpunim me Zërin e Amerikës, Bolton theksoi se Rusia aktualisht po shpenzon pesë apo gjashtë predha të artilerisë kundrejt një predhe që gjuan Ukraina, një shkallë, që sipas tij, “nuk është e qëndrueshme për një periudhë afatgjatë”.

“Mendoj se më e mira është që të shpresojmë deri në zgjedhjet amerikane [të 5 nëntorit] është një ngërç [në luftime]. Mendoj se [presidenti rus, Vladimir] Putin, po pret [ish-presidentin amerikan, Donald] Trump. Nëse ai zgjidhet, unë do të jem shumë i shqetësuar për të ardhmen e Ukrainës”, – tha Bolton, duke theksuar izolacionizmin në rritje brenda Partisë Republikane në SHBA “për shkak të efektit të Donald Trumpit”.

Ky izolacionizëm, tha ai, po paralizon përpjekjet për të luftuar kërcënimet që vijnë nga Irani, Rusia dhe Kina. Sulmet që Irani kreu së fundi ndaj Izraelit, sipas tij, mund të shërbejnë si “një terapi shoku” për shumë republikan në Kongres.

“Ukraina ka nevojë për ndihmë, Tajvani ka nevojë për ndihmë”, tha ai. “E gjithë kjo është pjesë e përpjekjes së njëjtë. Shpresoj që gjatë kësaj jave të ketë lëvizje të vërtetë në të gjitha këto fronte, veçmas sa i përket ndihmës për Ukrainën”.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Mike Johnson, aleat i Trumpit, më 15 prill u duk se bëri përpjekje që gjatë kësaj jave të miratohen masat për ndihmën për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin në vlerë prej 95 miliardë dollarësh. Nga kjo shumë, 61 miliardë dollarë ndihmë ushtarake janë paraparë t’i jepen Kievit.

Bolton ka shërbyer si këshilltari i tretë i Trumpit për sigurinë kombëtare në periudhë 2018-2019. Atij iu kërkua që të jepte dorëheqje nga ky post pasi për muaj të tërë kishte pasur mendime ndryshe me Shtëpinë e Bardhë sa i përket politikave. Ai po ashtu ishte ambasador i SHBA-së në Kombet e Bashkuara gjatë mandatit të presidentit George W.Bush, dhe ishte mbështetës i zëshëm i pushtimit të Irakut nga SHBA-ja më 2003.

Ai aktualisht është këshilltar për politika të jashtme dhe analist politik.

Nëse kandidati republikan për zgjedhjet presidenciale amerikane, Donald Trump, fiton zgjedhjet e nëntorit, Bolton paralajmëroi se ai “do të tentojë të tërhiqet nga NATO-ja”.

“Do të ishte një gabim katastrofal për SHBA-në dhe mbarë botën nëse ai do të bënte diçka të tillë”, tha Bolton. “Tërheqja e SHBA-së, në thelb do ta bënte NATO-n joefektive, jo vetëm për Ukrainë, por për mbarë aleancën”.

Rusia nën presidentin Vladimir Putin “vazhdon të jetë kërcënim, veçmas pasi bashkëpunimi i saj me Kinën po rritet dhe mendoj se do të vazhdojë të rritet”, tha Bolton.

“Do të jetë kërcënim derisa Putini i regjimit të largohet disi nga pushteti dhe Rusia dhe demokracia të kenë shans sërish. Nuk e di se kur mund të ndodhë kjo. Nuk jam optimist”, shtoi ai.

Bolton argumentoi se në Rusi nuk ka mekanizma të transferimit paqësor të pushtetit, në shtetin ku Putini është në pushtet që çerek shekulli dhe ku zgjedhjet “qartësisht janë të manipuluara”.

“Do të jetë një periudhë shumë e rrezikshme për Rusinë”, – tha Bolton. “Tani ka më pak gjasa se kurrë më parë që Rusia të bëhet pjesë e Perëndimit”. /Marrë nga Radio Evropa e Lirë12 Comments

 1. Ik or musteqe mi, matuf! Vazhdo beji llap e bej papagallin e Industrise se luftes se ste rruhet shume as per Ukraine e as per Ukrainas.

 2. KUSHDO NE KETE BOT QE DON TE ANGAZHOHET NE DICKA ,ME PAR TE THELLOHET SE NESE KA TE BEJNE ME NJERZIT TE GJITH JAN TE BARABART NE CDO KUPTIM ME PERJASHTIM TE ANGAZHIMIT,KURSE GJITHCKA TJETER FUNKSIONON ME MAS DHE KA HAK QE I JEPET RESPEKT thotë:

  NESE DERI TANI ,ANGAZHIMET STRATEGJIKE ISHIN NE KUFIJ INTERESI ,TANI PERBALL KEMI PERMBYSJE INTERESI ,DHE KUFIJ DOMOSDOSHMERISH, KESHTU QE ,ATO QE ZHVILLUN INTERESIN NE CDO KUPTIM ,KAN NJE PERBALLJE ME BOTEN PER GJITH ZHVILLIMET PASI KAN DESHTUAR DHE TE GJITH NDJEHEN TE ZHGENJYER ,ZHVILLIMET TREGOJN QE PERDERI SA NJERIU NUK ZGJILL PROBLEMET E VETA SI INDIVID DHE ORJENTON ZGJILLJE JO FUNKSIONALE ,NUK ESHTE ME SHUM SE NJERI,KRIJES E DOBET DHE E PADITUR ,MUNDUR ,KU PER GJITHCKA I DUHET NDOLLET NE DUART E NJE ME TE FUQISHMI MUNDESMMHMI GJITH DITUNI GJITHPUSHTETESHMI QE EMRIN E KA ZOT KU NE SI NJEREZ PERPARA TIJE SJEMI ASGJE ,NDRYSHE VETEM ME MESHIREN E TIJE DUKE U MBESHTETUR NE UDHEZIMIN E TIJE MUND TE FITOJME DICKA NE KETE UDHTIMIN TONE NGA ZOTI ME KTHIM ATIJE DERI NE PERJETESI SHPETIMIN TON ,NE SI NJEREZ MUND TE MENDOJME FLASIM DHE VEPROJM CFAR TE DUAM ,POR SI HUMBJA SI SUKSESI JAN TE MIRPERCAKTUARA DHE KRIJUARA UDHEZUARA NGA ZOTI BOTNAVE ,QE ME HAK DO TI GEZOJN SEJCILI NGA NE SIPAS ANGAZHIMIT QE KA KJO ESHTE SE SIGURT QE NUK NDRYSHON SI LIGJ FUNKSION AKTIV ANGAZHOHESH SI THOT I MADHI ZOT PASI SIPAS VULLNETIT MESHIRES TIJE ASHTU FUNKSIONON MESHIRA FALJA FURRNIZIMI ZGJILLJET SHPRESA SHPETIMI PAQA PENDIMI MIRKUPTIMI ETJ OSE SIC DESHIROJM NE ME EGON TON PER PUSHTET PARA DUKE PRISHUR SHKATRRUAR PRIVUAR VETES GJITHCKA TE MIRE DHE AFRUAR ME GJITHCKA TE KEQE KU DHE AJO DO TE NA PERKAS NE CDO KUPTIM VETEM NEVE KUJDO QE ANGAZHOHET NE TE, KY ESHTE RALITETI QE FUNKSIONON SI KRIJIM ,KURSE SE KU ANGAZHOHEMI E TREGON RENDIMENTI , POR PERBALL KEMI NJE SISTEM LOGJIK DALLUES TE MIRFILLT QE DIN TE DALLOJN TE MIREN NGA E KEQA, NUK HAN ME KUSH SAPUNIN PER DJATH MBASI E ZBULOJ SHIJA ,,,FAKTET

 3. Nuk e di por që kjo frikë ekziston. Më mirë se Bolton kush e njeh Trump.
  Pra më duket tepër e besueshme kjo.
  Por Amerika do të humbasë shumë. Do humbasë gjithë spektrin e vendeve të lira demokratike in primis Europën, ndikimin e saj dhe në shumë vende të tjera satelite.
  Dhe rreziku i përshkallëzimit të luftës do jetë më eminent sepse Putin do fitojë siguri!!
  E vetmja shpresë është nëse kjo bëhet nga Trump për efekte elektorale.

  1. Te qifshq trute dhe vendet e lira demokratike. KU E PE LIRINE TI O KOKLOQE NE PERENDIM? AMERIKA ESHTE ME KEQ SE KINA DHE ESHTE FAZHIZEM I HJALLE KU NJERZIT FLEJNE RRUGEVE DHE KU NJE DORE CIFUTESH KONTROLLON CDO GJE. Amerika ka 20 lloje policish dhe sherbime sigurimi apo spiunazhi ku te pergjojne dhe te kontrollojne me keq se ne cdo vend te Botes. Akti Patriotik ku te rrembejne naten nga shtepia dhe te vrasin pa gjyq dhe te groposin atje ku as kockat nuk ti gjejne dot. Media e kontrolluar ne kulm me keq se ne kohen e Komunizmit. Sistem dy partiak ku asnje lloj partie tjeter nuk lejohet te krijohet dhe presidentet ose senatoret blihen haptazi nga te pasurit duke u quajtur dhurate politike ose political donation. Te njejten gje ke dhe ne Evropen perendimore. Demokracia ne kapitalizem nuk ekziston por vetem korrupsioni dhe fuqia e parase. Klasane pasur dhe shtypese ndaj te tjereve nuk e jep pushtetin me vote por vetem me revolucion te armatosur. Amerika eahte shtet shkerdhate qe u krijua mbi genocidin e indianeve dhe mbijeton me luftra dhe genocide

   1. ti nuk je shqipetr, ti je me serbine, me rusine. te peshtyj ne surrat..shkerdhate komunist qelbesire e kuqe

 4. Te qifsha trute dhe vendet e lira demokratike. KU E PE LIRINE TI O KOKLOQE NE PERENDIM? AMERIKA ESHTE ME KEQ SE KINA DHE ESHTE FAZHIZEM I GJALLE KU NJERZIT FLEJNE RRUGEVE DHE KU NJE DORE CIFUTESH KONTROLLON CDO GJE. Amerika ka 20 lloje policish dhe sherbime sigurimi apo spiunazhi ku te pergjojne dhe te kontrollojne me keq se ne cdo vend te Botes. Akti Patriotik ku te rrembejne naten nga shtepia dhe te vrasin pa gjyq dhe te groposin atje ku as kockat nuk ti gjejne dot. Media e kontrolluar ne kulm me keq se ne kohen e Komunizmit. Sistem dy partiak ku asnje lloj partie tjeter nuk lejohet te krijohet dhe presidentet ose senatoret blihen haptazi nga te pasurit duke u quajtur dhurate politike ose political donation. Te njejten gje ke dhe ne Evropen perendimore. Demokracia ne kapitalizem nuk ekziston por vetem korrupsioni dhe fuqia e parase. Klasane pasur dhe shtypese ndaj te tjereve nuk e jep pushtetin me vote por vetem me revolucion te armatosur. Amerika eshte shtet shkerdhate qe u krijua mbi genocidin e indianeve dhe mbijeton me luftra dhe genocide

 5. Te qifsha trute dhe vendet e lira demokratike. KU E PE LIRINE TI O KOKLOQE NE PERENDIM? AMERIKA ESHTE ME KEQ SE KINA DHE ESHTE FAZHIZEM I GJALLE KU NJERZIT FLEJNE RRUGEVE DHE KU NJE DORE CIFUTESH KONTROLLON CDO GJE. Amerika ka 20 lloje policish dhe sherbime sigurimi apo spiunazhi ku te pergjojne dhe te kontrollojne me keq se ne cdo vend te Botes. Akti Patriotik ku te rrembejne naten nga shtepia dhe te vrasin pa gjyq dhe te groposin atje ku as kockat nuk ti gjejne dot. Media e kontrolluar ne kulm me keq se ne kohen e Komunizmit. Sistem dy partiak ku asnje lloj partie tjeter nuk lejohet te krijohet dhe presidentet ose senatoret blihen haptazi nga te pasurit duke u quajtur dhurate politike ose political donation. Te njejten gje ke dhe ne Evropen perendimore. Demokracia ne kapitalizem nuk ekziston por vetem korrupsioni dhe fuqia e parase. Klasa e pasur dhe shtypese ndaj te tjereve nuk e jep pushtetin me vote por vetem me revolucion te armatosur. Amerika eshte shtet shkerdhate qe u krijua mbi genocidin e indianeve dhe mbijeton me luftra dhe genocide ….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *