• |
ide | kryesore

OBSH lëshon një paralajmërim urgjent për gripin e shpendëve

Arkiva, Planet, Të fundit
OBSHGripi i shpendëve është zbuluar në ‘përqendrime shumë të larta’ në qumësht, njoftuan zyrtarët shëndetësorë. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se gripi i shpendëve, i njohur gjithashtu si H5N1, është gjetur në qumështin e papërpunuar, i cili është qumësht që nuk kalon nëpër proceset standarde të pasterizimit për ta pastruar atë nga bakteret. Zyrtarët thanë se qumështi i pasterizuar, i cili është standard në shitësit kryesorë, është ende i sigurt.

Gripi i shpendëve është rritur te lopët dhe pulat në të gjithë SHBA-në, me kafshë të prekur në 29 ferma në tetë shtete, sipas CDC. Javën e kaluar, Dr Darin Detwiler, ish-këshilltar për sigurinë ushqimore të FDA dhe USDA, tha për DailyMail se amerikanët duhet të shmangin mishin e papërpunuar dhe vezët e lëngshme ndërkohë që shpërthimi në bagëti ishte në vazhdim, pasi produktet shtazore të gatuara në mënyrë jo të duhur kanë më shumë gjasa të bartin viruse dhe baktere.

Gripi i shpendëve A(H5N1) u shfaq për herë të parë në vitin 1996, por që nga viti 2020, numri i shpërthimeve te zogjtë është rritur në mënyrë eksponenciale, së bashku me një rritje të numrit të gjitarëve të infektuar.

Ky lloj ka çuar në vdekjen e dhjetëra miliona shpendëve, me zogj të egër dhe gjitarë tokësorë dhe detarë të infektuar gjithashtu. Lopët dhe dhitë iu bashkuan listës muajin e kaluar, një zhvillim befasues për ekspertët, sepse ato nuk mendohej se ishin të ndjeshme ndaj këtij lloji të gripit. Në fillim të këtij muaji, një punonjës i fermës së qumështit në Teksas u bë amerikani i dytë që u infektua me gripin e shpendëve.

CDC thekson se pacienti kishte një infeksion ‘të butë’ me vetëm një simptomë, inflamacion të syrit dhe ka raportuar se është i izoluar dhe ‘duke u shëruar mirë’. Ata po trajtohen gjithashtu me ilaçin oseltamivir, ose Tamiflu dhe nuk mendohet se ia kanë transmetuar virusin dikujt tjetër. Dr Wenqing Zhang, kreu i programit global të gripit të OBSH-së, tha: “Rasti në Teksas është rasti i parë i një njeriu të infektuar nga gripi i shpendëve nga një lopë”.1 Comment

  1. PO E BEJN AT POPULL TE GROPOSIN LOPET BURIMIN KRYESOR TE SHENDETIT NE LILLDHJE MU QUMSHTIN PROFETI MUHAMED KA THEN GJITHCKA MUND TI REFUZOHET DIKUJT ,POR NESE TE JEP NJE GOT QUMESHT TA PISH MOS E REFUZO ,,,,,,,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *