• |
ide | kryesore

(Shikoni reagimet) Ambasadat e mëdha nuk humbin rastin të shigjetojnë protestën kundër Veliajt

Arkiva, Lajme, Të fundit
AmbasadatSado i madh skandali i Erion Veliajt, sado e madh papërgjegjshmëria në përgjigjet e tij, ambasadat në Tiranë nuk justifikojnë një protestë të dhunshme ndaj tij.

Ambasadat e rëndësisë së veçantë në Tiranë janë kujdesur të reagojnë ‘on block’ për të shigjetuar protestën e sotme të opozitës. Nga reagimet që duket sikur janë shkruajtur e njëjta dorë sa i përket mesazhit që japin, kuptohet qartazi se ambasada amerikane, britanike, italiane, e BE-së dhe OSBE-ja nuk e legjitimojnë revoltën e opozitës për skandalin e madh “5D” që i ka plasur Erion Veliajt në dorë.

Në reagimin e saj, ambasada amerikane shprehet se skenat jashtë bashkisë dhe përdorimi i molotovit nuk kanë vend në demokraci.

“Skenat jashtë Bashkisë së Tiranës sot dhe përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci. Ambasada britanike dënon përdorimin e dhunës dhe aktet e frikësimit.

Mbretëria e Bashkuar vazhdon të kërkojë që të gjitha mosmarrëveshjet dhe konfliktet të kryhen përmes proceseve demokratike, pa dhunë dhe se duhet respektuar sundimi i ligjit.” – reagoi ambasada amerikane.

Lexo më tej: Zbulohet data e protestës së radhës para bashkisë së Tiranës 

Delegacioni i Bashkimit Europian reagoi në të njëjtën formë.

“Ne dënojmë fort dhunën gjatë protestës së sotme në qendër të Tiranës, gjatë së cilës u hodhën mjete ndezëse të improvizuara në godinën e bashkisë. Akte të tilla nuk kanë vend në një shoqëri demokratike dhe nuk kanë të bëjnë fare me të drejtën legjitime për protestë paqësore”, shkruhet në postimin në X.

Ambasada e Britanisë së Madhe i mëshon shmangies së dhunës.

“Skenat jashtë Bashkisë së Tiranës sot dhe përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci. Ambasada britanike dënon përdorimin e dhunës dhe aktet e frikësimit.

Mbretëria e Bashkuar vazhdon të kërkojë që të gjitha mosmarrëveshjet dhe konfliktet të kryhen përmes proceseve demokratike, pa dhunë dhe se duhet respektuar sundimi i ligjit.” – shkroi ambasada e britanisë.

Edhe ambasada e Italisë në Tiranë ka reaguar për protestën e sotme përpara Bashkisë së kryeqytetit.

“E drejta për t’u organizuar paqësisht e për të protestuar është thelbësore në një shoqëri demokratike, por dhuna ndaj objekteve apo personave nuk është aspak e justifikueshme”, thuhet në reagimin e ambasadës italiane.

Në reagimin e Prezencës së OSBE në vendin tonë thuhet se protesta paqësore është një akt demokratik, por dhuna jo.

“Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dënon aktet e dhunës gjatë protestës së sotme përpara Bashkisë së Tiranës. Protesta paqësore është akt demokratik legjitim, dhuna jo”, thuhet në reagim.  Përgatiti ©LAPSI.AL 

Lexo më tej: Drejtorët e Lalit/ Zbulohet një tjetër skemë grabitjeje në bashki 17 Comments

 1. Po pra këta jan përfaqësuesit nfërkombëtar që përkrahin krimin dhe vjrdhjet në Shqipëri hu vorona ua shkërdheftë familjen dhe farefisin me radhë krejt grup derash sorosian

  1. KETA MONSTRAT NUK PYESIN PER POPUJT E TYRE QE PO I VARFEROJNE DITA DITES PER INTERESIN E AMERIKES DUKE DERGUAR NDIHMA E ARME NE UKRAINE DUKE I BLERE GAZIN AMERIKES ME 4 FISHIN E CMIMIT ME SHTRENJTE SE GAZI RUS DHE NE PRESIM QE KETA TE MENDOJNE PER SHQIPERINE?! SHIKONI VETEM AFRIKEN KONTINENTI ME I PASUR NE BOTE PER PASURI NATYRORE DHE NJEREZIT VDESIN PER BUKE SEPSE JANE VENDE KOLONI DHE KUR NE NJE VEND VJEN NE PUSHTET NJE FORCE POLITIKE PATRIOTE MENJËHERË PLASIN KONFLIKTET E ARMATOSURA E GRUSHTET E SHTETIT.
   KETA MONSTRA SKANE THENE GJYSME FJALE PER 70 MIJE VIKTIMAT PALESTINEZE KUR NGA KETA 13 MIJE ISHIN FEMIJE ENGJËJ QE U SHUAN NGA BONBARDIMET KRIMINALE ÇIFUTE ME ARME E PARA AMERIKANE DHE HESHTJE TOTALE EUROPIANE
   O ZOT VER DORE MBI KETA MONSTRA KRIMINELA!

  2. Sepse o Alban edhe keta lapangjoze ambsadore i ka blere kryehajduti me parate qe ju vjedh shqiptareve. Kjo nga ana vet ka nje te mire, qe shqiptaret qe kuptojne se ameriqia dhe evropa nuk rruajn per shqiptaret.Prandaj ne qoftese ne nuk i veme drune ketyre antishqiptareve hajdute e tradhetare, dhe me pas edhe ketyre legeneve hajdute ambasadore, keq e me keq do shkojne Shqiperia edhe ne shqiptaret. Poshte qelbesirat hajdute e tradhtetare, bashke me ambasadoret e shitur hajdute lapangjoze! SHQPETARE!- TE PERVISHIM MENGET, MOS TE PRESIM NGA TE HUAJT TE NA ÇLIROJE NGA E KAEQJA E TRADHTAREVE TE SHSIPERISE! TA HEQIM KANCERIN NGA VETJA E VENDI YNE I BEGATE! TE RRESHTOHEMI ME POPUJT DINJITOZE TE EVROPES, JO SI POPULLI KATGORISE SE FUNDIT KU JEMI! POSHTE QENTE TRADHTAR
   E HAJDUTE

 2. hipokritet ultrademokratike-transatlantike-properendimore mbrojne hipokritet gojorsa shqiptare. bukur fort. afermendsh qe gojorsi gojorsin do mbroje ne fund te fundit.
  para NATO, para USA!!!!!

  1. Posi posi Inglizi dhe Amerikoni do vijn e votojn per te ardhmen ton, qa leshin dun ata, ngrofni ata kolltuqe se mir jeni aty, desh u djeg Amerika e Trampit dhe Fronse, dhe se rrujti ambasada Skiptare ne USA dhe ne Fronse, per tu then ketyre popujve rrini urt e mos beni zhurm se po fle mbreti🥹😹😂🙈🙈🥸

  1. Përse bëhet luftë e madhe për ambasador në Shqipërin e drogkrim psikokartelës ???? Për dollarët & eurot me çanta , por edhe kurvëllëqet xhaba .

   1. Se kuptoni QE ky eshte qellimi I tyre as I intereson as demokracia as e ardhmja e shqiptareve biles keto birbot evropjane Jane dhe kinder interesave te vete evropes thjesht Jane vegla te administrates sros

 3. “Skenat jashtë Bashkisë së Tiranës sot dhe përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci”!!!

  OK, po pse ne Demokraci jemi?! Kjo eshte ceshtja. Kemi pare te kerkohet ndonje referendum nga barinjte e Bashkise per dicka qe ndertohet ne Tirane?! Nje mut i madh, ngjyre mavi! Ja kjo eshte Demokracia e karit qe thojne keta!

 4. Po pse në demokraci vjedhin drejt e nga thesari në xhep ! Kështu ndodh nëpër parisra e nëpër londra !? Nuk i ka problem valixhet me para ky drogaxhiu , jua jep juve sikur në mall të babait ! Ai gjeti deri mecgonigalin ,imagjino juve nëpunësve anonim ! Merrni valixhet ju ambadoruc dhe jua shkruan gati këto reagimet ky skizofreni i droguar ! Jan bër ambasadat fole komunizmi , pasurimi , pislliku , lgbt-je ! Ndryshoini ndonjëher këto reagimet , ndonjë lidhëz , përemër apo ndajfolje , se kuptohet që jua shkruan fuga !

 5. ambasadat ikin me valixhet plote,. skan kh te merren me gjera thelbesore. ne kohe lufte te gjithe shohin te bejne noi lek dhe se rruj ne per detyren

  kohe lufte, kohe qelbesirash ambasadash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *