• |
ide | kryesore

Reportazhi i RAI 3/ Rama: Gjithë kjo furi për të sulmuar Giorgia Melonin në kurrizin tonë

Lajme, Të fundit
vendimiKryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të letrës së plotë nga RAI3 ku flet Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, Engjëll Agaçi, pasi emri i tij u përmend nga emisioni investigativ italian Report, gjatë një reportazhi për marrëveshjen e emigrantëve mes Italisë dhe Shqipërisë.

POSTIMI I PLOTË:

Gjyshja ime që më mësoi italisht më thoshte shpesh se të gabosh është njerëzore, por të ngulmosh është djallëzore. Ajo që më kujton tani është ky gabim i mëtejshëm i @RaiTre Report, mikpritësi i të cilit ngulmon në mënyrë sensacionale me të njëjtat gënjeshtra të përfshira tashmë në episodin e neveritshëm për Shqipërinë.

Ai thotë se sekretari i përgjithshëm i Kryesisë së Këshillit Shqiptar “e ka vërtetuar me fakte atë që kemi thënë”! Fatkeqësisht, në episodin që ai mbron pa dobi, jo vetëm që nuk u fol për pyetjen e kryqëzuar me shkrim të viktimës së sulmit brutal me baltë, por para auditorit të Report iu tha se sekretari Agaci nuk pranoi të përgjigjej. Sikur të mos mjaftonte kjo gënjeshtër e bujshme, gazetari i tij doli të nesërmen në një televizion shqiptar për të ripërsëritur habinë e tij për faktin se pyetjeve të tij nuk kishin marrë kurrë përgjigje, ndërsa siç tregojnë faktet ai kishte marrë të gjitha përgjigjet, për të regjistruar dhe brenda. koha e kërkuar prej tij.

Më pas ai vetë konfirmon se Report ka gënjyer kur shton se “në email-in e përgjigjes së Agacit konfirmoi se ishte avokat i disa trafikantëve të drogës”. Nëse ky është shërbim publik, unë jam Federico Fellini. Dhe nëse për këtë program të Shërbimit Publik një avokat penal i një shteti të së drejtës, i cili si rregull nuk jeton duke mbrojtur shenjtorët, por duke mbrojtur supozimet kriminale ose kriminelë të dënuar, duhet të sulmohet si të ishte vetë kriminel, atëherë këtu për të gjej një logjikë të ngjashme është e pashmangshme t’i drejtohesh kujtimit të Shqipërisë kur figura e avokatit mbrojtës varrosej nga regjimi gjakatar komunist si lebrozët në mesjetë.

Dhe pika e fundit vjen kur ai, mikpritësi, thotë, sikur të kishte bërë një zbulim befasues, se Agaci “konfirmoi se ka kontribuar që kur u bë këshilltar ligjor i Ramës, në krijimin e protokollit” për emigrantët midis Italisë dhe Italisë dhe Shqipëria, duke mëkatuar edhe pak logjikë bruto, pasi Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave nuk është këshilltari im ligjor, por ka postin më të rëndësishëm institucional në Administratën Publike që nga viti 2013, ndërkohë që protokolli daton në vitin 2023.

Për respekt për shërbimin publik dhe gjithashtu për detyrim ndaj dinjitetit të autorëve të këtij episodi shumë të gabuar të Report, përpiqem për momentin të besoj se në çdo rast gjithë ky furi për të sulmuar Giorgia Melonin në kurriz të Shqipërisë. nuk ishte një mëkat me keqbesim ndaj vendit tim dhe se edhe importimi i shpifjeve nga Shqipëria në Itali (duke përfshirë në punët e Shërbimit Publik edhe shpifjen ndaj vëllait tim kundër të cilit ai tashmë kishte bërë ankesë dhe është në pritje të fjalës së drejtësia) u shfaq vetëm si fryt i një lehtësie të paqëndrueshme të qenies, e cila gjithnjë e më shpesh në kohët e sotme, fatkeqësisht pushton fuqinë fisnike të informacionit dhe e shndërron botën e së drejtës për lirinë e informacionit në një botë të shtypjes së lirive dhe të drejtave të njeriut.

Duke e siguruar mikpritësin se gjyshja ime vazhdon të ketë të drejtë edhe në vdekje, e këshilloj me dashuri të dëgjojë gruan e shenjtë dhe të mos ngulmojë në gabimin e atij episodi të tmerrshëm, por thjesht të mbyllë këtë faqe të palavdishme, duke publikuar ndoshta edhe këtë kontribut të vogël. e imja për shëndetin e Shërbimit Publik Italian.11 Comments

 1. Ti o i gjate i shtremet je mesu te rreshkasesh dhe ta pergjithesosh gjithshka kur te del emri, qe normalisht vetem per pislleqe, intriga, korrupsion e gjithshka te poshter te del.
  The dje qe kerkojne te perbaltin shqiptaret. Çfare lidhje kane shqiptaret me intrigat, dall’avere, pazaret dhe pislleqet e tua me shqiptaret ?? Ti ke firmos individualisht. Nese do ti perfshish shqiptaret beji keto gjera me referendum dhe pastaj llap sa te duash per shqiptaret.

  1. A I KA MARRE NGA ARTUR SHEHU-NARKOTRAFIKANT 30.000m TOKE DHURATE NE BREGDET SHEFI I ANTIDROGES INTALIANE ME SEKSER ENGJELL AGACIN, PO APO JO- KETE SQAROJU SHQIPTAREVE !! thotë:

   A I KA MARRE NGA ARTUR SHEHU-NARKOTRAFIKANT 30.000m TOKE DHURATE NE BREGDET SHEFI I ANTIDROGES INTALIANE ME SEKSER ENGJELL AGACIN, PO APO JO- KETE SQAROJU SHQIPTAREVE !!

 2. ketu nuk ke lene asnje media te pavarur i ke vene te gjitha ne rresht me cfare ke vjedhur qytetareve dhe vendit.

  qe ke vene nen thunder dhe media te rendesishme jashte e di e gjithe shqiperia. Urojme RAI3 mos te pranoje as shantazhet e tua mediokre, as kercenimet e nje hajduti qe drejton nje vend, dhe ne fund te te behen ferr pas deri sa te te hapin dosje ne itali se ne shqiperi ska shprese

 3. Qen rrugesh,hajdut,rrenacak, immoral, trdhetar i vendit…Ke infektuar shoqerine shpitare me helmin tend, qenie bastarde. Vetem tek personi yt fjalet denigruese te te gjithe fjaloreve, gjejne vend ! Humbetire!

 4. Asnje gje nuk eshte thene per Meloni ne dokumentar pervecse kriminalitetit jashtetokesor te Kryeministrit shqiptar dhe qeverise!

 5. Po per olcin, qe drejtesia shqiptare nuk e paskesh identifikuar dot sepse eshte vellai yt , meloni po sulmohet ???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *