• |
ide | kryesore

Knaus: Franca dhe Gjermania po përgatiten të bllokojnë pranimin e Kosovës në KiE

Arkiva, Lajme, Të fundit


Gerald Knaus, nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, tha se disa shtete, përfshirë Francën dhe Gjermaninë, janë duke u përgatitur që të bllokojnë një votim gjatë majit për pranimin e Kosovës në organizatën e Këshillit të Evropës (KiE).

Përmes një postimi në X, që më herët njihej si Twitter, Knaus tha se një grup shtetesh po përgatitet të veprojnë kundër rekomandimit të Asamblesë Parlamentare të KiE-së, që tha se Kosova ka përmbushur kriteret për të qenë pjesë e organizatës.

“Aktualisht, disa qeveri të shteteve anëtare të Këshillit të Evropës, përfshirë atë të Gjermanisë dhe Francës, po përgatiten ta bllokojnë një votim në maj për pranimin e Kosovës, duke injoruar rekomandimin e Asamblesë Parlamentare të dhënë në prill”, shkroi Knaus.

Sipas tij, një bllokim i tillë vjen pas një fushate të bërë nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE.

“Kjo pason një fushatë të presidentit të Serbisë, [Aleksandar] Vuçiq, përfshirë edhe apelin e tij personal ndaj presidentit [të Francës, Emmanuel] Macron, që të mos lejojë votimin – dhe një zotim serb për të blerë 12 avionë luftarakë francezë Rafale”, shkroi Knaus.

Më 16 prill, Asambleja Parlamentare votoi në favor të raportit që rekomandon anëtarësimin e Kosovës në KiE.

Çështja tani është në duart e ministrave të Jashtëm të Këshillit të Evropës, të cilët duhet të vendosin përfundimisht nëse Kosova do të bëhet anëtarja më e re e organizatës.

Takimi i radhës i Këshillit të Ministrave do të zhvillohet në mesin e muajit maj. Këshilli i Ministrave të Jashtëm në Këshillin e Evropës takohet një herë në vit, tradicionalisht në muajin maj.

Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë, me seli në Strasburg të Francës, themeluar më 1949.

Këshilli mbron lirinë e shprehjes dhe të mediave, barazinë dhe minoritetet në vendet anëtare.

Një prej përfitimeve direkte të qytetarëve të Kosovës nga anëtarësimi eventual në Këshillin e Evropës do të jetë qasja në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut [GJEDNJ].

Gjatë mbledhjes së Asamblesë Parlamentare, Serbia kishte kërkuar që Kosovës t’i vendosej si kusht për anëtarësim, themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Megjithatë, amendamenti për këtë kusht nuk mori mbështetje.


6 Comments

  1. 12 aviona ti blesh frances nuk jane pak. Miliona dallare dhe euro SHBA -se dhe Gjermanise per blerje te vazhdueshme armatimesh nuk jane per ti nenvleresuar. Shqiperia dhe Kosova .e çfare i josh keto fuqi te medha pervecse pret ndihma dhe donacione prej tyre. Mese e kuptueshme qe bota eshte interes dhe jo e drejte!

  2. Sërbia thot që na mbështet Kina , dhe këto vënde europiane , demek demokraci perëndimore njësoj si kina mbështetin sërbinë ! Këto gjasme perëndimor i mbyti kina , i mbyti me para ti korruptoj , të gjith këta inst europiane që votojn të shkatërrojn europën , ta varfërojn atë dhe të jen të varur nga kina ! Këta teknokratë që vendosin fatet e europës , blihen dhe korruptohen jo vetëm nga kina , nga sorros , nga globalistët e nga terroristët , nga shvabët e billat ! Pasi u varën nga gazi rus , pasi nënshkruan marrëveshje ekonomike që të fuqizonin kinën , pasi sollën afrikën e azin në europë , tani veç bomba ekonomike , bomba destabilizimi na presin !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *