• |
ide | kryesore

Rama bëri mirë që shkoi në Athinë, po taborin me borizane ç’e deshi?

1, Arkiva, Ide
andi bushatiMitingu i Ramës me mbështetësit e partisë së tij në Athinë ishte gjëja më normale në botë. Budallej ishin ata, si në Tiranë, po ashtu edhe në Athinë, që u reshtuan kundër tij. Madje edhe qëllimi i qartë i kryeministrit për të provokuar me datën e zgjedhur për të shkelur në tokën greke, apo për të ndërhyrë në zemër të fushatës elektorale për zgjedhjet evropiane të vendit fqinjë, duhen konsideruar pjesë të këtij normaliteti. Demokracia e pranon provokimin si një domosdoshmëri me të cilën duhet të bashkëjetojë dhe pa të cilën ajo do të ishte e mangët.

LEXO ME TEJ:

Mediat greke: Rama na quajti racistë, provokoi Athinën me çamët

Pra, të gjithë ata që nuk deshën të shihnin një lider politik shqiptar të shkelte tokën greke u dukën po aq anakronikë, si propogandistët e rilindjes, që bërtisnin dikur kundër mitingut të Mitsotakistit përkrah Belerit, apo akoma edhe më keq, që i’u vërsulën Albin Kurtit kur erdhi në Tiranë për të mbështetur protestat e studentëve. Gjithkush që përqafon këto pozicione kundër lëvizjes së lirë të njerëzve, ideve dhe të drejtës për tu tubuar rreth tyre, dëshmohet si një mendje mbyllur, dhe i pa përshtatur me botën liberale ku jetojmë. Në këtë optikë Edi Rama, sado ta duan apo ta urrejnë atë, këtë radhë ishte në të drejtën e tij që të zhvillonte një takim me mbështetësit e vet në emigracion.

Rama krahason emigrantët shqiptarë të 90’s në Greqi me çamët 

Lëvizja e tij, qoftë edhe po të supozojmë se fshihte qëllime të mbrapshta, mbetej brenda normalitetit. Ama, nga ana tjetër, e vetmja gjë anormale, ishte pesha që kryeministri u rek ti jepte asaj. Ai mobilizoi militantë të jugut dhe punonjës bashkish, për tu turrur me autobuza drejt Athinës. Ai tërhoqi pas vetes një gjysmë duzine le qeveritarë. Ai ngarkoi në barkun e Migjenit gjithë taborin e borrizanëve të tij mediatikë. Ai u dha porosi televizioneve kombëtare të shkulinn pjesën më të madhe të redaksive të tyre në kryeqytetin grek. Ai pushtoi  gjysëmn e kohës të edicioneve të lajmeve që kontrollon, të cilat nuk nguruan të prodhojnë tituj ku theksohej “pritja madhështore”.

Pra, ishte ai që u përpoq më të gjitha mënyrat që një takim të zakonshëm ta shndëronte në një eveniment të jashtëzakonshëm. Qe ai ai që u mundua ta veshi udhëtimin e tij në vendin fqinjë me nota heroike dhe kalorsiake. 

Fjalimi në Athinë/ Rama flet për racizmin grek dhe ligjin e luftës 

Në këtë këndvështrim ne mund ti kritikojmë sot, me gojën plot, të gjithë ata që e konsideruan mitingun e kësaj të diele si vizitën e “një miku të paftuar”. Ne duhet ta pohojmë pa frikë se mendësia e tyre bie ndesh me principet e botës së lirë ku jetojmë. Por, pasi kemi bëtë këtë, nuk mund të rrimë pa thënë se edhe vetë kryeministri ynë është i prekur nga i njëjti virus iliberal i kritikëve të tij. Njësoj si të kundërtat që takohen në një pikë edhe ai është i mbrujtur po me mentalitetin e atyre që nuk e shihnin zbarkimin e tij në Athinë si diçka normale. Pasi vetëm dikush që logjikon në këtë mënyrë mund të përpiqej ta shndërronte një akt politik të zakonshëm në një shfaqe poropagandistike anormale.

Me taborin që mori me vete, me bujën që organizoi dhe zhurmën që ndolli, Rama e paraqiti veten si heroin që po ecën në një tokë të minuar. Provën e këtij “heroizmi” ende vazhdojmë ta shikojmë në jehonën që po i bëjnë vizitës borizanët mediatikë të kryeministrit. 

©Lapsi.al

 

 44 Comments

 1. Eshte mjeshter per keto shfaqje ai. Nejse grekeve mire u a beri se sa mire kur vijne ata ne shqiperi per fushata. Plus qe shume e bukur te shihje ter ate lume flamuresh te kuq. Respect

  1. E bukur nj m….sepse ku eshte shteti kur greket i dhunojne si kafshe te egra, shqiptaret neper burgje..spektakel i shemtuar i propagandes

   1. ti cmutin ke, ti je shoku Bejlerit, ti kenaqesh kur dhunohen shqiptaret. Na ler ne shqiptareve te flasim per shqiptaret. Ju shoket e Bhjelerave mbylleni halent se e keni qelb.

  2. Administrata ishte e gjitha në takim.
   Bile unë në TV pashë se kishin marë edhe fëmijët e vegjël në karrocë që u binin borive.
   Po ku mbahet Rama.
   Prisni, prisni nuk keni parë gjë akoma.
   Dhe nja dhjetë vjet.

 2. Respekte Edo qe nuk e tradhton shqiptarine asnjehere.Lepiresit dhe sherbetoret e belerit le te vazhdojne te lehin ,nderkohe qe puna per zhvillimin e Shqiperise vazhdon.

 3. KADRI YMER KELLIRA ESHTE ARRESTUAR SOT-POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT thotë:

  NGA ORA 7 E MJESIT KADRI YMER KELLIRA KA FILLUAR DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH
  MUT VELIUT
  FRRYK CYPIT
  KOL KYCIT SALLAKS
  NOIZIT
  DRITAN HALE-s
  DENIS MINGES
  KAR BOLES BOLINO
  MENTOR NAZARKOS
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  KRESHNIK SPAHIUT
  YLLI PATES
  BATON HAXHIUT
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR—s

 4. Andi Bushati eshte sforcuar shume te beje nje pordhe qe nuk ka ere dhe nuk degjohet shume. Andi mburet dhe per llogjike por thote per Ramen qe ben mire qe takon shqiptaret por pse e organizon mbledhje me buje dhe me flamure? Cfare te thuash? Te thuash qe Andi ka llogjike femije nuk e thua dote se na merziten kellirat e Lapsit. Te thuash qe Andi nuk e pelqen Ramen, nuk e thua dote se ne te vertet Andi e urren Ramen 24 ore. Bushatit i eshte ndyshkur truri nga urrejtja per Ramen.

 5. Kellire ke te gjatin.
  Ik e ha pensionin 100 dollaresh, bythqir lulishtesh.
  Nqs je polic ose oficer moterqiraj ndryshon muhabeti se ndryshon dhe pensioni.

  1. Miu te kiu 13/05/2024 te 06:43 – po ti cpate? Une fola per kellirat e Lapsit, jo per minjte e Lapsit. Ti je ne kategori tjeter. Bushati mezi te ka.

 6. KADRI YMER KELLIRA KA PUBLIKOJ DOSJEN E INÇESTIT FAMILJARE TE EDI RAMES ,KRISTAQ RAMA BABA I GREGUT thotë:

  KADRI YMER KELLIRES I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NGA KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FFRYK CYPIT

 7. Rama dhe nje çfaqje te radhes te teatrit te tij absurd. Spektatoret u elektrizuan me “marrinat” e Rames. Jehona e çfaqjes e mire rezultati zero.

 8. nje sallate e zakonshme propagande rilindase qe te helmon e te ben per te vjelle gjeti hapesiren e dakordesuar dhe te lapsi.

  Ju jeni duke bere akoma me shume propagande se vete i zoti me median tuaj.

  Jetoni ne nje shtrat interesash me nje diktator qe vret dhunshem endrrat e cdo shqiptari. Komplimente

 9. hahaha, qeka normale per Bushatin te besh takim, po nuk qeka normale ti besh reklam. Hahaha, i more evrot o Bushat, ik ha nje lug corbe te prishur e vazhdo te vjellesh gjith jeten.

 10. o Bushat, kur ske cfar shkruan, me mir mos shkruaj fare se dukesh si loqe. Ca kar shkrimi eshte ky? Idjotsi totale. Po a ka politikan qe te mos mburret me aktivitetet qe ben? Ku eshte llogjika e ketij shkrimi?

 11. KADRI YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH
  KRESHNIK SPAHIUT
  KOL KYCIT SALLAKS
  MUT VELIUT
  SKENDER GERON MINXHOZIT

 12. Athina ka trena pafund, metro (sic doli vete nje militant komunist dhe e tha mesiper), parqe e porte. Cfare ka bere Rama qe ka 26 vjet ne pushtet? A beri ndonje linje treni? Po ndonje metro? Po tram a ka? Se e premtoi 2 here kur ishte kryetar bashkie. Pervec propagandes, ku eshte rezultati? Apo vodhi 130 miljon euro per inceneratore qe nuk ekzistojne dhe kjo eshte arritje per militantet?

 13. Rama do të kishtë bërë mirë sikur sa herë që të shkonte në Greqi, ti përmendëte qeverive greke marrëzinë e mbajtjes së ligjit të luftës me Shqipërinë dhe injorimin e çështjes çame.
  Këto dy marrëzira të politikës greke , meqë ai e mban vetem si lider global, duhej ti përmendëte edhe në takimet e shumta ndër europiane apo edhe deri në Këshillin e Sigurimit të OKB apo OSBE.

 14. KADRI YMER KELLIRA DHE KOL BALLA SALLAKS DJE NE ATHINE KOLI FILLOJ TE MASTURBON LIVE KUR FOLI EDI RAMA ,KURSE YMERI FILLOJ TJA FUS KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE STACION TE AUTOBUSEVE thotë:

  KADRI YMER KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE FRRYK CYPIT

  1. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFFROHET AFER thotë:

   KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH OLSI RAMES ALEXANDER VUCIC KRESHNIK SPAHIUT

 15. TI E DI E BUSHAT QE AI KA QEF KUR E TUN SUMEN KUR KERRCE TALLAVA. PRANAJ E KA DASHT ME VETE SKUADREN E CINIJEVE.

 16. Ju shpellkare hani Mut salihu,por salihu po jeton ne ballkon nga halli i madh qe ka,ju me komentet tuaja e beni qe ta kaloj mire atje ne ballkon dhe ju poshtBallkonista vazhdoni orgjite kolektive te shqupi.

 17. Një njoftim i shpërndarë nga forumi rinor i Foltores bën të ditur se në një ditë të shënuar si 17 maji, të rinjtë do të dëgjojnë një leksion nga Flamur Noka për format e protestave, kuadri ligjor, si dhe rastet studimore.
  Muli i nokajve therret bythqirat dhe geit te shoqates lgbt qe ta ndigjojne kur ai do flase,17 maji i bythqirave feste me mulin,Haloperidolin perdore shpellkar byrektor i salihut ti ngjash salihut

 18. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA;YMERI U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT AFER PALLATIT TE ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT thotë:

  KADRI YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT???

  KADRI YMER TE MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK PO TE OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE KOL KYCIT SALLAKS

 19. Ja ta them une more Bushatliu –

  Mora ate rrugen per ne Janine,
  e shkova atje ne Greqi,
  aspak se mu hap barku per shqiptare,
  por per SHOW me Patronazhistet e mi,

  drejtoret ne rrjesht mi sollen atje ne Athine,
  kuq e zi i veshem qe te tregojme shqiptarine,
  per keto skenare une vete tru asfare nuk kam,
  por kam Endri Fugen qe e paguaj per shejtan!

 20. Plas te Rithemelimi, Saimir Koreshi: Luan Baçi politikani më i pabesë, ditën prift, natën hoxhë!Jemi bashkuar por dhe ja fusin njeri tjetrin,produkt alla salihBallkoni qe i perdor keto burra si kavie per hallin e familjes se vogel berisha.

 21. NUK ESHTE I ZGJUAR
  POR ESHTE I SHITUR
  ME NDIHMEN E SOROSIT
  FRONIN KA GRABITUR

  GERDALLA CIFUTE
  SOZIA E DJALLIT
  I KA VENE NE SHPINE
  SAMARIN E KALIT

  TA SHUAJ KTE VEND
  ME FIS E ME FARE
  MOS DEGJOHET KURRE
  EMRI SHQIPETAR

  ZOLLUMET E RAMES
  JANE LEMERI
  SI KA BERE ASKUSH
  GJER SOT NE HISTORI

  DUHET TA KUPTONI
  SE DUHET NXITUAR
  TA RREZOJME NGA FRONI
  SA PA NA TJETERSUAR

  ME TE GJITHA MJETET
  PA FRIKE E PA DROJE
  NUK VLEN SA VATANI
  NJE PIKTOR DALE BOJE

 22. Ama pyetje qe ben ti o Bushati : po Rama pa ata anetare te devotshem te partise sone ne ate salle do dilte ashtu si dikur ne ate plazhin publik – pa breke!

 23. Kalofshi.nj.dite.te.mire.se.po.zini.spitalin.nga.inati
  Ramës.jepni.hakun.eshte.shqiptar..bire..shqiptri..pse.eshani.edi.rames.si.rruhet.kari.te.meta.ka.shume.ndaj.popullit..por.100here.meshume.seberisha.me.krricat.e.tij.pa.lene.pa.permend.edhe.flliqesiren
  Ilir.meta.ose.me.mire..metra..jonuz..lika.mesues.pensionist

 24. Akuza/ Berisha shkeli sërish arrestin, avokati: Ish-eurodeputeti Brook mori 300 mijë euro që të mbante fjalim te ballkoni i ish-kryeministrit,pasuria kriminale e serbit salih po behet rrush e kumbulla qe salihu te zbrese nga ballkoni i arrestit.aty si nje Qen serb do te ngordhesh o salih.

 25. ARRESTOHET SPIRO KADRI YMER KELLIRA ;POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH LAL DHJERIT NE ZYRE TE BASHKISE thotë:

  SPIRO KADRI YMER KELLIRA IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT DHE FRRYK CYPIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *