• |
ide | kryesore

Ana tjetër e mitingut të Athinës/ Shpërngulja e administratës drejt Greqisë

Arkiva, Kryesore, LajmeDuhej të ishte një takim dinjitoz ai i 12 Majit në Athinë, mes kryeministrit të Shqipërisë dhe komunitetit shqiptar në Greqi. Jo për hir të vëmëndjes që i dhanë mediat dhe politika greke, por se me praninë e tij jashtë kufijve, Rama nuk përfaqëson thjesht veten apo Partinë Socialiste, por shtetin shqiptar. Si për nga atmosfera e ndezur nën ngjyrat kuqezi, ashtu edhe nga përmbajtja e fjalimit u pa se kreu i qeverisë shqiptare nuk pati komplekse për t’i folur me të njëjtën gjuhë homologut grek, që fillimisht nuk e kishte dhënë pëlqimin për takimin.

Por vesi del me shpirtin. I dehur nga mandati i tretë në pushtet, i kapur nga mania për të kontrolluar gjithçka në detaje dhe i bindur se fasada gjithnjë fiton mbi thelbin, Rama tërhoqi pas vetes me detyrim qindra, ndoshta edhe mijëra punonjës të administratës, duke i vënë vizitës në Athinë një njollë turpi.

Denoncimet e para u bënë nga kreu i opozitës, Sali Berisha, por kaluan pa zhurmë. Berisha publikoi një listë me qindra punonjës të administratës, kryesisht nga qytetet e jugut të Shqipërisë që ishin detyruar të udhëtonin drejt Greqisë. Autobuzët ishin të prenotuar dhe të paguar nga bashkitë kryesore në vend dhe udhëtimi drejt Athinës kishte trajtat e një ekskursioni.

Pikat mbi i i vuri një vide0-investigim i emisionit Piranja, gazetarët e të cilit regjistruan në fshehtësi pjesëmarrës në miting, mes tyre edhe drejtorin e Teatrit të Fierit. I pyetur nga gazetari se sa vetë kanë ardhur nga Fieri, ky i fundit përgjigjet troç se aq shumë kishin udhëtuar me autobusët e PS, saqë “s’ka ngelur njeri në Fier”.

Nga biseda me gazetarin e infiltuar, burri në moshë tregon se ka pasur mobilizim të madh nga administrata për të shkuar dhe për të mbushur stadiumin në Athinë, ku një ditë më parë Rama mbajti fjalimin. 

Lexo më tej: Andi Bushati: Rama bëri mirë që shkoi në Athinë, po taborin me borizane ç’e deshi? 

Provat e mbledhura nga emisioni “Piranja” tregojnë se një pjesë e mirë e të pranishmëve në stadiumin Galatsi nuk ishin emigrantë shqiptarë.

Në bisedën me drejtorin e Teatrit të Fierit kuptohet se takimi në Athinë është trajtuar si një miting i PS në fushatë, ku administrata detyrohet të paraqitet për të justifikuar rrogën.

“E bëre fotografinë, i thua ja isha” tregon drejtori i Fierit gjatë bisedës, duke provuar se shpërngulja drejt Greqisë ishte bërë me urdhër.

Për këdo që nuk beson tek denoncimet e Berishës, apo për ata që kanë dyshime tek gazetarët, janë socialistët që i vunë vulën vetëdiskretitimit. Një numër i madh deputetësh socialistë dhe kryetarë të bashkive të PS kanë publikuar në rrjetet sociale fotot nga udhëtimi drejt Athinës bashkë me një pjesë të stafit që i shoqëronte. Shikojini më poshtë:

Pamjet provojnë angazhimin e socialistëve në mbështetje të liderit deri në Greqi. Vetëm se është harruar një detaj i vogël; që kryefjalë e takimit duhet të ishin emigrantët. Sepse shpërngulja e administratës për në Athinë është shprehje e mosbesimit se shqiptarët që jetojnë në Greqi nuk do t’i përgjigjeshin ftesës së kryeministrit ashtu siç ishte paralajmëruar./Lapsi.al43 Comments

    1. Dhe jam I bindur se jeta e Romano Begeja ne vacanti dhe jeta e Nikol Begeja e Enkelejde Begeja eshte ne rrezik, te kontrollura nga policia Italiane, Amerikane e Shqiptare, per faktin qe tregova ma siper pasi femija duhet te jete dhunua nga njerez shume te pasur me infuenc politik , ndofta dhe politinan te lart . Kjo i ban famijaret e mije persona te rrezikshem per keta njerez te nivelit te l’arte, dhe dishmitari me i mire eshte ai i vdekur.
     Dhe pa discuti jeta e tyre eshte e kontrollur me intelixhen artificiale, pra jemi skllever modern te shekullit te ri.
     E gjitha kjo per urrejtje qe sistemi i Enver Hoxhes dhe familja e tije ka pergatitur nder vite ndaj famijes teme.
     Edi Rama nese nuk gabohem eshte tifoz i Juventusit. Edhe une kam shkuar te shoh ndeshjet e Juventusit, Bile kam ba edhe nje pune per familjen Agneli , Por cdo gja ka kene ne norma , dhe pagesa eshte bere nga segretaria e tije personale ne zyren pran viles ne prezencen e Inxhinjer Enrico Mombelli , i cili ka ba te mujtun qe Romano Begeja te merrte pjese 2004, 2005 ne Juventes Sammer.
     Eshte nje tragedia per familjen teme qe politika shqiptare ka pergatit per hakmarrje dhe sherbimet sekrete kane perdorur dhe perdorin djalin tem Romano Begeja si mish per top , po ashtu Mua, Nikol Begeja , Enkelejde Begeja dhe gjithe fare e fisin.
     Shohe qe shqiptare , kudo ne dyqane, ne rruge kudo kane frige nga une nga qe jam ne shinjester te CIA
     Dhe nuk perjashtohet mundesi te vritem ne forma te ndryshme, duke helmuar ushqimet, frutta, ajrin , ndofta dhe plumb.
     Cka tregon degjenerimin ne urretje e ne skandale te sistemit Enverit te Edi Rames.

  1. Shum e thjeshte …zhbiriloni Tims dhe shihni sa qindra punonjes dhe sa ahum te tjere kan kaluar kufirin te premte shtun e djel
   Turp vemje patronazhist

   1. Ismail Kadere
    Mall

    Ca pika shiu rane mbi qelq,/ Per ty une befas ndjeva mall./ Jetojme te dy ne nje qytet,/ Dhe rralle shihemi sa rralle./

    Edhe m’u duke pak e cuditshme / si erdhi kjo vjeshte, ky mengjes./ Qiejt e ngrysur pa lejleke/ Dhe shirat pa ylber ne mes ./

    Dhe thenja e vjeter e Heraklitit/Sec m’u kujtua sot per dreq: / ” Te zgjuarit jane bashke ne bote, / Kurse te fjeturit jane vec”./

    Ne c’enderr kemi rend kaq keq, / Qe dot s’po zgjohemi ne valle?…/ Ca pika shiu rane mbi qelq/ Dhe une per ty sec ndjeva mall.
    Marre nga libri “koha” -1976

    Ndersa nga libri ENVER HOXHA shkruar nga Blendi Fevziu nese nuk gabohem Arshi Pipa resident ne SHBA shkruante

    O bilbi te lumte bitha/ se ajo i tregon te gjitha / c’duhet dituri e mend / qe te kesh fatin tend

    Tashme ne kohet moderne ceshtjet e orientimit seksual po kalohen, shume organizata jane ne mbrojtje te homoseksualve. Bile homoseksualet ne Itali kane qene ne parlament me funksione si kryetar i komisionit te antimafies, martuar me nje burre tjeter. Tjeteri deputet i veshur si grua.
    Sodha keta shembuj per thane se homoseksualiteti eshte nje zgjidhe personale. E rendesishme eshte qe homoseksualiteti te mos perdoret si denim nga sherbimet sekrete , qe kuptohet se veprojne per llogari te politikes , pra njerezit te detyrohen te kryejne mardhanje seksuale nen kercnim.

    Dhe scandali qendon parte kesaj , qe te ben ti ikun truri , kur mendon se femija jote eshte dhunuar seksualisht ne moshen 5 vjecare, kur eshte dorzuar ne kopesht ( parashkollor) pastaj duke u detyruar te vazhdoj per te mbuluar skandalin.
    Keto i dyshoj dhe jam I bindur qe kane ndodh ne familjen teme ne Itali.

    Enver Hoxha ka kene udheheqesi suprem , dhe ne jemi rritur me citate e tije. Nje nder to ,shkruhej ” Sikur te isha 20 vjec do te merresha me matematiken”

    Njeriu lind, perpiqet te krijoje te mira materiale, formon familjen, dalin ne jete femija qe jane gjaja ma e cmuar , dhe duke mbrojtur familjen une jam i gateshem te vdes dhe vdekja eshte kayak ari.

   2. Gjate fjalimit me emigrantet te cilit i vjen keq per ta duhet te kishte menduar pikat kryesore qe qeveria do te bente per te ndihmuar dhe pas ketij fjalimi duhet te mernin fjalen emigrantet per dakortesi apo dhe jo te flase spiropali e te tjere.Kjo eshte kryesore o bashkeatdhetare dhe jo te roje patia

  2. Vetëm me avionin personal të Ramës udhëtuan drejt Athinës më shumë se 100 veta, krerë të PS e gazetarë lajkatarë të kryeministrit.
   Nëse PS do të kishte miratuar e zbatuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese , që në zgjedhjet në Shqipëri të marrë pjesë edhe diaspora, edhe mund të justifikoheshin socialistët nëse shkonin më Greqi që tju bënin thirrje qindramijë emigrantëve shqiptarë që të vijnë e votojnë në Shqipëri apo edhe arje ku janë, siç bëhet në shumicën e vendeve demokratike..
   Nuk mund tju gëzohemi flamujve shqiptarë që u valvitën në Athinë, nëse ato shiten si pronë vetëm e Ramës dhe ekipit të tij socialist por jo e të gjithë partive shqiptare, jo të gjithë shqiptarëve.
   Nuk ka pra të bëjë fare ai miting në Athinë me patriotizmin e flamurin shqiptar, kur gjithë ato para të harxhuara që vijnë nga taksat e gjithë shqiptarëve u përdoren për propogandë elektorale të partisë në pushtet e kultin e Edverit..
   Në një shtet normal demokratik, me sistem normal të drejtësisë, vetëm për këtë abuzim me fondet e shtetit për interesa partiake, do ta detyronte drejtësinë për të hetuar e ndëshkuar kryeministrin.
   E ky miting nuk do të jetë i vetmi por do të pasohen edhe nga sëpaku tre metingje në vende të tjera të Europës, që të gjithë si metingje elektorale të PS, ashtu edhe siç janë deklaruar haptazi.
   Sa do të shkojë shifra e shpenzimeve nga paratë e buxhetit të shtetit, që do të bëjnë propogandën elektorale të Ramës e PS ?
   E duhet të llogarisim se këto shpenzime po fillojnë një vit para zgjedhjeve

   1. Mitingjet e tjera ne Evrope do kene shpenzime marramendese sepse atje duhet Avioni dhe jo Autobuzi per te vajtur

  3. Po ça rëndësie ka sa ishin emigrantë, sa fëmijë me karroca fëmijësh dhe sa punonjës të administratës
   Rëndësi ka ajo që thotë shkrimi.
   Edi Rama është dehur nga pushteti.
   Dhe atij dehja i kalon për nja dhjetë vjet.
   Tani vazhdoni mbani llogari sipas denoncimeve të Berishës.
   Deri atëherë patronazhistët do të jetojnë në lumturi të plotë

 1. Një njoftim i shpërndarë nga forumi rinor i Foltores bën të ditur se në një ditë të shënuar si 17 maji, të rinjtë do të dëgjojnë një leksion nga Flamur Noka për format e protestave, kuadri ligjor, si dhe rastet studimore.
  Muli i nokajve therret bythqirat dhe geit te shoqates lgbt qe ta ndigjojne kur ai do flase,17 maji i bythqirave feste me mulin

 2. Hahaha ngjan me ate qe ju shkruat kur Rama vajti ne Beograd. Ne ate kohe patet shkruajtur qe kur dyert u mbyllen Rama i kerkoi falje Vucicit dhe Dacic kendoi O Sole mio dhe atmosfera ishte e hareshme.
  Se di a jeni per turp apo per barcalete

  1. Ti je idiot, apo ta do puna të shkruash kësi budallaliqesh.

   Akoma nuk e ke kuptuar se rama si “patriot i madh” sipas teje më shumë ka takuar vuçiçin se Albin Kurtin apo kryeministrat e tjerë të Kosovës!

 3. Qe jane marre shime njerez nha Shqiperia dhe i kanr nisur ne Athine eshte e vertete.
  Ishin Kryetaret e bashkive te jugut dhe ata fqinj, drejtoret e pergjithshem me administraten e tyre etj etj.
  Kjo bente muuuu, ndonese totalisht e panevojshme.

  1. rusis, indis dhe kines nuk i ha shum kari po per greqin dhe serbin te jesh i bindur qe jan merzit. ata merziten me cdo organizim shqiptar. ata dhe Saliu merziten.

 4. O grua qire mavi,nuk te vjen pas sumes qe shkuat ne Athine kurva dhe pederaste,kriminele dhe trafikante pas drogaxhiut dhe i trumbetoni si emigrante o moterqire.

  1. ik ore te shkerdhevfha listen e dasmes e gjith grat e familjes ore ropqir antishqiptar, ore tradhetar muti, hale, o shok i Bejlerit. Ishe aty ti more shkerdhat? Pe gfje ti more fisqir i ndyr pa gjak shqiptari? Ik ore hamza muti te shkerdhefshin gjith shqitparet partiota gjith grat e fisit, mor zvrranik i ndyr e i poshter. YYYT rrac e ndyr fekalesh. Krumb.

 5. Shqiperise kurre nuk i kane munguar qe te jene ne krye halabaket, hajdutet, mercenaret, tradhtaret, imoralet, mashtruesit dhe zullumqaret. shembulli real eshte aktualiteti politik sot

  1. Ja shif Saliun, shokun e Bjelerit. Ca do me, e ke para syve filogrekun shokun e Nikolas Gejxhit, tradhetarin me te madh te kombit. U fali detin e u dha nja kater varreza qe greket e ben me eshtra shqiptaretsh se grek nje mut gjeten, nderkoh Saliu rrinte kok ulur si bythqir kur firmoste aktin e faljes se detit. I shiste naft Serbis dhe Miloshevicit kur gjith bota i kishte ven embargo. Vrau dhe Remzi Hoxhen (i shpallur deshmor i atdheut) sepse e kapi ne takim te fsheft me Milloshevicin. Arrestoi legjendarin Adem Jashari per llogari te Serbis. Kur gjith bota inkurajonte Kosoven te firmoste Rambujen qe ne fund i dha pavarsin, vetem Serbia dhe Saliu ishin kunder (mir Serbia, po Saliu?). Keshtu qe ti ke shum te drejt ne ate qe thua.

 6. Fazli Haxhiu krye-sekretar i UDB e OZNA në Prishtinë; i biri Baton Haxhiu, spiun i MUP e BIA Serbe dhe këshilltar i Thaçit e Ramës.
  Prej 39 vitesh, që nga mosha 20-vjeçare, aktivitetin familjar në shërbim të agjencive sekrete serbe në Kosovë, po e vazhdon Baton Haxhiu; fillimisht si spiun i zakonshëm deri në vitin 1997 kur u desantua në mediat e politikën shqiptare të Kosovës, nëpërmjet Zoran Stijoviç, Drejtor i Rekrutim-Operacioneve të UDB në Kosovë e shefit të madh Jovica Stanishiq…

  Me Batonin Shërbimi Sekret Serb është ulur këmbëkryq në Kosovë e Shqipëri.

  (Marrë nga Pamfleti 14 maj 2024)

  PS: E ndërkohë Çim Peka (patrioti dhe opozitari i flaktë i doktorit) e merr zëre se përnatë në emision Batonin për të dhënë mend si analist i pavarur për hallet e Shqipërisë e kryesisht të partisë. Batoni dihet që ka marrë edhe pagesa nga inceneratorët, dhe njëherë që i’a përmendi Belindi te Fevzo, Batoni I tha të kishte kujdes ça thoshte . Doktori ndërkohë bën sikur e shan Batonin, po ndërkohë e mbajnë me të mira si ndërmjetës me Ramën për hallet e tyre. Pazar dhe vetëm pazar. Teatër hajdutësh !

 7. E duam apo nuk e duam Edi Ramen, dy gjera nuk mund te mohohen. E para eshte se ka luajtur me mir se cdo kryetar shteti paraardhes me politiken e jashtme. Asnjeher Shqiperia nuk ka qen ne kete nivel ne politiken e jashtme. E dyta, dha nje mesazh shum te fort per fqinjin ton jo dhe aq dashamires. E shkuara e shkuar, tani gjerat kan ndryshuar. Takimi i Athines ka per te qen historik, nje kthes e madhe per faktorin shqiptar. Per kete duhet me i then bravo. Edhe Berisha po te ishte, duhej me i then bravo nqs do bente te njejten gje.

  1. Te dielen shkon ne Greqi si patriot,te henen thote do marrim 40000 filipinas.Pordht e medhoja grisin breket e veta o Edvic gerdalla

   1. Pikerisht, si patriot, jo si nacionalisto-shovinist. Patriot do te thot te duash vendin tend e te respektosh edhe te tjeret qe vijn ne vendin tend. Nacionalisto-shovinist jan ata si puna jote qe filipinaist i shofin si njerez te ulet. Pse cfar kan filipinasit? Pse ne skemi ber keshtu? Pse ata ne Greqi qe e priten Rmen ne takim skan qen vet si filipinasit vite me par?

  2. Patriotizmi ka vlera tek një lider, vetëm kur lufton gjithmonë për kombin tënd e jo vetëm kur preken interesat personale apo partiake.
   Rama ka tre mandate që është në krye të qeverisë shqiptare.
   Kushtetuta e Shqipërisë e dytyron ate e të gjithë politikanët që të mbrojnë interesat e të gjithë shqiptarëve, si shtetasve të Shqipërisë, ashtu edhe shqiptarëve në shtetet fqinjë apo edhe gjithë diasporës së shpërndarë në gjithë botën.
   Çfarë ndihme ka dhënë kryeministri Rama gjatë këtyre 11 viteve për shqiptarët në Kosovë, Maqedonin e veriut, Malin e zi apo në Greqi ?
   Për shqiptarët e Greqisë u kujtua vetëm pas 11 vitesh se janë keqtrajtuar nga fryma nacionaliste ekstremiste greke.
   Në mardhëniet Kosovë-Serbi, më shumë ka mbështetur qeverinë serbe sesa qeveritarët e Kosovës.
   Në Maqedoni e në Mal të zi, më shumë ka kontribuar për ti përçarë shqiptarët me parti sesa ti ndihmojë për bashkimin e tyre në interesat kombëtare..
   Shqiptarëve naivë që e përshëndesin Ramën si një hero patriot shqiptar nisur nga metingu i Athinës, do tju drejtoja këtë pyetje :
   Përse u kujtua ai të përmendë ligjin e luftës që mban akoma Greqia me ne apo pastrimin etnik të Çamërisë që ai nuk guxoi ta përmendë me këtë emër, por me emrin Greqia e veriut, vetëm pasi qeveria greke e akuzoi ate në EU për shkelje të të drejtave të njeriut, për Belerin ?
   Përse nuk u kujtua edhe kësaj rradhe që të ngrejë me forcë greqizimin e dhunshëm të arvanitasve, që qeveria greke i quan grekë vetëm nga përkatësia ortodokse ?
   Përse nuk demaskoi ai të ashtuquajturën demokraci greke që mohon çdo minoritet etnik e pranon vetëm minoritetet religjioze ?
   Sigurisht që ai nuk mund ti përmendëte të gjitha problemet e demokracisë greke pasi ka bërë vetë shkelje drastike të parimeve të demokracisë në Shqipëri, e me keqja midis tyre , ka risjellë “rilindur” sistemin diktatorial të kultit të individit.

 8. La nam duke u shtirur ! Eshte qytetar gjoja , gjithe kohen rren , do te duket si modern , mu shpif . Kapacitet 0 ! Do te rrej edhe sot qe bota eshte e kontrolluar, bej palle me mendjen tate, Rame!

  1. Mbase eshte ashtu si thua ti, mbase shtirej, pro ne nivel fjalimi ishte goxha lart e i menduar. I tha Micotaqis bolla na cave karin se ti vejn ne Shqiperi e mbledh 50 vet, un vij ne Athin e mbledh 5 mij shqiptar. Thirri mendjes e ndrysho strategji, boll me te shkuaren. Ky ishte mesazhi kryesor. Kjo i ben nder gjith shqiptaris.

  2. po cfar te degjojm, fjalimet ne papafingo. Te vertetat e Salike Bejelrit? Qe merr foto nga korriku ne kufirin e kapshtices dhe thot ishin pardje, keta te administrates? Mashtrus ordiner dhe palaco?

 9. Llapa, llapa vajten nga Shqiperia aq e kaq. Idjot total qe nuk kuptojn qe aty nuk behet fjal per Ramen por per kryeministrin e Shqiperis. Edhe Berisha po te kishte shkuar, njesoj duhej pritur po te ishte km i Shqiperis. Idjotet humbameno qe rendin pas nje lideri se nuk mendojn dot me koken e tyre bosh, te kuptoj qe ceshtjet e Shqiperis jan me te rendesishme se sherri partiak. Ky ishte takim historik dhe qe i ben nder Shqiperis. E kapi Rama bravo i qoft. Kushdo ta kishte kapur, Berisha apo kushdo tjeter km qe te ishte, vetem nder do i bente.

 10. Plas te Rithemelimi, Saimir Koreshi: Luan Baçi politikani më i pabesë, ditën prift, natën hoxhë!Jemi bashkuar por dhe ja fusin njeri tjetrin,produkt alla salihBallkoni qe i perdor keto burra si kavie per hallin e familjes se vogel berisha.

 11. Opozita vazhdon harakirin. Fyen shqitparet dhe emigrantet. Mohon pjesmarjen e emigranteve. Nuk e kuptoj si mund te fyeni ata emigrant qe ishin aty e qe e pan vet me syt e tyre sa veta ishin e kush ishin. Jepini keshtu, vetem nder po i beni Rames.

 12. QELBËSIRAT E PUSHTETIT

  Popull i lodhur, fare pashpresë,
  i tradhëtuar dhe i gënjyer,
  nga kjo kastë politike në 30 vjet,
  ndihet i vjedhur dhe i zhgënjyer.

  Tërë kohës premtime bosh,
  sikur në parajsë do jetojnë,
  politikanët u bënë milionerë,
  njerëzit më s’po ëndërrojnë.

  Sapo mbarojnë 8 vite qeverisje,
  plot mitingashë atje te sheshi,
  kryeqelbësirën ta heqin me votë,
  të vënë një tjetër qelbësirë leshi.

  Në 3 dekada as vota s’mjaftoi,
  se qelbësirat ta blejnë e vjedhin,
  ngritën lart e ulën veç diktatorë,
  popullin e shkretë nuk e pjerdhin.

  Na tregojnë përralla mbi drejtësinë,
  sikur mbizotëron meritokracia,
  sikur vdesin për demokracinë,
  urrejnë kryesoren, ajo është liria.

  Policia përherë si një vegël,
  që keqpëdoret nga çdo pushtet,
  herë me gaz e herë me plumb,
  urdhëron qelbësira, ai është mbret.

  Bëni protesta por veç paqësore,
  jo me dhunë siç bëhen në Amerikë,
  por me karafila dhe ca pankarta,
  që pushteti të mos ketë frikë.

  Po u përdor dhunë, policia sulmon,
  përdoret ”druri’, gazi apo plumbi,
  protestuesit anatemohen ”terroristë”,
  rëndësi ka që qelbësira pushtetin s’humbi.

  Në dru të zgërdhijnë pa kriter,
  e pastaj direkt në burg të rrasin,
  provoje ngrihu më kundër pushtetit,
  policët shkopin në kokë ta plasin.

  Menjëherë ngrihen debate në media,
  kush lëpin i pari qelbësirën mbret,
  kush do i quajë protestuesit halabakë,
  se pastaj nga mbreti shpërblimin pret.

  Direkt protestuesit quhen të shitur,
  për një grusht para të bëjnë trazira,
  po çfarë i çoi ata në këtë gjendje?
  E keqja e pushtetit apo e mira?

  Politika në këto 30 vite tranzicion,
  vodhi gjithshka nuk dha asgjë,
  populli i pafajshëm është fajtor,
  që këta bastardë në pushtet i lë.

  Administrata e keqpërdorur,
  e depolitizuar s’qe asnjëherë,
  e kërcënuar si kontigjent votash,
  patronazhuar nga hajdutë pa nder.

  Pa asnjë vizion për të ardhmen,
  postet për militantë e injorantë,
  që vjedhin për vete dhe pushtetin,
  me urdhëra nga sharlatanë delirantë.

  E lanë këtë popull mjaft të varfër,
  ia hoqën dhe atë pak fije dinjitet,
  veç ju o shokët e partisë mos u zini,
  populli bar ha, rroftë qelbësira mbret.

 13. QUO VADIS?

  Sado të duket sikur u përpoqëm,
  në fakt nuk kemi bërë përpara,
  11 vite vetëm vjedhje, krim e drogë,
  përpjekje kot aspak të mbara.

  Në fillim Shqipëria si bahçe jeshile,
  fiks si Kolumbia e Europës,
  u mboll hashashi sikur qe kamomil,
  faqen e zezë i treguam botës.

  Kur Rama ishte në opozitë,
  akuzonte qeverinë ditë e natë,
  kur hipi në pushtet vetëm fasadë,
  drejtësi hiç, dhe u bë autokrat.

  Ndoshta Europa duket si plakë kurvë,
  por si ne ajo nuk është aspak.
  Kur do bëhemi të ngjashëm me atë,
  kur të jetë dhe Shqipëria kurvë plakë?

  Po të kishim standarte të larta,
  as na plaste fare për Europën,
  askush s’do emigronte jashtë,
  edhe sikur të na falnin botën.

  30 vite jemi në këtë gjendje,
  s’kemi reforma, por pordhë shesim,
  edhe në BE ka korrupsion,
  por ne jemi kampion e kështu mbesim.

  Sa kohë të keqen do e kërkojmë te Europa,
  e do hapim shampanja suksesi kot,
  thjesht do instalohet më tej autokracia,
  Babloku do bëjë popullin për idiot.

  Mbase komunistat s’e kanë problem,
  ndoshta mendojnë se do rilindë barazia,
  do jemi të gjithë gojë kyçur njësoj,
  do mbizotërojë propaganda e varfëria.

  S’do ketë meme e shprehje të lira,
  se po rilindi ligji të ndëshkon,
  do bëhen të gjithë njësoj si Elisa,
  që Ramë-Skënderbeun lavdëron.

  Atëherë kur mos të mbajë më uji pilafi,
  kur të ndihet vërtet liria e munguar,
  do shëmbet me forcë muri i frikës,
  askush s’mund të rrijë duke e duruar.

  E në fakt përherë shtohen kufizimet,
  mos e ka fajin opozita që rri kot?
  Mos vallë popullit i pëlqen korrupsioni,
  apo në Shqipëri kanë mbetur idiotë?

 14. FEAR AND COURAGE

  Courage and fear,
  two opposing forces,
  One propels us forward,
  the other pauses.

  Courage is the fire,
  that burns within,
  Fear is the voice ,
  that whispers sin.

  Courage is the light,
  in the darkest night,
  Fear is the shadow,
  that blurs our sight.

  Courage is the strength,
  that guides our way,
  Fear is the doubt,
  that leads us astray.

  Courage is the hero,
  that stands up tall,
  Fear is the villain,
  that makes us crawl.

  Courage is the heart,
  that beats with pride,
  Fear is the mind,
  that tries to hide.

  Courage is the fighter,
  that never gives in,
  Fear is the defeat,
  that we fear to begin.

  Courage is the triumph,
  that we celebrate,
  Fear is the failure,
  that we try to escape.

  Courage and fear,
  both live within us,
  It’s our choice,
  which one conquers trust.

  Choose courage,
  to light the path ahead,
  Leave fear behind,
  and be fearless instead.

 15. Luan Baçi si deputet është peng tek vrasësi dhe rrethi I tij familjar dhe nuk guxon të distancohet prej tyre as pasi ai ka bërë një gjëmë publike kundër një polici në krye të detyrës thuajse pa shkak.
  Kjo pastaj I shpjegon të gjitha, lavdërimet e tij për vrasësin, vlerësimet e tij superiore si “familjar” demokrat etj.

 16. Arsyeja pse Babloku nuk shkoi në Athinë me çarterin “Ismaili”, por me “Migjeni”-n?

  Çarteri “Ismaili” është sajuar “suitë ajrore” private e Edi Ramës: me dhomë gjumi e masazhesh, vaskë, ngrënie, bilardo e 13 vende pasagjerësh; prandaj udhëtoi me avionin “Migjeni”, që të merrte me vete 130 ministra, deputetë, krye bashkiakë, bukuroshe, këngëtarë, gazetarë e gaztorë, ndërsa nga toka udhëtuan 3000 punonjës të administratës…

  (Marrë nga Pamfleti.net 15/05/2024)

  1. Shiko tani kur të dalin analistët e paguar nga Rilindja , si Frrok Çupi, Lorenc Vangjeli &CO të justifikojnë Ramën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *