• |
ide | kryesore

Meryl Streep nderohet me çmimin “Palma e Artë”

Paparazzi, SliderMeryl Streep u nderua me çmimin “Palma e Artë” në ceremoninë e hapjes së Festivalit të Filmit në Kanë 2024.

Aktorja Juliette Binoche i dorëzoi Streep çmimin, i cili vjen 35 vjet pasi aktorja hollivudiane bëri debutimin e saj në Kanë në “Evil Angels” në 1988, për të cilin fitoi çmimin për aktoren më të mirë të festivalit.

Binoche foli për ndikimin e aktores, duke iu referuar disa prej roleve të saj në mini-serialin e vitit 1978 “Holocaust”, “Kramer vs Kramer” në 1979 dhe “Sophie’s Choice” në 1982.
“Ju keni krijuar një vend të pashlyeshëm për veten tuaj në historinë e kinemasë”, tha Binoche. “Ju jeni një thesar ndërkombëtar.

Aktorja vijoi: Ajo që mund të ndjeja ndërsa shikoja filmat është se ju ndryshuat mënyrën se si ne i shikojmë gratë në botën e kinemasë dhe gjithashtu na ndihmove të shikojmë veten ndryshe”.

Festivali i Filmit në Kanë do të zgjasë deri më 25 maj.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *