• |
ide | kryesore

Kosova mbetet jashtë/ Një hap më larg Këshillit të Evropës

Kryesore, Lajme
Kurti kie


Një muaj më parë, kur në 16 prill, anëtarët e asamblesë parlamentare të këshillit të Evropës, votuan për pranimin e Kosovës si anëtar i 47, Kryeministri Albin Kurti e përshëndeti këtë ngjarje të madhe dukë thënë se vendi ndodhej “një hap larg, antarësimit të plotë” (shiko statusin postë). Por sot kjo çështje, që pritej të ishte në ryezën e takimit të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës, nuk u përfshi fare në të.

Burime brenda saj bënë me dije se disa vende antare, midis tyre ato kryesore si Franca dhe Gjermania nuk deshën ta hedhin një hap të tillë, duke i shtuar listës së kërkesave të përmbushura nga Prishtina edhe atë të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Pas mbledhjes së Komitetit të Ministrave të KiE-së, ministrja e Jashtme Donika Gërvalla, tha se anëtarësimi i shtetit në këtë organizatë nuk mund të ndalet “edhe nëse vonohet për shkak të ndonjë kundërshtari të Kosovës apo lobimit të Serbisë. Jemi në rrugë të drejtë dhe po bëjmë punë të mbarë”.  

Edhe kryeministrja e Lituanisë, Ingrida Simonyte, konfirmoi të njëjtën gjë kur theksoi se kur bëhet fjalë për pranimin e Kosovës, çështja nuk ka të bëjë me atë nëse duhet të pranohet, por kur.

Lexo me tej:

Andi Bushati Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës 

Ndryshe nga partnerët e tjerë, Tirana zyrtare u tregua më e ashpër ndaj Prishtinës duke e quajtur mosvotimin e sotëm një dështim.  “Është e nevojshme që Qeveria e Kosovës të veprojë me shpejtësi për të përmbushur zotimet që ka marrë dhe të angazhohet në mënyrë konstruktive me partnerët dhe përkrahësit e saj të vendosur ndërkombëtarë”, ka shkruar ministri i jashtwm Igli Hasani.

Presidentja Vjosa Osmani, e cila u shpreh mirënjohëse ndaj vendeve që e kanë mbështetur Kosovën deri tani, ka thënë se anëtarësimi i Kosovës në Këshill të Evropës “është thjesht çështje kohe”.

“Republika e Kosovës do të jetë anëtarja e 47-të e Këshillit të Evropës. Është thjesht çështje kohe. Në këtë rrugë, ne nuk do të cenojmë vlerat që përbëjnë themelin e vendit tonë. Pasi të arrijmë aty, ne do të vazhdojmë të qëndrojmë për shtyllat që përcakton Këshilli i Evropës: të drejtat e njeriut, demokracia dhe shteti i së drejtës. Ne nuk do të shërbejmë si dorë e zgjatur e Rusisë apo si model i sjelljes autokratike”, ka shkruar Osmani në “X” të premten.

Kosova ka kaluar vetëm dy nga tre fazat në procesin e pranimit në këtë organizatë. Që atarësimi të bëhet përfundimtar duhet që Komiteti i Ministrave të vendosë nëse një shtet do të pranohet ose jo në Këshillin e Evropës.

Kurti nuk pranon shantazhin me Asociacion për pranimin në KiE 

Pas kalimit të rekomandimit për pranimin e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të KiE-së, disa shtete vendosën kusht që Kosova të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe nëse dëshiron të bëhet anëtare e organizatës me seli në Strasburg. Kur shpresat qenë shuar dhe dukej se Gjermania dhe Franca kishin këmbëngulur për lënjen jashtë axhendës të ministrave të jashtëm të problemit të Kosovës, më 16 maj, përmes një letre dërguar Këshillit të Evropës, Kosova tha se zotohet se do të hartojë një draft-statut për Asociacionin që do ta dërgonte për interpretim në Gjykatën Kushtetuese deri në fund të majit. Me këtë zotim, Kosova tha se përmbushi kushtin e vënë nga disa anëtarë të Këshillit të Evropës dhe Prishtina kërkoi që të bëhet anëtare e kësaj organizate evropiane për të drejtat e njeriut. Por duket se ata që ishin kundër nuk e pranuan këtë lëvizje taktike.

Gjermania, një prej shteteve që ka vendosur kushtin për Kosovën në KiE, tha se ajo konsideron si “hap konkret” vetëm kur Kosova të dorëzojë në Gjykatën Kushtetuese draft-statutin për Asociacionin. Megjithëatë qëndrimi i Berlinit duket se nuk përkrahet nga gjithë harku politik në atë vend.
Eurodeputeti gjerman, Reinhard Butikofer, ka ironizuar qeverinë e tij duke thënë se me këtë veprim ajo fitoi simpatinë e një ekstremisti të Trump si Richard Grenel. Dihet se cili ka qenë reputacioni i Grenell në këtë vend ku ai ushtroi detyrën si ambasador gjat periudhës së presidencës Trump. Prandaj Butikofer shkroi: “Përgëzime qeverisë gjermane! Ajo më në fund ka arritur të fitojë duartrokitjet dhe respektin e dobët të ekstremistit Trump, Richard Grenell në politikën e saj për Kosovën! Çfarë përparimi!”.

Macron, Scholz dhe Meloni, letër Kurtit: Asociacioni, kusht për anëtarësim në KiE 

Grenell bëri të enjten në postim ku iu gëzua letrës kritike që tre liderët evropianë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni i dërguan kryeministrit Kurti. Ai theksoi:  “europianët më në fund po e përqafojnë politikën e Trump për Kosovën”.

Franca, Gjermania dhe Italia ngulën këmbë se ato nuk duan një draft të hartuar nga Kurti por mbështesin draft-statutin e propozuar nga i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, për themelimin e një Asociacioni të komunave me shumicë serbe.

Javë më parë, Kurti i ishte drejtuar liderëve të këtyre tre vendeve me një letër, duke sqaruar pse Qeveria e Kosovës nuk mund ta dërgojë në Gjykatë Kushtetuese atë draft-statut dhe kishte propozuar ta shkruajë një të ri me kryetarët e tanishëm të komunave me shumicë serbe.

©Lapsi.al


29 Comments

  1. A. KURTI, eshte nje lider dhe patriot i vertete qe i ka munguar shqiptarise qe prej vdekjes klinike te danocit E. HOXHA, eshte i mencur, i pakorruptueshem, trim. Kosovaret morren LEVIZJEN e LIRE po forcojne SHTETIN, EKONOMINE dhe USHTRINE, te tjerat cfare rendesie ka nese antaresohesh ne nje OJQ sic eshte KE ku do te behesh bashke me antaret e tjere super shtete si; Armenia & Moldavia, pra, a ia vlen qe t’ia falim Serbise, veriun deri ne Mitrovice, qe te ndajme KOSOVEN per tu bere antar ne nje OJQ ku militon Armenia & Zululandi?!

   1. Po ik e kar se qeke patetik edhe budall. Ky i la kosovaret pa bukee pa leke pervecse po ekspozon kosoven nda agresionit serb e shperfilljes usa

   2. @ 19:20 fiks
    Albin Kurti all the way!!
    Kryesia e BE pret te hiqet Albun Kurti. Kur dikush i ngjashem ne korruptueshmeri per planet e Serbis, sic esht Kryesia e BE, te vij ne pushtet te Kosoves, do e pranojn sa hap mbyll syt si po pranojn ukrainen. Ceshtja esht politike JO teknike (permbushje standarti me the te thash).
    BE s’pjerdh me per standarte dhjerokracie, esht thjesht OJQ politike. Cila politike? Ajo qe prevalon sipas lobimit. He per he rsht sorros, usa, uk, dhe per ceshtjen Kosovare, politika serbe. Serbia lobon indirekt mes veglave te saj neper superfuqit perendimore a lindore, cti dal para.

 1. Ne tirane fatkeqesisht jo vetem politika por edhe televizionet , mediat e portalet jane me Serbine. p.sh. gazeta tema e mero bazes eshte me agresive kunder kosoves dhe qeverise se Albin Kurtit se sa gazetat shoviniste serbe. jo vetem mero baze me gazeten e tij por aty militojne llumi antishqiptar e antikombetar i disa fare komentuesish te organizuar nga qeveria qe sa te munden te percajne Shqiperine me Kosove. Kjo gazete ben dhe promovon agjenda antikometare. MERO BAZE KA QENE SERVILI DHE SAHANLEPIRESI ME I MADH I SALI Berishes, KA QENE KANFDIDAT PER DEPUTET I PARTISE DEMOKRATIKE NE DURRES NE VITIN 20001 DHE E SHITI pdPASI DITEN E VOTIMIT U TERHOQ NGA KANDIDIMI, dhe tani e ka shumefishuar sherbimin dhe by..lerpirjen ndaj qeverise RAMA

 2. ore, cfare po tregon koha keshtu.te gjithe kunder Kosoves si ne vitin 1913 kur te gjithe ishin kunder shqiptareve dhe Shqiperise, edhe europa,. edhe rusia, edhe fqinjet sllavee greqia, por tani kunder kosoves eshte rreshtuar edhe kina por edhe emisaret e shba cuditerissht

 3. Historia përsëritet!!
  Të njëjtët europianë si në konferencën e Parisit por me një shtet më tepër, Gjermania!!!
  Nuk është e mundur që akoma kombi më I vjetër trajtohet sikur të jetë koloni e Evropës!!!
  Gjithsesi Kurti e Kosova të mos bjerë pre e presionit por të vazhdojë luftën parimore duke mos lëshuar më shumë Serbisë.
  E keqja më e madhe në këtë përballje të Kosovës ka dhe sjelljen kundër antishqiptare të Ramës e rilindjes!!!

 4. Kurti ngeli nje kryetar koperative qe nuk mban dot samarin e vet.
  Perrallat patriotike per te mbajtur pushtetin po kthehen ne bumerang.
  Ne duam qe Europa te vije tek ne dhe jo Ne te shkojme ne Europe.
  Kurt palla shko dhe dil tek ballkoni dhe perplas kapaket e tenxhereve sic ben gjithmone.

 5. Njeriu edhe mund të bëjë gabime dhe gafa,por kur vazhdon me ndërgjegje të dëmtojë vendin e tij është ore tradhëtar ose idiot!
  Për Donikën jam plotësisht i bindur që është idiote,kurse Albini është edhe më i komplikuar….
  Nëse nuk të kanë fare në refene pa bërë Asociacionin,si qenka çështje kohe pranimi?

   1. A Bavarian Professor named Adam Weishaupt created the illuminati. Every single thing in history would’ve never ever happened without the illuminati being part of it all. This “secret” organization was created 1776-present and they control EVERYTHING that happens in the world (including this post). There are bunkers (439 bunkers in the entire world) in the country and possibly other countries (Say, North Korea) that are in that are below the pipelines underground in the country but they are hidden. There’s also gatherings where members meet up with the Leaders of illuminati to discuss what they want to happen in the years that come. And they basically sit at a huge circular table with a hologram of the universe in the center. I expect that the illuminati is actually really chill & don’t give a sh*t what happens with anyone. Plus why did they even control the universe and sheeple in the beginning? That doesn’t sound like “freedom” to me. So I am going to list what I do know and what you need to do:

    So basically the illuminati is the pinpoint of all the universe and we are their slaves. They aren’t what you think they are . They are powerful way beyond imagination. They are responsible for:

    Religion

    Internet

    Communism/Democracy (Basically Communism is a good thing that the illuminati don’t want you to believe it is. Democracy is a bad thing that illuminati wants you to believe it is good and will force you to follow. )

    Media/Press (Michael Jackson, Queen, David Bowie, Bob Marley, Katy Perry, Lady Gaga, Justin Beaver, Walt Disney, GTA. Yup, all this seems to be connected to illuminati)

    Corporations

    War (Yes, the illuminati is behind all and every war past, present, and future. For example: this North Korea Nuclear War business. The illuminati does also in fact have members in North Korea, secretly placed bunkers are also present in the country. The reason why North Korea isn’t using nukes yet is because the members of the illuminati in North Korea needs to get ready before it happens. But first, North Korea must use their EMP bomb (idk what it is) and drop it on us so we are defenseless against the nuke attack)

    KKK

    Tranformation (yes, the illuminati’s members (probably) has the secret power to shapeshift in to anything. For example: a cat.)

    Invisibility

    Governments

    Police

    Military (no wonder the goverment/illuminati is send our loved ones to fight their wars, they don’t give a shit about us or anyone else. They could care less if our beloved passed away or a black man was beaten to death by a state patrol officer. They’re stuck up in greed while they watch others die. I’d rather be doing something else than be drafted in the army without my consent. Ever hear the song: ‘Oh, praise the lord to pass the ammunition.’?

    Courts

    Intelligence agencies

    Banks/Tax/Revenues/investments

    Post Offices

    9/11 attack (you know why the Police Department’s number is 9-1-1? They’re basically giving away the government/illuminati DID IN FACT Plot 9/11 before it even began!

    Death (yes, they are responsible for loss of life and what I’m going to say might sound crazy but I know what I’m talking about, but all of every politicians’s deaths are in fact staged. Every politician (example: Abraham Lincoln) in this world we live in are in fact the illuminati. And they’re ”death” is just a gateway back to their secret home)

    Disease

    Hate (this one’s obvious)

    Cancer (for years we haven’t found a cure. No such luck, but one thing is for certain: The illuminati has one)

    Dreams (yes, even illuminati is creeping in your dreams!)

    Your conscious (Like I said, I know what I’m talking about. The illuminati is in fact part of your everyday thinking and acting. They are controlling you, brainwashing you. Why do you think there is fake news? To make you believe what the illuminati wants you to believe. Why all this death? For years we blamed it on cancer, guns, disease, age. How about we start thinking if all of it is tied to illuminati? It’s all part of their “New World Order”: to get you to believe what they want you to believe)

    The universe (believe it or not the truth is stranger than fiction. The illuminati has control of gravity, space, the movement of the sun/moon and planets, weather change (this explains the global warming), the plants, trees, the sky, stars and clouds in the world, they’re even capable of time travel (de ja vu, anyone? Basically this little world we live today in has always been a sick simulation.

    The bible (face it sheeple, the bible is just a bunch of foreign words scrawled into paragraphs and talks about a fictional character named“God” and “Satan”. This is a way for illuminati to get you to believe that all the tragedies, all of what the universe is and how it works is because of some fictional character in a book titled “Holy Bible”. WAKE UP! there’s no god and has never been. It’s all just a way to keep the heat off of these liar’s little secret society. But wait… maybe they aren’t liars at all. Maybe we should ask ourselves if god is illuminati themselves? That’s makes a little bit more sense, eh? How about the old saying: you shall not eat the fruit of knowledge? Satan is good.)

    History (all history has to do with illuminati, no matter what it is. I wonder how we got to know what an atom looks like? We have no such technology. Oh it must of been our helpers underground. How did we send a man on the moon? NASA? “Oh, don’t worry NASA we’ll clean up you mistakes by showing the sheeple a faked moon landing. Then we’ll get you to be famous.” Today we live in a world where it’s just utterly chaos. Fall of Rome, anybody?

    Many other things I could point out but unfortunately I don’t have time: I got weather to change. Plus I’m more than certain that illuminati is reading everything i have written before i even posted this so just keep all this in mind for all your days to come. And yes you tube, we know you’re part of the illuminati to so don’t try to ban my profile or my answer just for being honest.

    666

    Still need more proof?

    A bunch of celebs like name have the letter “e”, and what happens if you say the syllabus of the word illuminati?

    Illumi – nat -I! It’s all a cover-up!

    They are seen as leaders, and what did you do as you were a kid? You’ve already began to serve them! What is the one thing you’re forced to do? Go to school, and when you’re in school, who are you supposed to obey: your teacher. And what are teachers associated with? An apple! So what does that prove? Because Apple is the biggest company in the world. Why do you think iPhone has an “i” in front of the word phone??

    You might be wondering where Illuminati is located at? Hold your breath because this is going to be quite… illuminating (ok sorry for the pun)!:

    Illuminati is associated with triangles, so let’s start with the pyramids. You’re taught that pyramids are in “E”gypt! What is another pyramid you learn about? The food pyramid. Ok, ya see how this is all coming together? I hope so! If you look above Egypt on a world map, you see Turkey! Which is up and to the right, and that’s exactly where you’d see where turkey on a food pyramid. And Idk if you noticed but… isn’t Saudi Arabia kinda shaped exactly like the meat they draw in cartoons? Even though it’s raw the Red Sea is the juice dripping down! (Wow this a lot holy hell!!?!?!?!?!) If you connect all three points, you have yourself a triangle. But what does the illuminati also do? They “see”: Syria is said as See-ria,

    the Mediterranean Sea and the Red Sea if all are connected what do we get? A second triangle… an upside down pyramid. The triangle of the eye!!!!!!! (o_o)

    And what happens if you put the two triangles together? A TWO TRIANGLE STAR. And what country lies in the middle?

    Israel! And what does their National flag look like? A two triangle star…

    So… are they real!?!?!?!?!?!?!?!?!?

 6. E beri mutin mullar
  popullin te haj bar
  i vuri edhe samar
  por ende snuk zen karar

  Kerkon ta gremis Albini
  Kosoves tja bej gropen
  vetem per te ruajtur fronin
  ta mbaj mire me Europen

  Korrusioni demode
  tani ka grabitje hapur
  hajdutet se leshojne fronin
  ndonese me fakte kapur

  Brez pa cipe e pa bythe
  krimin sheh e ben sehir
  nuk pyet per Memedhene
  trup e shpirt balte e kellire

  BEJ GUXIM-QENDRO KOSOVE
  SIC GJITHMONE KE QENDRUAR
  TI JE SHPRESA JONE E VETME
  KOMBI PER TE MBIJETUAR.

 7. sa te ndyre e te pafytyre jane jo pak shqipfoles nga SHQIPERIA TE CILET JANE KUNDER Kosoves , dhe jane pro serbise , kur nuk shikojne se cfare bejne te gjithe serbet kudo ne bote ku jane ne mbeshtetje aq te fuqishme te serbeve te kosoves dhe atyre te bosnjes. Shikoni mostren kryeminister te Shqiperise se sa vellazerisht takohet mne kriminelin serb Aleksandedr Vucic , dhe paskan pasur te drejte mediat gjermane qe edi ramen e kane cilesuar sai kryeministri me i mire ne historine e Serbise pas Pashiqit, pra Rama per Serbine qenka edhe me i mire se edhe VUCICI

  1. @Kavaja
   Absolutisht.
   Ramavic ka organizim te persosur paramilitaresh politike, ndare ne ceta per media sociale, per tubime fizike publike, per kontroll te imet te popullates, per inxhinierimin e opinionit vendas e jasht, etj sa te dush. Nuk jan shum por te vendosur ne pika strategjike dhe vazhdimisht shet e blen robt.
   Ramavic esht vazhdimisht ne ofensiv, kundra te gjitheve, vec per interes personal, ulet vec para me t fortit per sa koh esht i fort.

 8. Geasy & Luiz Ejlli kanë nxjerr këngën re- “Ding Ding”. Në videoklip shihet edhe një gomar. Me sa duket Geasy që dikur donte majmunin, dhe shihte përmas, tashmë ka kuptuar që është më mirë gomari se Lamborghini, ndoshta. Por gomari i shkretë është kafshë puntore. Kurse Geasy dhe Ejlli, tashmë të “dehur” nga paratë, s’janë lodhur fare dhe kanë kopjuar këngën nga “Acar feat Kayra Kayan-YalnIz KadIn”. Suksese, djema. Mirë bëni. Në Shqipëri të gjithë vjedhin. Vjedh qeveria, pse mos të kopjoni dhe ju!

 9. Ore se në Shqipëri kemi plot të dënuar për lloj lloj krimesh, si për drogë, vrasje, vjedhje, korrupsion etj. Shumë prej këtyre mund të jenë personazhe të famshëm, ose të paktën kanë dalë në TV ndonjëherë apo disa herë. Dhe mbasi ricikluan Dionis Biblën në Fermën Vip , i cili pak viteë parë ka bërë nja 15 muaj burg për një shtëpi bari më Angli dhe rifutet si Vip te Ferma. A pranoni në show ish kriminelë që kanë dalë në TV si VIPa që ndoshta mund të jenë fenomene televizivë? Se shajmë kot politikën që fut në parlament personazhe nga bota e krimit, shajmë SPAKun pse nuk i kap dhe i lë të arratisen në Dubai. Ore, të paktën bëni ndonjë ligj apostafat për amnisti të atyre që janë në burg, pra kush do të marrë pjesë në reality të administohet direkt e të futet në show për të dhënë mend dhe eksperiencë se si bëhesh i suksesshëm në Shqipëri . Shqipërinë politika e ka shpopulluar dhe është bërë keq edhe për të gjetur ViPa për spektakle. Vipa që s’dihet sa pak klasë shkollë kanë bërë, s’kanë lexuar asnjë libër. Psh Dionisi e ka thënë vetë te Ferma që dita më e keqe e jetës së tij ishte dita kur në shkollë ngarkohej me shumë libra, pra i urrente librat. Sidoqoftë le të urojmë që Biba të dalë fitues në mënyrë që t’i thonë Ramës që Shqipëria ka profesionistë por s’ka punë, pra që lënë shtëpinë e barit në Angli për t’u bërë fermer “Vip” në Shqipëri.

  PS: Se detyrohet pastaj Enkel Demi i bën elozhe Dionisit nga halli.

  1. Dhe më e forta është që e justifikojnë me “e votoi publiku” për të rihyrë në fermë. Por edhe deputetët kriminelë që vinte Rama në listë, populli i votonte, nuk është se hynin sipas qejfit. Por TV ashtu si politika ka përgjegjësi për aktivitetin e tyre dhe se kë bëjnë pjesë në stafin apo spektaklin e tyre. Ka përgjegjësi publike . Çdo me thënë e do publiku atë personazh? Cili publik? Një tufë budallenjsh që rrinë online në tik tok për të parë apo dëgjuar budalllëqet e Dionisit?! Publikut edhe po i fute kriminelë në listë për votim normalisht atë mbase do, më ordinerin se do të shohë idiotsira. Dionisi mezi lidh dy llafe, duket si analfabet funksional. Imagjino tani të rrijë Enkel Demi t’i bëjë elozhe një injoranti si Dionis Biba sikur kushedi se kush është!!! Enkeli është një prezantues dhe shkrimtar i njohur, e të rrijë ky nga halli të vlerësojë e të ngrejë në piedestal Dionisin. Aman se latë nam! Dakord që mbase paguheni mirë për të bërë opinionistin, por jo deri në pikën sa të na shisni analfabetër ish të dënuar për drogë për fenomene televizivë!!

   PS:Dikur flitej më emër të popullit, kurse sot në emër të publikut!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *