• |
ide | kryesore

Scarlett Johansson, e shokuar nga imitimi i zërit për ChatGPT

Paparazzi, Slider


Scarlett Johansson ka reaguar pasi CEO i OpenAI, Sam Altman ka kopjuar pa miratim zërin e saj për ChatGPT.

Aktorja tha se ajo kishte refuzuar më parë një qasje nga kompania për të shprehur chatbotin e saj të ri, i cili lexon tekst me zë të lartë për përdoruesit. Kur modeli i ri debutoi javën e kaluar, komentuesit nxituan të bënin krahasime midis zërit “Sky” të chatbot-it dhe zërit të Johansson në filmin “Her” të vitit 2013.

OpenAI tha të hënën se do të hiqte zërin, por këmbënguli se nuk ishte menduar të ishte një “imitim” i sak. Megjithatë, Johansson akuzoi kompaninë dhe themeluesin e saj Sam Altman, për kopjim të qëllimshëm të zërit të saj, në një deklaratë të parë nga BBC të hënën në mbrëmje.

Ajo shkroi:”Shtatorin e kaluar, mora një ofertë nga Sam Altman, i cili donte të më punësonte për të dhënë zërin në ChatGPT 4.0., pasi zëri im do t’i ndihmonte përdoruesit të ndjeheshin më “familjarë.

Për arsye personale, e refuzova ofertën. Nëntë muaj më vonë, miqtë e mi, familja dhe publiku i gjerë vunë re se sa shumë i ngjante zërit tim sistemi më i ri i quajtur “Sky”.

Z. Altman madje nënkuptoi se ngjashmëria ishte e qëllimshme, duke postuar në Twitter një fjalë të vetme “Her” – një referencë për filmin në të cilin unë bëja zërin e një roboti, Samantha, e cila krijon një marrëdhënie intime me një njeri.

Dy ditë përpara se të publikohej demonstrimi i ChatGPT 4.0, z.Altman kontaktoi agjentin tim, duke më kërkuar që të rishqyrtoja propozimin. Por përpara se të komunikonim, sistemi u bë publik. U trondita, u zemërova dhe u detyrova të punësoj një avokat, i cili i shkroi dy letra Altman dhe OpenAI. Rrjedhimisht, pranuan pa dëshirë të heqin zërin “Sky”.

Në një kohë kur të gjithë po përballemi me “deepfakes” dhe mbrojtjen e identitetit tonë, pres zgjidhje dhe miratimin e legjislacionit të duhur për të ndihmuar në sigurimin e mbrojtjes së të drejtave individuale”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *