• |
ide | kryesore

Gafa e TVSH-së, në vendin që mburret se mbrojti hebrejtë (Video)

Arkiva, Kryesore, Lajme
aushvic


Mëngjesin e kësaj të mërkure emisioni ‘Mirmëngjes Shqipëri’, i cili moderohej deri në 20 maj nga Valbona Mhilli dhe Ermal Qori nuk vijoi transmentimin si çdo ditë tjetër. Të dy moderatorët dhe drejtuesit e emisionit janë pushuar nga puna si pasojë e një serie gafash që u bënë virale në rrejtet sociale.

Në Shqipëri në vendin që krenohet se ka mbrojtur hebrenjtë nga shfarrosja e nazistëve dy ikona të televizionit publik dëshmuan se jetojnë një injorancë të plotë për genocidin e luftës së dytë botërore dhe kampin famëkeq të Auschwitz ku bëhej shfarrosja në masë e të burgosurve.

“Holauskët” e shqiptoi Valbona Mhilli shfarrosjen e hebrejve. Ndërsa të dy drejtuesit nuk arrinin ta artikulonin emrin e kampit të famshëm të shfarrosjes në masë ku në pesë vite gjetën vdekjen mbi 1.1 milionë njerëz.
Gjithashtu dy moderatorët me një injorancë ulëritëse, për mosleximin dot të emrit të kampit të Auschwitz, që gjendet në Poloni, fajësuan njohuritë e tyre të këqia në gjermanisht.
Fatkeqësia është se ndëshkimi ndaj tyre nuk erdhi si pasojë e e mungesës ulëritëse të formimit, që e kanë dëshmuar edhe herë të tjera, por për faktin se gafat këtë radhë morën dhenë në Tik Tok, e Instagram. Dhe në kohën e tiranisë së rrjeteve sociale, kjo është më e pafalshme sesa injoranca për Holokaustin në TV Publik të një vendi që mburret me Shindlerat shqiptarë.
©Lapsi.al

 


58 Comments

  1. Hihihi,universitetet e liri demokracis pas 90 u mbushen me pedagoge ish kooperativiste me kurse 6 mujore nga saliu( njesoj si gjykatat dhe prokurorite).Nuk eshte faji I studentave qe rane ne dore te ketyre 6 mujorshave qe ishin te liri demokracisss.po poo,ta them un ty,vitrina ,kristali eshte seria e dyte pas 2005.

   1. O rrocke, dmth sipas teje edhe per keqarsimimin e studenteve te vitit 2020 e ka fajin Sala ?
    C’ mund te na thuash psh per kandidatët per magjistrate te sotem te propozuar direkt nga basifondet e atij muti qe sot thirret Rilindje ?
    Une njoh personalisht nja 2-3 kandidate per magjistrature dhe te garantoj qe P.C-ne e mbyllin duke shkulur prizen nga vrima ne mur.

   2. O bole 15:42, , ai qe do te nxere , ul koken dhe meson . Po injorantet nuk dalin dot ne drite ndryshe . Jane bole si puna e jote .

   3. Hi hi hi te pakten tani e dijme qe jane injorante dhe i vlereson tregu, por dikur ishin injorante dhe mbroheshin e mbuloheshin nga organizata e partise

   1. Po ju ptaronazhistet jeni te papare. Edhe qe merrni ne pune keta debila fajin e ka maloku. Po cfare rrace e poshter qe jeni.

   2. Pse univertiteti i tiranes ishte i ndritur? Fakti qe askush nuk e njihte flet per “cilesine dhe vlerat” e tij.. Atu ku ka mbaruar partizania “Bosgo”. Kemi pare pallatet me cilesin e tyre sikurse ndertesat e tjera mjerane per te mos folur per infrastrukturat e procedurat.

  2. Pushohen nga puna per Holokaustin? Tani e shihni qe kete vend e kanearre ne dore Cifutet me veglat e tyre Cifuto asorrosiane si Edi Flama

     1. Duket qe Gay-t te kane mbetur ne mendje..dhe çifutet te kane bere me komplekse..I paske te gjitha te mirat ..

 1. Ja ky eshte niveli i te rinjve qe do na drejtojn nje dite. Kap ca copa injorantesh qe nuk njohin as abc te historis e merri e beji gazetar e prezantues. Me siguri e kan kap me merit ate vend pune.

  1. Dhe ne menyre keqdashese harron ( ose nuk je ne dijeni) te nje fakti shume te rendesishem, qe :
   Ata 6 mujoret e plepave qe ti i permend me sarkazem,ishin te gjithe njerez qe kishin mbaruar nje universitet perpara se te hedhin magjistrate me 6 muaj formim.
   Dhe kjo eshtë shume e rendesishme sepse ishin qe te gjithe me diploma ing–je, shkencash natyrore ose minimalisht me diploma shkencash shoqerore ( nga ato te para vitit 90-te mewe i paske qejf )perpara se te edukoheshin per magjistrate.

   1. me duket se i je pergjigj komentit te gabuar ti vllai. Gjtihsesi, mos na hap barkun me keta 6-mujoret, me Xhin Xhonat. Edhe keta qe bejn 6 vjet, nqs i bejn me lek nje mut jan.

 2. Eshte uleritese qe per ca komentues ketu lart, fajin vazhdon ta Saliu. Keta jane debila te lindur dhe te paturpshem deri ne pafundesi.

 3. Dhe kjo epidemi e injorancës rezulton edhe në tv kombëtare. Ka shumë të rinj që janë tepër të pa pregaditur rreth historisë in primis botërore por dhe më keq atë shqiptare. As për periudhën e komunizmit dhe kjo ndoshta të prirur nga prejardhja nga familje komuniste të lidhura fort me diktaturën dhe as me historinë e ndryshimeve demokratike. Por më e keqja që në emisionet e mëngjesit flitet për shumë fusha dhe mendoni sa mund të jenë kompetentë!!!

  1. O 15:49!! O idiot patronazhist!! Ai “maloku ” që thua ti është prof dr e intelektual klasi.
   A e di or k..e që Universiteti Kristal është hapur në qeverisjen socialiste Nano e si shumë të tjera !!
   Berisha nuk është mësues vizatimi si kumandari Edvin apo kumandari Enver që as shkollën e lartë nuk bëri . Dhe Ai nuk ishte e nuk është rrethuar me injorantë si puna juaj por me intelektualë të spikatur në të gjitha fushat!!

 4. Mehilli eshte fiks ne habitatin e saj,baxhelle e punonjese seksi e partise socialiste,me keto idiote krijojne miqesi e shoqeri te nivelit te larte,se kete bente Mc Gonighal,kurva,droge dhe para,edvin rama dhe qeverisja viuuuuuu.Shqiperia per lesh,dhe patronazhistat qe hane leket tona,me rroga qe kurre as edhe nje dite nuk shkojne ne pune !

 5. ajo qe eshte shqetesuese eshte mungesa totale e pergatitjes perpara transmetimit ,mbi temat qe do diskutohen ,mbi emrat ,vendet ,ngjarjet ,individet…..
  Nuk te kerkohet ti dish te gjitha ,kerkohet te informohesh per gjera te cilat i sherbejne punes…….pastaj kur sheh leksikun e dobet ,artikulimin medioker kupton qecatacqe i pranojne keta individe jane edhe me keq …….e turpshme

  1. Po si tha kjo idjotja, “gabim human bera pse me penalizojne”!
   Ishte injorance totale dhe kete e ka bere perdite me nje krenari prej debile, sikur na bente nder qe nxirrte ate surratin me silikon si majasell.

 6. Nje shkrim i keq, me i rende se mungesa e profesinalizmit te dy moderatoreve me mungese etike profesionale ky lloj krahasimi i pa gjetur…

  1. Cifutet po vrasin me qindra mijra Palestinez dhe rrobqirat Adeb9jne njerez nga puna. Qeveri e Rames eshte qeveri Zioniste rrobqire Cifute

  2. Artikull pa llogjike elementare. Cfare lidhje ka injoranca apo jopergatitja e dy personazheve me vendin qe mbrojti hebrejte. Keta bejne autogol pasi gazetaret e Lapsit jane po aq idiote me keto shkrime e tyre sa dhe vete personazhet qe duan te vene ne loje

 7. Shume gabim kane bere qe i kane pushuar! Me Holokaustin si alibi Izraeli ka kryer krime lufte kunder popullit palestinez, dhe shifrat e vrasjeve, shfarosjes te palestinezeve i perafrohen atyre te Holokaustit! Ne nuk jemi as gjermane e as izraelite, nuk jemi lindur te tille dhe gabimi mund te behej! Ky pushim tregon sa pak vlere ka Kodi i Punes ne Shqiperi! Te dy te rinjte ta hedhin ne gjyq TV b*thlepires ndaj qeverise, do te fitojne vetem per faktin e thjeshte qe keqshqiptimi i ngjarjes te ndodhur para 90 vjetesh nuk eshte me ngjarje aktuale!

 8. Cifutet po vrasin me qindra mijra Palestinez dhe rrobqirat qe debojne njerez nga puna. Qeveri e Rames eshte qeveri Zioniste rrobqire Cifute

 9. Po te mos njihnin ndonje gje qe nuk do kishte lindhje me Isrealin dhe cifutet , do ishin akoma ne pune. Po te pushoheshin moderatoret dhe gazetaret tane per gjerat qe nuk dine , do ishin pushuar te gjithe prej kohesh. Por rastesia beri qe keta debilat nuk njihnin 2 gjerat kryesore per te cilat Izreali ka monopolin . Holokausti dhe kampet e shfarosjes . Shiko kur te dali neser qe ka telefonuar ambasada e Izrealit dhe me vrap bythlepirsat shqiptare i pushuan nga puna keto rrockat . Me nje fjale dy gjera te trishta. E para qe shoqerine e kemi plot me injorante dhe e dyta qe jemi nje shoqeri dhe qeveri bythlepirsash.

 10. Une kam mbaruar per histori-gjeografi dhe konstatoj nga komentet e shumta me teme historie se brezi i ri pothuajse nuk e njeh historine e vendit te tyre ose e njeh ne nje forme te deformuar. Dhe kjo eshte normale. Ne kemi kaluar nje sistem komunist ekstrem i cili historine e perdori per qellimet e tyre politike. Pastaj jeta ben te sajen dhe çdo brez ka ne memorje historine e tij e jo historine e tre kater brezave ma te vjeter. Te keqen une e shoh te historianet qe deformojne me sa munden historine vetem per retorike politike ose nga formimi i tij i pergjithshem qe nuk e le te jete objektiv. Denimi i dy gazetareve nuk besoj se ka rjedhur nga pasaktesite gjuhesore ose historike te tyre se ne shtypin tone kemi me bollek por nga fakti se politikisht ata jane mare me nje teme qe eshte shume e ndjeshme sot ne politiken boterore me ekstremitetin izraelit e politika e shqiperise e ka te veshtire te kete qendrim moralist ndaj kesaj çeshtje qe po behet shume publike ne bote.

  1. 21.57 per sqarim!
   Nuk dine asgje nga asnje fushe!
   Niveli i rilindjes dhe i atyre komentursve qe vetem banalitete shkruajne

 11. Astrit historianit:
  Jane gazetare shoku, nuk jane populli thjeshte.
  Gszetsre qe nuk lexojne asgje dhe kjo eshte mangesi personale.
  Ne TVSh ka konkurs per tu punesuar dhe kush e di sa te tjereve me kulture jua kane zene vendin

  1. Izraeli e ka njohur pavaresine e Kosoves,nderkohe rezulton se palestina dhe shumica e vendeve arabe jane aleate te serbise dhe rusise.

   1. Palestina so e njihte por te ishte njohje reciproke me Kosoven por Kosova nuk pranoi se ja shkerdheu brinjet Amerika nuk lane lane Cifuterit

    1. Leji perrallat me “do ta bente”. Palestina ka 20 vjet qe eshte shprehur kunder. Per te tjerat informohu ne xhami

     1. Plaestina u shpreh pro Njohjes por te ishte reciproke por Amerika i isjtroi presion Kosoves mos e pran9nte kete marrveshje. Ti qe Akuzon Palestinen me thuaj e njeh gje Kosova pavarsine e Palestines? Ju te cani karin kur su njohin po ju pse nuk njihni te tjeret

 12. SPAK ka nisur hetim pasuror për Flamur Nokën dhe familjen e tij. Në objektin e hetimit përfshihen hetimi dhe verifikimi i gjithë transaksioneve financiare në emër të tij, gruas dhe dy fëmijëve. Hetimi shtrihet në gjithë sistemin bankar të Shqipërisë dhe në gjithë zyrat noteriale të vendit, për të parë dhe verifikuar shitjet, blerje pronash apo akt marrëveshje të tjera të tij apo familjarëve me të tretë.

  1. Duket kjartazi se si “koment” tëndin, për Flamur Nokën , ke vjedhur ndonjë shkrim nga mediat e shumta shqiptare që i bëjnë fresk “rilindjes” së enverizmit.
   Po çfarë lidhje ka o lumëmadh mosnjohja e historisë së izraelitëve nga dy gazetarë të rij, me pronat e fshehta që paska familja e Flamur Nokës ?
   Do ti bëje një nder të madh vetes e gjithë shqiptarëve, nëse rastësisht të ka rënë në dorë një dokument apo provë që e fakton akuzën tënde për pasurimin korruptiv të Flamurit, e ti ja ke postuar SPAK-u e mandej po e bën publik në këtë portal.
   Nuk e vë dorën në zjarr për “ndershmërinë” e Flamurit e cilitdo politikani shqiptar, por ama përderisa nuk kam asnjë fakt , nuk mund të postoj ndonjë shkrim të ndonjë gazetari apo juristi të kohës së qoftë largut për të bërë akuzë të reme publike për te.
   E shoh si tepër qesharake edhe akuzën që bëhet që prej 3 dekadash për Berishën nga punistët, se ai paskej bërë “juristët e plepave”, duke pretenduar se ata paskëshin qenë injorantë.
   Po a ka shqipëtar që e ka përjetuar kohën e diktaturës enveriste që të mos ta dijë se në ate kohë, të drejtën e studimt për fakultetin juridik e kishin vetëm bijtë e familjeve komuniste ?
   Në dekadën e parë të diktaturës enveriste, në sistemin e drejtësisë u punësuan kryesisht injorantë e kriminelë xhahilë, të cilët si objekt kryesor të punës së tyre kishin arrestimin , persekutimin e vrasjen e të gjithë juristëve të asaj kohe që ishin arsimuar në perëndim.
   “Shkollimi” i tyre ishin kurset kundër analfabetizmit.
   Me hapjen e Universitetit, dekanë të fakultetit juridik, u bënë pikërisht këta xhahilë luftëtarë të vendosur të luftës së kllasave.
   E merni me mënd se çfarë drejtësie mësohej në ate fakultet, ku misioni kryesor ishte lufta kundër intelektualëve të shquar rë arsimuar në perëndim.
   Edha ata që përfunduan shkollën e lartë për drejtësi në ish perandorinë komuniste sovjetike, nuk e kishin fare idenë e një drejtësie demokratike por vendimet i mernin të gatëshme nga Byroja Politike e KQ të PPSH apo Komitetet e Partisë në rrethe.
   Institucioni i avokatit u hoq tërësisht.
   Në vitin 1991, në Shqipëri , pothuajse të gjithë juristët i kishin duartë e përlyera me krimet e diktaturës komuniste.
   Përjashtim mbase bënin vetëm juristë që u morën vetëm me krimet ordinere, por edhe këtu pati abuzime të mëdha politike.
   Shumë “armiq të kllasës” u dënuan padrejtësisht duke ju sajuar akuza të reme për abuzime ordinere.
   Kjo ishte pra panorama e drejtësisë shqiptarë në vitin 1992, kur më së fundi, pushtetin e mori opozita demokratike e drejtuar nga Berisha.
   Ku ti gjente Partia Demokratike juristët me formim të drejtësise perëndimore ?
   Ajo situatë solli edhe një komedi të madhe që do të ngelet në historinë e Shqipërisë.
   Juristë komunistë të asaj kohe drejtuan hetimet e ndëshkimet e krimeve të diktaturës, duke cilësuar si prova të fajit, se sa kafe ishin pirë në Bllokun e byroistëve enveristë.
   Edhe ata pak që u arrestuan, me revolucionin bollshevik të 97-tës, jo vetëm u liruan nga burgjet, por edhe u “zhdëmtuan” me para për çdo ditë që kishin bërë burg.
   Ishte pra ky realitet që detyroi Berishën që tek Plepat në Plazhin e Durrësit, të ngrinte një “shkollë provizore” , ku juristët të njiheshin me legjislacionin demokratik perëndimor, për të cilën komunistët akoma edhe pas 30 vitesh vazhdojnë ta tallin si “drejtësi të plepave”
   Sigurisht që shkencat juridike nuk mund të mësohen në një kurs provizor, por ama nuk ka sepse abuzohet për ti quajtur të gjithë ata që ndoqën ato kurse si injorantë, pasi shumica dërmuese e tyre ishin të dipllomuar në shkencat shoqërore, por edhe nga juristët e asaj kohe.
   Nuk është vetëm drejtësia e kontaminuar nga sistemi diktatorial stalinist që duhej të përmbysej, por duhej përmbysur edhe i gjithë sistemi ekonomik e marëdhëniet sociale.
   Në vitin 2005 kur në pushtet rierdhi Partia demokratike, ishte krijuar një shtresë e re intelektuale, përfshi edhe juristësh, ku kishte njëlloj të arsimuar edhe nga familjet antikomuniste.
   Ishte kjo arsyeja që në mandatin e parë të PD në pushtet, Shqipëria bëri goxha hapa përpara në inegrimet perëndimore. e investime të fuqishme në dy objektet më kryesore të ekonomisë, energjinë e transportin..
   Gabimi i Berishës për mandatin e dytë, ishte koalicioni politik me një parti të majtë si ajo e LSI, ku militonin akoma nostalgjikët e Enverit. e veçanërisht ndryshimet kushtetuese me marëveshjen Rama-Berisha që i dhanë vetes pushtet të fuqishëm..

 13. Nga lidhjet me Berishën te blloku i llogarive, zbulohen të pathënat e Martinajt: E ‘veshi’ krimin me papion dhe kollare

 14. KOLOKAUSTI(holocaust) po ndodh sot ne Palestine,nga NAZISTET e MODERUAR HEBREJ.
  Bravo:
  IRLANDA
  NORVEGJI
  SPANJA
  Lista do te vazhdoje….
  ALLVANIQIA nuk dihet se nga do te ANOJE.

  1. 1- Nuk do ta njohe 2- Nuk ka intereson 3- Nuk kane pune me ne!- Nuk kane njohur dhe perkrahur asnje cast kosoven 4- Jane miqte e Rusise qe punon kunder shqipetareve 5-Spanja nuk ka njohur Kosoven

   1. Ti qe Akuzon Palestinen me thuaj e njeh gje Kosova pavarsine e Palestines? Ju te cani karin kur su njohin po ju pse nuk njihni te tjeret. Ju jeni miq me Homoseksualet Amerikan dhe Izraelit qe po bejne genocidin me te madh te shekullit ne Palestine

 15. Poshte Izraeli, rrofte Shqiperia dhe shqiptaret! As me rruhet fare per monstrat e Izraelit, krimi i tyre aktual meriton qe jo vetem t’u keqshqiptohet drama historike por qeveria aktuale qe ka te varet ne litar si Gadafi, Milloshevici e Sadami..jane njesoj ne mos te them Izrael po ben krimin e shekullit 21! Sa per te rinjte shqiptare duhen mbeshtetur, e jo pushuar..prandaj ka ikur gjithe rinia, kane ngelur vetem pleqte e rrjedhur dhe shtresa e mesme qe po taksohet me shqelm ne fyt!

 16. Britania po mendon te jape shtepi falas per te rinjte te mos largohen kurse ketu i heqin te rinjte nga puna! Po sjellin vetem monstra lezbike e gej nga 50 vjec e lart, ka moral ky vend llum te pushoje te rinj nga puna per nje emer qe eshte shkelur me te dyja kembet nga kriminelat e Izraelit keto 8 muajt e fundit?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *