• |
ide | kryesore

Video/ Të pagjumë në Bergamo: qyteti në ekstazë për triumfin në Europa League

Sport, Video
Bergamo


Një festë që nisi në minutën e 16′ të pjesës së parë, pak pas orës 21:17, vazhdoi dhjetë minuta më vonë, pas gjysmë ore në pjesën e dytë dhe shpërtheu pak minuta para orës 23:00. Koha për tre golat e Lookman që i dhuruan fitoren e Europa League. Atalanta ia doli të mposhtte të pathyeshmit e Bayer Leverkusen e Bergamo mbajti frymën. Dhjetë mijë tifozë ishin vetëm mes dy ekraneve gjigante në qendër, në Torre dei Caduti në Piazza Vittorio Veneto dhe në Viale Papa Giovanni XXIII, përgjatë rrugës drejt stacionit të trenit, disa hapa nga Porta Nuova.

Lexo më tejVideo/ Gjimshiti, mbrëmja perfekte: kapiteni shqiptar që ngriti në qiell trofeun e Europa League

Dy qendra grumbullimi për tifozët zikaltër brenda katërqind metrave, ndërsa në qytet kishte një ekran gjigant të brendshëm në Daste, një ish termocentral në Celadina, drejt Seriate, i ripërdorur si një hapësirë për evente. Në provincë, megjithatë, nuk numërohen baret dhe klubet e miqve të Atalantës me projektorë. Ekranet gjigante ishin të pranishme në Ciserano, jo shumë larg selisë së Atalantës të Qendrës Sportive Bortolotti në Zingonia, në qendrën sportive Clusone, të tjera në Val Seriana në Colzate dhe në Vall’Alta në Albino dhe Nese në Alzano Lombardo.

Pas ndeshjes festa vërshoi nëpër rrugët e Bergamo u bë një qytet i pagjumë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *