• |
ide | kryesore

BE rrëzon propagandën: Shqipëria, e fundit për pastërtinë e plazheve

Arkiva, Kryesore, Lajme
shqipëria


“Shqipëria, Maldivet e Europës”, “Thesari i fshehur i Mesdheut”, “Perla e Adriatikut”, “Plazhet përrallore”, “Bregdeti më i bukur i Jonit”… Të tillë tituj i keni hasur me siguri në mediat apo portalet pranë qeverisë prej të paktën një viti. Të shpërndara me kujdes propaganda qeveritare ato kanë pasur si synim krijimin e një realiteti tjetër tek i cili shqiptarët duhet të besojnë.

Por reportazhet e paguara me foto të retushuara, shkrimet e porositura, editorialet e kërkuara janë rrëzuar nga një raport i Bashkimit Europian i publikuar këtë të mërkurë mbi cilësinë e ujërave të larjes në plazhe, liqene e lumenj në 27 vendet e Unionit duke përfshirë, Zvicrën dhe Shqipërinë. Ky raport i hartuar nga Agjencia Europiane e Mjedisit e rendit Shqipërinë të fundit të listës sa i takon pastërtisë së ujërave të larjes qofshin këto në det, liqen apo lumenj.

Për të qenë të qartë që në fillim. Është e vërtetë se Shqipëria ka njohur një rritje të numrit të turistëve dhe vëmendjes së vizitorëve të huaj në dy vitet e fundit. Kjo lidhet se pari me investimet private në sektorin e hoteleri-turizmit, çmimet e lira në krahasim me fqinjët si dhe me reklamimin e mirë nëpërmjet rrjeteve sociale, sidomos Instagram dhe TikTok.

Ajo që duhet të kishte bërë qeveria shqiptare ishte të krijonte një mjedis të sigurt dhe të pastër. Dhe raporti i fundit e ngel atë në klasë.

Raporti

Raporti i Agjencisë Europiane të Mjedisit i siguruar nga lapsi.al ka analizuar gjatë vitit 2023 ujërat e larjes në dy parametra specifikë të rëndësishëm shëndetësorë: Përmbajtja e bakterit Escherichia Coli dhe Enterokoket e zorrëve.

Për këtë u analizuan mostrat e marra nga ujërat në 22 mijë lokacione ku 85% e tyre u vlerësuan të shkëlqyera. 96% e ujërave plotësonin standardet minimale të cilësisë. Cilësia e ujërave të larjes bregdetare është përgjithësisht më e mirë se ajo e lumenjve dhe liqeneve. Në vitin 2023, rreth 89% e ujërave të larjes bregdetare të BE-së u klasifikuan si të shkëlqyera.

Shqipëria

Agjencia Europiane e Mjedisit analizoi ujërat në 119 lokalcione në Shqipëri. Vetë 41.2% e ujërave ku lahen njerëzit në Shqipëri janë të një cilësie ekselente. Pjesa tjetër është klasifikuar e një cilësie “të mirë”, “të mjaftueshme” ose “të varfër”.

Ujërat më të pastra në Europë u përkasin 4 vendeve: Qipros, Austrisë, Kroacisë dhe Greqisë. Duket qesharake që në disa nga shkrimet e porositura në mediat e huaja, Shqipëria krahësohet pikërisht me Greqinë dhe Kroacinë.

“Në Austri, Belgjikë, Bullgari, Maltë, Luksemburg dhe Rumani të gjitha ujërat e larjes përmbushnin të paktën standardin minimal të cilësisë në vitin 2023. Megjithatë në 5 vende: Shqipëri, Belgjikë, Estoni, Hungari dhe Poloni, më pak se 70% e ujërave të larjes ishin me cilësi të shkëlqyer.

Një nga kërkesat kryesore ka qenë garantimi që të gjitha ujërat e banjës të jenë të cilësisë të paktën “të mjaftueshme” deri në vitin 2015. Në vitin 2023, kjo kërkesë është plotësuar nga 96% e të gjithë ujërave të vendeve të BE-së” – thuhet në raportin e Agjencisë Europiane të Mjedisit … që me siguri nuk do ta gjeni në shumë media shqiptare. ©LAPSI.al

LEXO EDHE: Ana jonë e zezë që mediat perendimore e shohin kur iu duhet

Kullat e Tiranës, si po fshihen edhe në mediat e huaja (FOTO)


20 Comments

  1. Per cdo “TURIST” tipik me canta shpine, sandale, te palare, qe sillen verdalle si zombi nen vapen perveluese, ne Sheshin Skenderbej, qe shtohet si numer, ne Shqiperi, kemi 1 LYPSAR mangut ne vendin e origjines, nga vijne, KAQ!

 1. Të ndëshkohet si sulm mbi institucionet! Neveri për Berishën që tha se u rrah me urdhër të Ramës,vete nu te lapsit keni marre shkrime te agjensive turistike revista prestigjoze boterore dhe i keni botuar,pra jeni paguar per te bere kete reklame qe si pas jush eshte e rreme,per leke ju hani dhe mut salihu

  1. Qenke shumë rëndë o idiot, fatkeqësisht mutra si ti janë shumë, shumë dhe mbani në këmbë një hale të madhe të qujtur rilindje!

 2. Per cdo “TURIST” tipik me canta shpine, sandale, te palare, qe sillen verdalle si zombi nen vapen perveluese, ne Sheshin Skenderbej, qe shtohet si numer, ne Shqiperi, kemi 1 LYPSAR mangut ne vendin e origjines, nga vijne, KAQ!

  1. Prisni se nuk keni para asgjë akoma…
   Do dalë vlerësimi për pastërtinë e ujit të pijshëm dhe ushqimeve,për ndotësit dhe zhurmat ….

  2. C´faj kane keta turistet, qofte edhe te palare sic thua ti? Fajin ta ka propaganda qe trumpeton pushime luksi me 300 euro.

 3. Pse i besoni akoma shifrave dhe propagandes se sektit mavi ?
  Vjet patem “boom” turistik , 10 milione turist sipas te gjatit tone , nga ana tjeter sipas INSTAT-it konsumi bie .
  Keta jane gjenial ne pompozitetin e hipokrize dhe te çudirave .

 4. Me diket se edhe nja dy vjet do zgjasi ky bumi i turisti varfanjak qe vjen ketu, shihet nga kosovaret qe do ja mbathin ne Greqi.

 5. greqia ka mobilizuar nje interesim e propagande per te terhequr kosovaret per pushime ne plazhet e greke.Greqia ka qene mbeshtetese e madhe per liberalizimin e vizave per kosovaret si dhe mbeshtetesje kryesore per antaresimin e kosoven ne Kie. kurse Edi RAMA KA LOBUAR KUNDER LIBERALIZIMIT TE VIZAVE DHE KUNDER ANTARSIMIT TE KOSOVES NE KIE.

  EDI RAMA U KA VENDOSUR KOSOVAREVE TRAUN E NDARJES DHE TE GJOBES PER TE ARDHUR NE SHQIPERI.KY SHERBETOR I SERBISE INTERSOHEJ DHE BENTE PROJEKTE PER OPEN BALLKANIN ME SERBINE DHE JO ME GREQINE NE NJE KOHE KUR SERBIA KA KRYER MBI KOSOVARET 150 VITE GENOCID, DHE ESHTE SHPALLUR SHTET GENOCIDIST. NDERSA GREQIA ESHTE ANTARE NE NATO, NE BE, NE KIE, DHE EDI RAMA ORJENTOHET DREJT BEOGRADIT DHE MOSKES, DE PREJ TIJ JANE LARGUASR QINDRA E MIJRA SHQIPTARE NGA ATDHEU.

 6. Viti 1966, Ismail Kadare shkruan poemen Shqiponjat fluturojne lart, pjesa dyte. ” Me duhet neper duart e shoshit/ cdo grusht e ketij dheu / cdo pellaj e verri,/ Shqiptari ku u lind,/ U end/ E vdiq./ Zemer e gjere,/ truall i ngushte,/ nje pushke,/ vetmi/
  Besimi ne zot, sa mire e ka ditur Kadare fundin tone. A me ka perjashtuar kisha katolike?
  Me 19 mars 2024 mu tentua jeta ne shtepin teme ne Torino. Politika ka perdorur vellain tem qe te me vriste. Dhe pikrisht ne nje dite te vecant. Festa e baballarve. Giorno di San Giuseppe, padre putativo di Gesù. Pasi ja dola te shpetoja, ika drejt Europes, gjithenje i perdjekur per tu helmosur, me uje dhe ushqime. Ne kadedralen e qyteti F hyra per te degjuar meshe, mirpo prifti nuk edhi deri ne funde te kadetrales ku isha edhe une, pastaj ashtu me petkat e meshes doli ne sheshin para katedrales, duke biseduar me nje person por me shikim nga une. Nje taksist mu afrua me foli anglisht dhe me tha se a doni te shkoni ne stacion te trenit. Pytja ashte : Kush mundet me perjashtuar nje te krishter nga kisha katolike, dhe nje mase keshtu te rende, duhet ta dine edhe papa Francesco?
  Jane shume ngjarje paraprake qe korrispondojne shume me njera tjetren dhe dramen tone, te cilen une me disa letra drejtuar Gjykates se Apelit Torino e kam quajtur dhe argumentuar si komplot.
  Me sa kuptoj, genocidio te familjes time nga viti 1947, e deri sot ,pra baba, djali, dhe nipi femije, eshte ne njohje nderkombtare, dhe si è tille e ka dite edhe Vatikani. Ja cfare thote Papa Francesco ndersa eshte ne avion duke u kthyer ne Rome nga vizita ne Brazil. ” Perché le loby tutte non sono buone, quello è lo cativo, se una persona è gay e cerca il signore e ha una buona volontà e, chi sono io per giudicarla. Catechismo della chiesa cattolica spiega tanto bello questo ma dice aspetta un può. Come si dice segretario ( primo segretario del KQ del PPSH Enver Hoxha shenim i imi) e non si devono ermarginare queste persone per questo devono essere integrati nella società. Problema non avere questa tendenza no dobbiamo essere ma fratelli e,e, perché questo è une perché, c’è un altro, une altro, problema fare loby di questa tendenza o loby avari, loby politici, loby di massoni, tanti loby no, questa è problema più grande per me, e la ringrazio tanto di aver fatto questa domanda. Grazie tante. Komenti im ashte se Papa Francesco ka dhene bekimin per genocidio e familjes teme qe nga viti 1947 , per dhunen ndaj Romano Begeja nga kur ishe femije,dhumen qe ka pesuar ne Itali, dhe dhunen qe do te pesonte ne Amerike. Dhe jsm i bindur se ka pasur dituri per vrasjen teme.
  Histori e data.
  Papa Giovani Paolo l nato Albino Luciani zgjedhur me 26 .8.1978 , marre funksionin me 3/ 9/ 1978 , vdek me 28. 9. 1978 . Causa della morte ” ipotizzata omicidio a sfondo politico a opera dei alcuni cardinali che si opponevano agli interventi di riforma programata da Papa Luciano. Flitet se eshte helmuar.

  Papa Giovanni Paolo ll eshte zgjedhur me 16 tetor 1978, marre funksionin me 22 tetor 1978 , vdek me 2 prill 2005
  Papa Giovanni Paolo ll andej nga viti 78- 79 nga jugu Italise ( Lece) kritikon rregjimin e Enver Hoxhes per dhune qe ushtronte ndaj popullit . Me 13 maj 1981 behet atentat per vdekje ndaj Papa Giovanni Paolo ll ne sheshin San Pietro ne Vatikan.
  Papa Benedetto XVl eshte zgjedhur me 19 prill 2005 , marre funksionin me 24 maj 2005, me daten 11 shkurt 2013 bene njoftimin e largimit nga funksioni me hyrjen ne fuqi te vendimit me daten 28 / 2/ 2013 ora 20 , pas 7 vjet e 315 dite ne krye te kishes katolike.
  Papa Benedetto XVl ka vdek me 31 . 12 . 2022 ora 9:34
  Papa Benedetto XVl nella omelia della Missa pro eligendo Romano Pontefice l’alora cardinale Razinger pronunciò seguenti parole : ” Avere una fede chiara, secondo il cerdo della Chiesa, viene spesso etichettata come fondamentalismo: Mentre il relativismo, cioè lasciarsi portare ” qua e là da qualsiasi vento di dottrina, appare come l’unico atteggiamento all’altezza dei tempi odierni. Si va costituendo una dittatura del relativismo che non riconosce nulla come definitivo e che lascia come ultima misura solo proprio io e le sue voglie.”
  Papa Francesco eshte zgjedhur me 13 mars 2013 ka marre funksionin me 19 mars 2013 ( giorno del papa San Giuseppe)
  Ne vitin 2001 eshte modifikuar kushtetuta Italis duke garantuar pakicat kobmtare dhe une jam i bindur se nje gje e tille eshte bere me qellim te caktuar per te ekperimentuar ne si familje me intelixhencen artificiale. Ne vitin 2006 eshte botuar libri Gomorra di Roberto Saviano, ku pershkruhet presekutimi dhe parishikohet kalvari jone.
  Me daten 10 mars 2014 kam dhane kaparin prej 10 mije dollaresh per te bler ristorantin , PUB Shan Patriks , 29047 Utica Rd , MI, SHBA.
  Me 20 prill 2014 Gazeta Tema me Rubriken Antena brenda ne familje shkruan me titull: Nderkohe ne Divjake , Bujari ju uron: Me ne fund e gjeti , Paskemi Pashke! Artikulli eshte i shkruar ne sfond te zi , eshte fytyra e Sali Berishes, me nje shikim ne pritje me njerin sy pak te mbyllur. Nje foto tjeter me shume avion ne futurim. Dhe nje tjeter fotografi me 4 avione ne fluturim. Une nuk kam dyshim se ky eshte nje genocidio ndaj familjes tone per vullnet te Enver Hoxhes dhe klases politike Shqiptare ne diktatur dhe ne “demokraci ” e cila e ka orgonizuar dhe ka harxhuar miliono euro . Dhe nuk paskem gabuar se Enkelejde Jaku e paska ditur fatin tone. Ne grusht te vitit 2014 shkoj familjarisht ne Rome per te marre vizen ne Ambasaden Amerikane ku na e dhane per nje vit. ( por ne portalin e ambasades shkruhej se viza jepej per dy vjet) . Kemi shkuar edhe ne Vatikan ku na ashte dhane mundesia te shohim dhe te fotografojme Papa Francesco.
  Ne shtator 2014 Papa Francesco viziton Shqiperin dhe eshte shprehur: “Shqiponjat simbol i flamurit te Atdheut tuaj, nuk e harron folen, por ngjiten lartesive. Fluturoni lart! ” Tirane, 21 shtator 2014 . Dhe pas disa diteve te kesaj deklarate fluturuam larte drejt Amerikes. Kyt thenje e lexova ne bustin e Papa Francesco ku ishte vendosur para piramides, dikur muzeu i Enver Hoxhes. Tani e kuptoj kompet historin e genocidio kunder familjes teme nga regjimi Enveriste i djeshmi dhe i sotmi. Por pyetjet qe kam per Papa Francesco jane.
  1. A e ka dite Papa Francesco historine e vertet di genocidio ne familjen teme nga viti 1947 kur babai im ishte 16 vjec, vazhdoj me mua, dhe projektohet para se kishte lindur Romano?
  2. A e dine Papa Francesco se Romano Begeja eshte dhunuar seksualisht qe kur ishte 4 vjec?
  3. A e ka ditur Papa Francesco se ne si familje po shkonim ne Amerike qe te persekutoheshim akoma dhe ne vacanti Romano Begeja?
  4. Papa Francesco kur ka vizituar Shqiperin a i ka ditur planet e politikes Shqiptare ndaj dhunes qe ishte ushtruar dhe qe do te ushrohej mbi ne si familje ,dhe eksperimentimin me inteligensen artificiale, dhe se une do te vritesha nga vellai me 19 mars ?
  5 A e din Papa Francesco ku ndodhet Romano Begeja tash 5 vjet dhe ne c’fare kushtesh jeton?
  6. Dhe pyetja e fundit per Papa Francesco, A eshte vrare Papa Giovanni Paolo l ?
  Filma qe ngjasojne me historin e genocidio dhe komplotin ndaj familjes teme .
  Film del 1997 , Roberto Begnini, La Vita è Bella
  Film del 1993 , Nel Nome del Padre , diretto da Jim Sheridan , con protagonista Daniel Day-Lewis e Pete Postlethwaite
  Film del 1994 Le Alli di Libertà scritto e diretto da Frank Dorabont con protagonista Tim Robbins e Morgan Freeman.
  Ne si familje jemi dhe vazhdojme te trajtohemi me keq se kafshet, nje histori e politikes shqiptare keshtu e shemtuar qe ka kapercyer cdo limit te rraces njerzore . Uroje te mos i ndodhi as edhe nje njeriut ne bote.

 7. Buzhala ka shprehur indinjatën e tij në rrjetet sociale për sulmin që një grup militantësh të Rithemelimit i bëri Veliajt, kur ai u paraqit si person në dijeni në SPAK. “Kur llogaridhënia shoqërohet me turma që shajnë, që klithin, që gjuajnë, që janë të gatshëm të të sulmojnë edhe fizikisht, kemi të bëjmë me linçim”, ka deklaruar ai.

 8. bravo lapsi.al sa te lumtur qe jeni qe hidhni balte mbi shqiperine. shqiperia nuk eshte as e rames dhe as e lulushit,metes apo berishes, eshte e gjithe shqiptareve. Duhet te beni shkrime si te mbajme sa me paster ambientin te mbrojme gjelberimin,te eleminojme plastiken, te mbrojme ujin dhe token. me vjen neveri karshi jush per keto shkrime, pra deshira juaj eshte qe turistet te shkojne ne mal te zi, greqi,kroaci etj. per inat te rames hidhni balte mbi vendin tuaj.

 9. Sala ndertoi 8 impiante trajtimi ujrave te ndotura ne Kavaje, Pogradec, Lezhe, Durres, Vlore, Sarande, Korce dhe Tirane. Edi Rama ndertoi vetem 1 ne Lalez! As nuk mbaroi lidhjet e tubave ne Durres dhe derdhen fekalet ne det. Impianti i ujrave te zeza te tiranes eshte kampion! u ndertua me 80 miljon $ dhuruar nga Japonezet por po ndryshket dhe nuk ka hyre ne pune se erion veliaj nuk e merr ne dorezim! fekalet e tiranes derdhen ne lumin e ishmit dhe prej aty ne det. Per keto duhet qe Lapsi t’a fshehe lajmin? Vjedh paret Rama dhe Lapsi as mos publikoje raportet evropiane te monitorimit te plazheve?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *