• |
ide | kryesore

Opozita duhet të çlirohet nga kompleksi i bojkotit

1, Arkiva, Ide
andi bushati


Duke hedhur ku të mundet gurë mbi veten, për aktet radikale që ndërmori gjatë vitit 2019, opozita ende drithërohet kur përmenden fjalët bojkot, tërheqje, mospjesmarrje. Vuajtja prej kësaj sindrome po shfaqet edhe tani kur i duhet të diskutojë ftesën e Edi Ramës, për të marrë pjesë në komisionin absurd, “anti korrupsion”.

Ka në gjirin e saj deputetë dhe figura nga ato që politikën e dinë si artin e të qenit i pëlqyer nga ambasadat, të cilët predikojnë se qenkësh më mirë të jenë prezent, të thonë fjalën e tyre dhe t’i vërsulen si demi cohës së kuqe që u tund para brirëve kryemninistri.

Por, kush e ndjen vetën kundërshtar të vërtetë të këtij regjimi, nuk ka pse i dëgjon këmbanat e këtyre idiotëve të dobishëm të pushtetit. Ka më shumë se një arsye se përse PD dhe aleatët e saj duhet ti thonë “JO” farsës së Ramës, që u kujtua pas 11 vitesh, se korrupsioni u dashkërka luftuar.

LEXO ME TEJ:

Analiza/ Ngrihet komisioni Xhafa, ku qëndron rreziku?

Së pari, kundërshtarëve të qeverisë nuk i intereson legjitimimi i këtij komisioni që e fillon punën në prag të zgjedhjeve dhe i mbivendoset komisioneve të tjera parlamentare apo institucioneve të pavaruara. Duke e miratuar atë opozitarët, në fakt, i hapin dritën jeshile panimit të produkteve për të cilat kërkohet ngritja e tij. Nëse ata pretendojnë se synimi është prekja e reformës në drejtësi dhe kontrollimi i mëtejshëm i SPAK, nuk kanë pse bëhen, qoftë edhe përmes kundërshtimesh, pis me këto qëllime të mbrapshta.

Së dyti edhe nga ana formale, ky komision po ngrihet si një kostum i prerë me porosi për Edi Ramën. Ai e paralajmëroi atë me një fjalim të gjatë, denjoi vetë të rikthehet në parlament për të mbështetur rezolutën dhe as nuk u konsultua apo dialogoi me opozitën. Pastaj, një ditë para ngritjes së komisionit, deputetët e saj nuk dinin as qëllimin dhe as objektin e tij, që edhe tani pas votimit me 74 vota mbetet ende flu.

Pra, përfaqësuesit e votuar të mbi 600 mijë kundërshtarëve të rilindjes janë të dënuar të mos e shndërrojnë ekzistencën e tyre në një fasadë të pushtetit. Ata nuk e kanë mandat për të lujatur rolin e kukullave të autokratit.

Së treti dhe nga pikpamja politike, opozitës nuk i leverdis të bëhet në prag të zgjedhjeve pjesë e bashkëfajësisë. Nëse qëllimi i shpallur i komisionit “anti korrupsion” është të riparojë efektet e një sistemi grabitës 10 vjeçar, opozita nuk ka pse merr përgjegjësi për të. Detyra e saj është të denoncojë abuzimet e kundështarit dhe jo ta ndihmojë atë të korrigjohet. Ftesa: “ne vjedhim e ju hajde na pastroni”, është absurde edhe të shqiptohet e jo më të pranohet.

Përpos tre arsyeve të mësipërme ka edhe një tjetër shumë më themelore dhe më të rëndësishme. Ajo ka mbi të gjitha lidhje me numrat. Ata që predikojnë pjesmarrjen e opozitës në këtë komision parlamentar e argumentojnë qëndrimin e tyre me faktin se Edi Rama kërkon të prekë reformën në drejtësi, mëton të heqë nene të kodit penal që frikësojnë zyratrët e tij, do të rrisë trysninë ndaj SPAK. Prandaj- thonë ata- ne duhet të jemi prezent për të rrezistuar dhe denoncuar.

Por, ata harrojnë një gjë. Forca për të penguar kryeministrin në këto qëllime hipotetike djallëzore, nuk varet nga prezenca në komision, por nga aftësia për të shtrënguar radhët për të mos i lejuar atij të votojë në parlament ligje apo ndryshime kushtetuese që kërkojnë shumica të cilësuara. Pra çfarëdo që të vendosë komisioni parlamentar, ku rilindja ka shumicën dhe prodhon propozimet që do, nëse opozita ruan më tepër 1/3 apo 2/5 e deputetëve (sipas llojit të ndryshimit që propozohet) ajo e kthen në nul çdo nismë të shumicës. Në të kundërtën, nëse ajo nuk arrin të garantojë kompaktësinë e deputetëve të saj, pjesmarrja në komision është e kotë pasi Rama do votojë, në fund, çfarë të dojë. 

PS miraton e vetme ngritjen e komisionit të posaçëm për të luftuar vetë korrupsioni

Pra, pjesëmarrja në komisionin e “anti korrupsionit” është një sifilatë e panevojshme. Opozita është e dënuar ta bojkotojë atë. Madje pa pasur pikë kompleksi nga kjo fjalë. Pa dëgjuar për më tepër ata që i bien fyellit të ambasadorëve, se PD është dëmtuar më shumë se gjithçka nga bojkoti. 

Të gjithë atyre që mbrojnë këtë tezë u duhet bërë një pyetje. Po mirë, po nga rruga konsensuale dhe nga marrëveshjet me Ramën, a ka fituar gjë PD-ja? A doli ajo me kokën lart, kur braktisi çadrën për të dëgjuar këshillat e emisarit amerikan Brian Hoyt Yee? A mori garanci kur u fut në qeveri me Ramën pas marëveshjes së majit 2017, gjoja për të mbrojtur zgjedhjet që ishin mbyllur që pa nisur?

Po katër vjet më pas ç’e mirë i ndodhi, kur vendosi të lërë bojkotin për t’u ulur në “tryezën politike”. Nga se e mbrojti marrveshja e 5 qershorit me garant SHBA dhe BE? A nuk i përmbysi Rama të gjitha, pa pyetur për arbitrat dhe duke bërë prapë atë që deshi?

Pra, jo vetëm rruga radikale, por as ajo e të moderuarve që predikojnë kompromis, nuk jep garanci përballë rregjimeve anti demokratike që kanë në dorë dhe gurin dhe arrën. Në të tilla kushte të vështira opozitës i mbetet vetëm një gjë në dorë: të ruajë parimin dhe të respektojë mandatin që i ka deleguar ajo pjesë e shqiptarëve që votojnë si kundërshtarë të Edi Ramës. Ata janë kundër lojrave të të shërbyerit si fasadë, apo pjesmarrjes në farsat që organizon ai. Për çdo opozitar, frika se mund të tradhëtojë këtë thirrje duhet të jetë shumë më e madhe sesa kompleksi nga bojkoti. 

©Lapsi.al


31 Comments

 1. NE AVION PER NE MILINO KADRI YMER KELLIRA JA DUTI KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE TUALET,KOL BALLA MASTURBONTE LIVE NE SKYPE -Info NGA EDI RAMA -EDHE I PERDOR EDHE EDHE I TALL thotë:

  SPIRO KADRI YMER KELLIRA JUA FUT KARIN NE BYTH
  -FRRYK CYPIT
  MUT VELIUT
  KOL KYCIT SALLAKS
  KAR BOLES BOLINO
  DENIS MINGES
  BERAT BYTHALES
  BATON STANISHQIT
  SKENDER GERON MINXHOZIT
  LENC VANGJELIT
  ROMEO KAR-s
  IDAJET BYTHQIRIT
  ILIR YZEIRIT
  DRITAN HALE-s
  KRESHNIK SPAHIUT
  MENTOR NAZARKOS
  OLSI RAMES
  GREG KRISTAQ RAMES
  VELLAIT TE KIMETE BERISHES

  1. Qadra e liri demokracis edhe bojkoti I zgjedhjeve esht zgjidhje fantastike.Edvini nuk duro dot edhe terbohet fare kur opozita I bojkoto institucionet e edvinit.

 2. NE AVIONE ME EDI RAMEN E SHQELMUAN KADRI YMER KELLIREN -YMERIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE E AKUZONIN SE PO PJERDH NE AVION- thotë:

  ZOTI BUSHATI PER SA MILIONA DOLLARE-EURO DO TE SHKOJE NE NE GREQI APO NE ITALI ME EDI RAMEN DHE ZAGARET E TIJ
  NUK BESOJ SE 100 MILION EURO DO TE MBUSHEJ MENDJA KUR E MENDON SE NE ATE AVION ISHIN EDHE
  MUT VELIUT
  KOL KYCI
  KADRI YMER KELLIRA
  FRRYK CYPI

 3. Shoqata e Gazetarëve Evropianë dënon gjuhën e opozitës: Sulme të pahijshme nga ana e zyrtarëve të PD…

 4. ANDI BUSHATI ,ALBIN KURTI E TALLIN KEQ ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER KADRI KELLIREN thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH BERAT BYTHALES DHE OLSI RAMES E MOS SHKRUAJ KETU

 5. ARRESTOHET YMER KELLIRA NE KOSOVE -YMERI U KAP DUKE MASTURBUAR NE ZYRE TE BERAT BUZHALES thotë:

  KJO ESHTE NJE DITE DHE JETE DERI SA TE NGORDHE KADRI YMER KELLIRA
  GDHIHET NGA GJUMI NE ORA 6 TE MJESIT
  KONTROLLON FB E SALI BERISHES
  SHIKON FB E ZENIT TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT DHE FILLON E MASTURBON NE KREVAT DHE ULURIT SE NJE ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL
  – ZAGARI PER HIGJENE PERSONALE VETEM EDI RAMA MBANE ERE ME TE QELBUR SE YMERI
  DEL NGA SHPIA ME VRAP SE KOMSHINJET E TALLIN SE ULURIT GJITHE NATEN ZENI I BABIT DASHNORE UNE DO NGORDHI DUKE MASTURBUAR DUKE JA VJEDHUR FOTOT NE FB
  IK JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES PASTAJ IK JA FUT LLAPEN NE BYTH EDHE LAL DHJERIT
  KESHTU GJITHE DITEN SI NJE ZAGAR E PERDORIN YMERIN
  YMERI MASTURBON ZAKONISHT 3 HERE NE DITE SE PIDH YMERI NUK KAP DOT KURRRRRR
  YMERI E SHIKON EDHE ALBIN KURTIN NE RRJETET SOCIALE
  EDHE ATY TERBOHET YMERI DHE OK E TJA FUT KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE PASTAJ IK E JA LEPI BYTHEN EDI RAMES SE EDI KA DHJERE NDERKOHE
  NE DARKE NDALON ATY TE PALLATI E ZENI TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT JA FUT NJE MASTURBIM TE FUNDIT YMERI DHE IK JA FUT GJUME YMERI SI GJITHEMONE VETEM

 6. A nuk ishte Bushati nje ulerites i madh per bojkotin e Parlamentit dhe zgjedhjeve vendore? Dhe shiko se ku eshte katandisur opozita. Nje kanarine ne kafaz qe kendon ne katin e tete. Bushati vazhdon me teorite e tij bolshevike

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   O idiot, Bushati, ka qenë pak naiv që pa ardhur në pushtet edvin haleja, dhe analizat e tij janë korrekte për një vend demokratik si skandinavët ta zëmë, dhe nqs analizat mbështeten në realitete demokratike, nuk gabohesh, bushati dhe të tjerë gabohen se nuk marrin parrasysh një popull pa dinjitet apo mutra si ti!

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. 01/06/2024 te 15:01 – i ke pire ilacet sot? Do besh mire te ndrosh doktorin dhe ilacet se ato qe ke nuk te bejne hajer

 7. “Prona per te cilen u godit ne koke avokati eshte ne nje toke qe dikur ka qene pjese e Parkut te Liqenit, pra ku nuk do mund te ndertohej. Ishte ish-kryeministri Berisha qe e hoqi ne vitin 2010, me VKM pjesen nen dige, nga hapesire e Parkut per t’ja dhene ne dore lubive.

  Nese ajo hapesire do te ishte sot prone publike, asnje nuk do t’u sulej si lubi per ta kullufit

 8. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT TIK DOBIÇIT DHE CAR BOLES BOLINO

 9. Pwer ta besuar se sa Antikorrupsion eshte ai Komision,

  mjaft te shihni ate qe kane vene Kryetar e kush e drejton,

  eshte Fatka i Xhafes nga Minister i Brendeshem i larguar,

  pasi vellackon ne Itali per trafik droge kishte te denuar,

  Ky pra do ta luftoje Korrupsionin e Pushtetit der ne fyt,

  sic thote ajo fjale e vjeter – Korbi-korbit nuk ja nxjerr syt!

  1. KADRI YMER KËLLIRA NGA GOJA NXJËRRE ËRE MUTI-NGA KARI I RRJEDHË QËLBËSIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRRYK ÇYPIT thotë:

   DOKTORI I THOTE YMER
   ANDU BUSHATI I THOTE KADRI
   ALBIN KURTI I THOTE PO I MBANE GOJA ERE MUTI

 10. Komisionet alla OFL opozita duhet ti braktis njehere e pergjithmone . Keto pseudokomisione ja ulin reputacionin akoma edhe me shume dhe jane agonia e saj , aq me teper qe behen gjithmone ne prag zgjedhjesh . Nese doni oksigjen , merruni me ndryshimet ne kodin zgjedhor , merruni me ndryshimet kushtetuese , merruni me statusin e nenpunesit civil , merruni me minimumin jetik etj . Nese doni vota merruni me gjithçka qe shkon ne leverdi te shqiperise dhe shqiptareve e jo ne interes te hajnave , krimineleve e oligarkeve ,

 11. KADRI YMER KËLLIRA I KA NGORDHUR I KA BËRE DERI NË 5 KG DUKE JUA FUTUR KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE FRRYK ÇYPIT thotë:

  KADRI YMER QËLBAZË KËLLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT

 12. KADRI YMER KËLLIRE KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT

  -KADRI YMER IK NË KOSOVE E FUTJA KARIN NE BYTH BERAT BUZHALES DHE MIL ZËKE

  -YMER KADRI TE MBANË GOJA ERË MUTI SIKUR KENI DIARRHEA NGA GOJA

  YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA

 13. “Prona per te cilen u godit ne koke avokati eshte ne nje toke qe dikur ka qene pjese e Parkut te Liqenit, pra ku nuk do mund te ndertohej. Ishte ish-kryeministri Berisha qe e hoqi ne vitin 2010, me VKM pjesen nen dige, nga hapesire e Parkut per t’ja dhene ne dore lubive.

  Nese ajo hapesire do te ishte sot prone publike, asnje nuk do t’u sulej si lubi per ta kullufit

 14. KADRI YMER IK MASTURBO ME KOL BALLEN LIVE NE ZYRE TE VELLAIT TE GREG KRISTAQ RAMES ,EDI RAMES thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KAR BOLES BOLINO DHE TIK DOBICIT

 15. KADRI YMER KËLLIRA JA VJËDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT DHE XHENSILA MYRTEZAJT DHE IK E MASTURBON NË ZYRË TE EDI RAMËES thotë:

  HAHAH KADRI YMER KËLLIRA I KOMENTON FOTOT E XHENSILA. MYRTEZAJT ,O PERENDI E MADHE KUR DIHET SE YMERIT I MBANË GOJA ERË MUTI DHE NUK E FUTUR KARIN NE PIDH MINIMUM 15 VITE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *