• |
ide | kryesore

Portreti i ri i mbretit Charles vandalizohet në Londër

Paparazzi, Slider


Portreti  i ri i mbretit Charles III është vandalizuar. Arti i pikturës së Jonathan Yeo, i cili u zbulua në maj dhe është i varur në Galerinë Philip Mold në Londër, Angli, u mbulua nga aktivistët e grupit Animal Rising.

Në një video të shpërndarë nga grupi, fytyra e Charles mbulohet nga një imazh i Wallace nga filmi vizatimor Wallace & Gromit. Gjithashtu në pikturë, shkruhet , “Jo djathë, Gromit. Shikoni gjithë këtë mizori në fermat RSPCA!”

 

Portreti është aktualisht i ekspozuar në Galerinë Philip Mold deri më 21 qershor dhe artisti Yeo pritet të vizitojë institucionin të martën.

Para deklaratës së aktivistëve, portreti tashmë ishte përballur me kritika kur u zbulua në maj. Yeo — i cili ka prodhuar portrete të Princit Philip dhe Mbretëreshës Camilla në të kaluarën — e përshkroi sovranin kryesisht në nuancat e kuqe teksa vesh uniformën e Gardës Uellsiane. Mbreti Charles mban një shpatë në duart e tij ndërsa një flutur shihet mbi shpatullën e tij të djathtë.

Kjo nuk është hera e parë që një portret i mbretit Charles vandalizohet. Në korrik 2023, aktivistët e klimës pikturuan me spërkatje mbi një portret të Charles në Galerinë Kombëtare të Skocisë në Edinburg. As Galeria Philip Mold dhe as familja mbretërore nuk kanë komentuar publikisht mbi vandalizmin e fundit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *