• |

Video/ Kupa e Amerikës, Vinicius i jep fitoren Brazilit: poker ndaj Paraguay, Kolumbia në çerekfinale

Vinicius

Brazili arrin fitoren e parë në Kupën e Amerikës 2024, duke mposhtur Paraguajin 4-1 dhe duke iu afruar kualifikimit. Vendosën ndeshjen dygolëshi i Vinicius (35′ dhe 45+5′) dhe golat nga Savio (43′) dhe Paquetà (65′), i cili humbi një penallti, por shleu gabimin po nga pika e bardhë. Kolumbia është tashmë në çerekfinale, pasi mposhti Kosta Rikën 3-0 falë golave të Luis Diaz, Sanchez dhe Cordoba. Tani, beteja e drejtpërdrejtë për vendin e parë në grupin D.

PARAGUAJ-BRAZIL 1-4

Nëse ngecën në debutimin e tyre, në ndeshjen e dytë të grupeve të Kupës së Amerikës, Brazili shkëlqeu: 4-1 ndaj Paraguajit dhe kualifikimi në çerekfinale është praktikisht në xhepin e tyre. Megjithatë, kur në minutën e 31′ Paquetà humbi një penallti pa gjetur kuadratin, një tjetër mbrëmje makthi dukej se u materializua për skuadrën e Dorival. Megjithatë, katër minuta më vonë, Vinicius largoi fantazmat dhe i dhuroi ekipit të tij epërsinë, duke përfunduar një aksion të shkëlqyer pas asistit të Paquetà. Pastaj, në shtatë minuta, Selecao mbylli ndeshjen: në minutën e 43′, Savio i Girona dyfishoi rezultatin duke shënuar nga disa hapa larg, ndërsa Vinicius fiksoi trisin në minutën e pestë të kohës shtesë.

Lexo më tej: Video/ Kupa e Amerikës: Brazili bllokohet në debutim nga Kosta Rika, Marquinhos i anulohet goli

Në pjesën e dytë, e majta e fuqishme e Alderete u duk se do të rihapte ndeshjen në minutën e 48′, por një tjetër penallti, e shënuar këtë herë në minutën e 65′ nga Paquetà, i dha fund shpresave të Paraguajit, që e mbylli me dhjetë lojtarë për shkak të kartonit të kuq të Cubas. E kështu përfundoi 4-1. Brazili është i dyti me 4 pikë, ndërsa Kosta Rikën me 1. Përplasja direkte përfundoi në barazim (0-0), por golavarazhi +3 i Brazilit dhe -3 i të tretit në renditje i lënë të besuarit e Dorival më shumë se të qetë. Tani, tekniku mund të mendojë për ndeshjen me Kolumbinë, e cila praktikisht vlen për vendin e parë.