• |

Video/ Juventus i paaftë të fitojë e tani nis kampionati: bardhezinjtë dështojnë 2-0 kundër Atletico Madrid

Juventus

Juventus u mund edhe në miqësoren e fundit të verës përpara debutimit të tyre në Serie A kundër Como. Në Gothenburg, bardhezinjtë humbën 2-0 kundër Atletico Madrid. Ndeshja në Suedi u vendos nga Joao Felix, i cili në fillimin e pjesës së dytë përfitoi nga asistimi i Lino për të mposhtur Di Gregorio dhe Correa, i cili dyfishoi epërsinë në minutën e 85′ me penallti e shkaktuar nga Cabal. Skuadra e Thiago Motta pësoi humbjen e dytë të para-sezonit dhe në tre ndeshje nuk ka asnjë fitore.

ATLETICO DOMINUES, VETËM VLAHOVIC U PËRPOQ

Para-sezoni i Juventus përfundoi me humbje, i mundur 2-0 nga Atletico në Goteborg. Mundësia e parë e madhe ishte për Colchoneros, me Di Gregorio që ndaloi Llorente i nisur nga një intuitë e madhe e Koke. Bardhezinjtë provuan me një të majtën e Thuram, jashtë kuadratit. Në minutën e 18′, spanjollët kishin rastin më të mirë, me Griezmann që goditi shtyllën nga një kënd i ngushtë. Pak më pas edhe Lino ishte afër avantazhit në një tentativë në mes të zonës së rreptësisë. Mes protagonistëve të pjesës së parë, me ulje-ngritje, ishte edhe Vlahovic, i cili shpërdoroi pasimin pas një lëvizjeje të shkëlqyer në të djathtë të Weah.

Lexo më tejVideo/ Juventus nuk fiton edhe ndaj Brest: dritë e hije në miqësoren e dytë të Thiago Motta

Rezultati u zhbllokua në pjesën e dytë me Joao Felix, i cili në minutën e 48′, vetëm tre minuta në fushë, përfitoi nga pasimi i Correa pas një asisti të Lino për të mposhtur Di Gregorio në shtyllën e afërt. Motta aktivizoi vetëm Danilo për Fagiolin, pa u çekuilibruar për të gjetur golin e barazimit, ndërsa Simeone, i cili tashmë ndryshoi shumë në fillim të pjesës së dytë, futi në lojë edhe djalin e tij Giuliano. Do të ishte vetë argjentinasi ai që do të fitonte penalltinë që mbylli ndeshjen. Një faull i nënshkrimit të ri Cabal në zonë dhe Correa, nga pika e bardhë, mposhti Di Gregorio për të bërë 2-0 në minutën e 85′. Juventus bie përsëri vetëm tetë ditë larg debutimit të tyre në kampionat kundër Como.