• |
ide | kryesore

Foto të rralla/ Në ditën e parë të krijimit të Kombëtares në maj 1936

Arkiva, Dossier
207625.jpg

Mes atmosferës elektrizuese të arritjes së kombëtares shqiptare për tu kualifikuar në Kampionatin Europian, publikohen dy foto të rralla. Fotoja e parë (lart) është Kombëtarja e Shqipërisë në ditën e krijimit të saj në maj 1936 në zonën e "shallvareve" në Tiranë aty ku sot është parku Rinia. Fotoja e dytë (poshtë) është fotoja e ekipit kombëtar në kampionatin Ballkanik në 1946 kur kombëtarja fitoi dhe trofeun. Fotot u publikuan për herë të parë mbrëmë në emisionin "Debati në Channel One" të gazetarit Roland Qafoku.