• |
ide | kryesore

Duhanxhinj, pijanecë, bastvënës, agresorë: të padisiplinuarit e futbollit …që kanë humbur punën

SportDani Osvaldo, futbollisti roker. Problemi nuk ishte tek këmbët, por tek koka. E pamundur të administrohej. I larguar nga disa skuadra, që nuk toleronin dot veset e tij, Osvaldo shkoi tek Boca Juniors ku u shkarkua shumë shpejt, duke qenë se u kap duke pirë duhan në pushim të ndeshjes me Nacional. Edhe tek Southampton rrezikoi ta hiqnin, pasi rrahu një shok skuadre në stërvitje.

Nga shuplakat tek shkelmat: Olympique Marseille nuk ka lënë pa dënuar gjestin e Patrice Evra që pas një debate me një tifoz e goditi me shkelm: klubi francez dënoi veprimin e mbrojtësit dhe ndërpreu marrëdhëniet menjëherë.

Duhan dhe alkool. Veset më të këqija për një futbollist. E di këtë më mirë se të gjithë Andres Ramirez, i njohur si “Manga”, Escobar, skllav i shishes aq sa u prezantua në stërvitje i dehur. Djaloshi që ishte shtrirë mbi një barrelë rezultoi pozitiv në testin e alkoolit dhe u shkarkua nga Deportes Tolima.

Më tepër një shkarkim kronike se sporti. Në kampionatin anglez, Dombaxe është larguar me ceremony nga skuadra për faktin se shkoi në fushën e stërvitjes me hanxhar. Qëllimi ishte, sipas the Sun, të trembte shokët e rinj të skuadrës. Nuk dihet sa ia arriti qëllimit, por ishte zgjidhja e menjëhershme e kontratës ajo që fitoi.

Laste Dombaxe, Tottenham Hotspur

Adrian Mutu nuk e kishte kokën në nivelin e talentit. Aventura e tij tek Chelsea, 25 vjec, përfundoi në mënyrën më të keqe. U shkarkua se u gjet pozitiv për kokainë në një kontroll antidoping. Gjithnjë tek Chelsea, edhe Bosnich në shtator 2002 rezultoi pozitiv në kontrollin antidoping për të njëjtën substancë. Nëntë muaj pezullim nga FA dhe shkarkim i menjëhershëm.

Shtatë futbollistë të larguar dhe nën hetim për një foto në grup që përfundoi keq. SC 1920 Myhl, ka vendosur të ndërpresë kontratën me lojtarët e tij, që në një foto të publikuar kishin bërë përshëndetjen naziste. Futbollistët kërkuan ndjesë, madje edhe me një foto të dedikuar, por shoqëria nuk ndryshoi pozicionim. Një rast politik edhe ai i Giorgos Katidis. I shkarkuar nga AEK Athinë në moshën 20 vjecare, për shkak të përshëndetjes fashiste gjatë festimit.

Jo vetëm politikë. Edhe feja mund ti kushtojë vendin e punës në Iran. Është historia e Ali Karimi, kampioni iranian i Bayern Mynih, i shkarkuar nga Steel Azin, sepse nuk respektoi rregullat e Ramazanit. Drejtuesit e skuadrës së Teheran kanë saktësuar se ishin të detyruar për këtë zgjidhje, duke qenë se Ramazani është vendosur nga qeveria për të gjithë.

Joey Barton, “bad boy” i futbollit anglez është shkarkuar nga Burton pas skualifikimit nga FA. Mesfushori që kishte vënë bast për ndeshjet e futbollit, kishte pak muaj në klubin e tij të ri, që e përzuri menjëherë pas pesë muajsh, 13 ndeshjesh e një goli.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *