• |
ide | kryesore

Protesta e studentëve, edhe BE mendon si Rama: Koha për dialog!

Lajme, Të fundit

Pas kërkesës së shtuar të studentëve drejt Ambasadave të BE dhe SHBA-së në vendin tonë, vjen dhe reagimi i delegacionit të BE-së në Tiranë.


Në një reagim në fb, delegacioni i BE-së thotë se protestat paqësore të studentëve në Shqipëri janë një shprehje e shëndetshme e demokracisë.


Delegacioni i BE-së thotë se ekziston një konsensus i gjerë publik në shoqërinë shqiptare lidhur me kërkesat e tyre.

“Studentët bëjnë thirrje për standarde më të mira arsimore. E drejta për arsim është qendrore në çdo shoqëri. Ashtu siç është lufta kundër korrupsionit”.

Delegacioni i BE-së nënvizon se tani është koha për të ndërtuar një dialog që siguron që këto kërkesa të përkthehen në zgjidhje konkrete dhe praktike.

14 Comments

 1. Ata i kane punet ne rregull… Edhe pse me gjuhe diplomatike, nuk kane lidhje me Shqiperine. Kerkesat aty i ka kryet(k) ari i shtetit…

  1. alban shifet se vetem kari te mungon ty e rames ,sepse nuk po ju ben pin me ai i roshit e doshit.be esht sllavizuar tashem.shok popoviqi jan gjysma,te tjeret ca sorra sorrosi e ca spiun putuni.

 2. Skiftere me emra te ri ke zevendesuar sorrogatot e tjere,do thone rama I bleu me parate e vjedhura nga luli te rr e kombit,Dialog=Demokraci,pak me vone ne te njejten linje do flase dhe shba,pastaj do shkruani se I bleu rama me parate e zenit ne gerdec,ju skifterat e rinj shishet ne dore me vrap te saliu se I duhet te shurroje

  1. I ke pire ilacet per sot… Ik meso te shkruash se te pranon Termeti, po s’te pranon krye*ari…KERKESAT JANE TE PANEGOCIUSHME!

 3. Shishen e shurres o alban se saliu po ju pret,prandaj ju paguan Zeni ti beni sherbim saliut,vrapo kucke e vogel tjetri ka hall ju komentoni ketu,dhe meso te kthesh pergjigje o kurve komunisti

 4. nuk kane vdekur akoma keta plera ? pervetesojne cdo merit duke tallur bythen njelloje si rama. po te donin keta e kishin flakur ramen me kohe. bejne filmin. plerat e mutit

 5. ikni o ju qifsha jeten varuni me zinxhir ose jepini fund jetes me mire se te vazhdosh te perfaqesohesh nga ky shtet muti ne kete vrim haleje te mbushur me komunista te zbukuruar me yje, rracen e fisit ne pidhe

 6. E gjithe Europa rotullohet nga rama sipas jush,o skiftera o shpellare te saliut,kaq kara jeni sa dhe trute e gomarit ja u ka fut saliu nga bytha,Europa ka axhenten e vet,Vetingu spak bkh dhe burg.

 7. Ti, o ipaemer, kulish ferrash kuqale, bandit, hajdut, narkoman, servil e qyrrash politik, nuk ta dime origjinen se nga ke ardhur, por dukesh qe je nje qen rrugesh, pa kolibe, qe mundohesh te mbrosh ndyresine e rrugeve nga do qe shkel, por sidomos ndyresine me te madhe ,,,,,kete qeveri, e horrat e saj. Ti, kaq di, e ben, por me realitetin je prapa botes. Mire u thote nje shkrimtar,,,,biri kurvit.

 8. Europa a u kerkon dialog protestuseve ne France, e Belgjike?Kete a e dine keta qe i gezohen ndonje zeri qe na e paska bere kete thirrje.Po te ish vepruar me kohe, sic thote europa, sot nuk do kishim protesta te ketij lloi, por protesta qe te beheshim te barabarte me europianet ne te gjitha aspektet. Ketu ne, apo qeverite tona i marrin si definitive disa mendime te kapove, europiane, por pa llogaritur se edhe ata, ne rastin konkret e dine shume mire situaten, por per statukuo, e qe te mos kene probleme, dun qe populli shqiptar te duri kete menxyre te ketij pushtetishfrytezues e denigrues te popullit te vet. Cdo popull e ka ne dore avinirin e vet, dhe din se si te veproi, ashtu si ne cdo shtet tjeter, por ama ata nuk kane KM mashtrues, nuk kane KM hajdut, narkoman, e te disfazuar e anti kombetar, prandaj europa duhet te ndihmoi ne ecurine demokratike te zhvillimeve te ngjrjeve, e jo te ule ne tavoline TE VJEDHURIN ME HAJDUTIN, kjo nuk ben vaki.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu