• |
ide | kryesore

Faktet / Rama dhe Cakaj manipuluan raportin e Departamentit të Shtetit

Arkiva, Kryesore

Disa media të opozitës i kushtuan shumë vëmendje këtë të shtunë, fjalive haluçinante dhe të pakuptimta të shefit të komanduar të diplomacisë shqiptare, Gent Cakaj. Por përtej fljaive të tij që nuk rreflektojnë aftësinë e njerëve të ditur për të folur thjeshtë, ajo që ka ndodhur është shumë më e rëndë. Gent Cakaj si zvendës dhe Edi Rama si ministër i jashtëm i dekretuar janë përpjekur sot të manipulojnë ditën për diell raportin e rëndë të departamentit amerikan të shtetit për trafikun e drogës. “Të pamësuar të lexojnë, të paaftë të kuptojnë dhe të padëshiruar të shohin e të flasin tjetër gjë, përveç të keqes që u dëshiron syri e u nxjerr goja, rrugëhumburit e politikës e të medias e keqpërdorën edhe këtë raport si gjithçka tjetër, për të tërhequr zvarrë publikun në llumin e fjalëve të tyre” ka komentuar Ministri i jashtëm i dekretuar, duke postuar në Facebook një konferencë për shtyp të atij që i ka lënë detyrën.Dhe Gent Cakaj pa iu dridhur qerpiku ka thënë: “Kemi rritje të bashkëpunimit ndërkombëtar, raporti thekson faktin se vendi ka arritur rezultate thelbësore në luftën kundër narkotikëve dhe krimit të organizuar për shkak të përpjekjeve për integrim në BE”

Pra pot ë lexosh bedelin “gjeni” të Ramës të krijohet përshtypja se raporti është pozitiv. Po çfarë thuhet aty realisht dhe cilat janë togfjalëshat që ka censuruar talenti nga Prishtina: “Vëllimi i konfiskimeve të drogës dhe arrestimet e lidhura me drogën në vitin 2018, ishin me rëndësi, të nxitura kryesisht nga bashkëpunimi i organeve ligjzbatuese me partnerët ndërkombëtarë, presioni ndërkombëtar në rritje dhe përpjekjet e Shqipërisë për të hyrë në Bashkimin Europian” (Përkthim i Zërit të Amerikës”).


Lexo më tej: Larg kazanit/ Si e raportoi “Zëri i Amerikës” raportin e DASH

Pra edhe në rastet kur është luftuar trafiku, kjo ka ardhur ose me nxitjen ose me presionin ndërkombëtar. Por këto ‘nuanca” zv/ministri i lexuar nuk ka ditur ti lexojë duke ecur në gjurmët e shefit të tij që gjithnjë e ka mohuar me këmbëngulje trysninë e ndërkombëtarëve në aksionet kundër drogës.

Por, bëmat e gjeniut të Ramës nuk përfundojnë këtu. Në konkluzion ai tha se “Raporti nuk është konstatim krize, por identifikim momentumi pozitiv dhe trendeve në rritje”. Në fakt ajo që shkruan departamenti i shtetit është e shumë më e rëndë. Aty që në fillim thihet se vëllimi i heroinës që tranzitohet nga Shqipëria drejt vendeve perendimore ka ardhur në rritje (shiko faksimilen poshtë).

Rarporti nënvizon se Shqipëria “është njëkohësisht burim i kanabisit dhe, gjithnjë e më shumë, një vend tranzit për kokainën dhe heroinën” (Përkthim i Zërit të Amerikës”).

Pra do të mjaftonin vetëm këto që Gent Caka të mos këpuste mufka dhe që shefi i tij të mos fliste për keqpërdorim të raportit të DASH.

Armand ShkullakuGent Cakaj, anëtari i ri i organizatës së Rilindjes

Manipulimin dhe gënjeshtrën sot e kanë përdorur ata  prandaj në këtë rast nuk i vlen të merresh me shqipen e çalë të Gent Cakës. Nuk është e rëndësishme të tallesh me fjali si kjo: “Ministria e Punëve të Jashtme ndonëse është përfaqësuesja e interesave të brendshme të vendit nuk shkëputet nga përgjegjësia për llogarinë e brendshme që duhet të japë për llogarinë e jashtme. Ndonëse kjo që po bëj nga prizmi diplomatik mund të jetë e pakëshillueshme, por institucionalisht është e domosdoshme” .

Sepse lajmi i ditës sot është tentativa për të manipuluar raportin amerikan.

©Lapsi.al

ERTV Live😊: Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, komenton për publikun Raportin e Departamentit të Shtetit për vitin 2018🇦🇱🇺🇸(Të pamësuar të lexojnë, të paaftë të kuptojnë dhe të padëshiruar të shohin e të flasin tjetër gjë, përveç të keqes që u dëshiron syri e u nxjerr goja, rrugëhumburit e politikës e të medias e keqpërdorën edhe këtë raport si gjithçka tjetër, për të tërhequr zvarrë publikun në llumin e fjalëve të tyre)

Publiée par Edi Rama sur Samedi 30 mars 2019

24 Comments

  1. Lexoj artikujt e lapsit, dhe qesh. Shullaku dhe bushati kan nje zili te madhe per ramen. Nuk e honepsin dot faktin qe ai eshte kryeminister dhe keta nje cop gazetaresh kategiria e dyt. Opo plasen mjafton te lexosh artikujt dhe e kupton qe nuk kan hallin e popullit po problemin e smirres se tyre. Pellcisni o pseudo gazetar ta dini qe me shkrimet tuaja vetem disa militant genjeni, dhe e shumta karikoni zilin tuaj.

 1. Jua dhjeu kadrinjve zoti Caka me shpjegimin e detajuar te raportit dhe i nxorri bllof ne tentativen per te bere propagande shqupiste me genjeshtra qe i sajojne vete.

  1. ‘I Paemer’ qe po mbron Cakaj…qenke nje vulehumbur qe as emrin nuk ke guximin ta shkruash. ‘Propagande shqupiste’?! Ku e kupton ‘mendja jote’ e semure qe Zeri i Amerikes ben propagande shqupiste?
   Ku eshte fundi i Rames me entourage-in e tij sahanlepires dhe me sa duket edhe fundi yt ‘ I Paemer’.

 2. Joni, i lexoka artikujt e LAPSIT, por nuk i shkokan sipas oreksit te tije, e shane botuesit e saje. Ne se ti Joni molekules se sektit, je me i informuar, se departamenti i SHBAse, nuk e ka kritikuar e vene tere dobesite e allishverishet e ketij pushteti me te poshter i kohes se demokracise, jepi argumentat, kundershtoje, por ju si horra e morra te kuq, kur Amerika thote ndonje fjale per opoziten, s,leni komente, e buje pa bere, se gjoja Amerika ju perkrah. Por me kete te fundit, departamenti Amerikan ju dha derrmen, e jua grisi mashtrimet qe bejne qeveritaro_ mafiozet e ketij pushteti, e e tere poshtersia, e mashtrimeve, be bandave, narkotrafikanteve, hajduteve qe jane e mba ky pushtet, ua numuroi departamenti i shtetit Amerikan. Keni me per Belulin?

 3. Ky dallkauk ka kompleksin se nuk zoteron asnje gjuhe te huaj dhe sajon fjali qe permbajne 80% fjale te huaj pewr te luftuar kompleksin e injorances. Po citoj vetem nje fjali nga ai. “Raporti nuk është konstatim krize, por identifikim momentumi pozitiv dhe trendeve në rritje”. Te gjittha keto fjale nuk jane shqip, raport, konstatim, krize, identifikim, momentumi, pozitiv trend. Aftesia e nje njeriu te ditur eshte qe kur flet pavaresisht sesa shume di, shprehet shume thjeshte ne menyre qe ata qe e kuptojne te jene sa me shume.

 4. Zëri i Amerikës në një shqipe të pastër ka përkthyer nga anglishtja raportin e DASH ku fare kjartazi theksohet që trafiqet e drogave të forta, kokainë e heroinë në Shqipëri po shkojnë në rritje , apo që është korrupsioni i përhapur në gjithë nivelet e qeverisjes që narkotrafiku nuk po luftohet, e ky biri për shpirt i Baton Haxhiut, miku i vjetër i Stanishiqit, shef i UDB serbe, po na e ripërkthen me fjalë të huaja, për të na mbushur mendjen se është e kundërta.
  Një nga format më flagrante të mungesës së intelektit, është “pordhacëria intelektualiste” kur disa injorantë kujtojnë se mund të japin përshtypjen e “të diturit”, duke përdorur dhjetë fjalë të huaja në një frazë me 15 fjalë.
  Është interesant se propoganda edramiste, duke mos pasur argumenta e fakte, ka degjeneruar në të dy skajet e retorikës. Ose në gjuhën e zhargonit të rrugës që përdorin komikët Rama e Gjushi, ose me “pordhacërinë intelektualiste” të këtij djalit që aksidentalisht u vu në pozicionin e kryedipllomatit të Shqipërisë.
  Veç këtyre dy kategorive abuzive të propogandës, kam vënë re se kohët e fundit Rama po vetëdemaskohet duke nxjerrë në studiot televizive edhe gazetarin Peza, që të bën jo të qeshësh po për të vjellë, me mimikën e tij të shëmtuar apo për të bërë rolin e Spiropalit si zhurmues.

 5. Ilkji kornropqira e rilkndjes se naniken vitet me te bukura te jetes duke pritur sa te edukoheshin socialistet e shqiperise. Mir qe kemi ojnuar fort dhe kire na thoni dhe taji fillojaji prap nga fillimi taksirat. Kush kujtoni se jeni ju o ju qifsha rracen e fisit ne pidhe? skeni bere gje ne jete ? Keni filluar tani te zgjoheni dhena lini neve ne hije o fisqira. Po ju eshte tja u djegesh kalamjat qe ne maternitet e tju themi provoje prap po ta mbajti. Fara juaj duhet zhdukur, po perfitoni se keni komuniste ne mes te evropes akoma.

 6. Ilkni o ropqira e rilindjes se na iken vitet me te bukura te jetes duke pritur sa te edukoheshin socialistet e shqiperise. Mir qe kemi punuar fort dhe mire na thoni dhe tani fillojani prap nga fillimi taksirat. Kush kujtoni se jeni ju o ju qifsha rracen e fisit ne pidhe? skeni bere gje ne jete ? Keni filluar tani te zgjoheni dhe na lini neve ne hije o fisqira. Po ju eshte tja u djegesh kalamjat qe ne maternitet e tju themi provoje prap po ta mbajti. Fara juaj duhet zhdukur, po perfitoni se keni komuniste ne mes te evropes akoma. Edhe tek ky brezi neqoftese do ju iki xhaxhi soros bashke me edi ramen erion veliajn dhe fatmjr xhafajn, do ja u kthejme me te njejten monedhe o pidhropsha se ndryshe nuk kuptojni. Do ju lejm pa pune deri sa te filloni te hani nut per te mbijetuar.

  1. Firenze. Je nje idiot komplet. Ik e mbyll takim me psikologun, se nuk i ke mire punet. Vetem ca si niveli jot mund te jen simpatizant te kesaj palo opozite.

   1. Hajde ma kap njehere prej qafe o profesor. Kaq dini ju ekstremistet e socializmit. Ti je me kete parti ti je me ate ja vini vulen direkt, ske faj se edhe shkollen ( po e pate bere ) e ke per hoby jo profesion. Hik mer bythqim qiu ne sum.

 7. Ilkni o ropqira e rilindjes se na iken vitet me te bukura te jetes duke pritur sa te edukoheshin socialistet e shqiperise. Mir qe kemi punuar fort dhe mire na thoni dhe tani fillojani prap nga fillimi taksirat. Kush kujtoni se jeni ju o ju qifsha rracen e fisit ne pidhe? skeni bere gje ne jete ? Keni filluar tani te zgjoheni dhe na lini neve ne hije o fisqira. Po ju eshte tja u djegesh kalamjat qe ne maternitet e tju themi provoje prap po ta mbajti. Fara juaj duhet zhdukur, po perfitoni se keni komuniste ne mes te evropes akoma. Edhe tek ky brezi neqoftese do ju iki xhaxhi soros bashke me edi ramen erion veliajn dhe fatmjr xhafajn, do ja u kthejme me te njejten monedhe o pidhropsha se ndryshe nuk kuptojni. Do ju lejm pa pune deri sa te filloni te hani nut per te mbijetuar. Na shkatrruat jeten ropqira komunist pa shkoll

 8. Hajde ma kap njehere prej qafe o profesor. Kaq dini ju ekstremistet e socializmit. Ti je me kete parti ti je me ate ja vini vulen direkt, ske faj se edhe shkollen ( po e pate bere ) e ke per hoby jo profesion. Hik mer bythqim qiu ne sum.

 9. Pse nuk ke fol me perpara mer venedikas qelbistani. Normal qe nuk te pelqen emigranti nga firenze se ti je kopil bunkeri

 10. Nese tenderi per veprimtarine e qeverise i eshte lene serbeve(ruseve) atehere kjo eshte tradheti kombetare dhe pergjegjesit duhet te ndeshkohen si tradhetare !

 11. Stalini ziguri xixa fax juri,te gjithe me nofka te reja ne komente,njelloj te gjithe vitrina dhe kristali ne gare kush shkruan me shume si budall qe salihu te kenaqet,te gjithe bythlepirsa te salihut te klasit te pare,keta bythqira mbajne lart frymen Revolucionare demokratike te protestes ne portalet e zenit,pinjolli te agjentit UDB salih RAM berisha alias Bisturia,shkoni lepijeni bythen salihut tani,me vrap kucka

  1. futu tek zyra e bashkise dhe lubrifiko bythen mire e mire o pedosh. hajde shpejt mos humb kohe se po te therret lali

 12. O byroist i PD une ju ve shpellaret te mbarojne pune me ju dhe me ty ne vecanti,lalin mere po te beri pune,por mos harro ti lepish bythen salihut,ate ma ki merak o bythqiri salihut

 13. Lum Linda qe ju ka,s’lini gur pa levizur per njeri tjetrin…sikur te benit kaq shum dhe per shqiptaret s’do ishim kaq te mjere dhe ne ndoshta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu