• |
ide | kryesore

Lubonja: Ambasada e SHBA nuk flet për përgjimet, përkrah regjimin

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin “Të paekspozuarit” në “News 24” tha se Ambasada Amerikane po përkrah një regjim të rrezikshëm që ka në krye të vendit një gënjeshtar që mbulon krimet si Edi Rama. Ai theksoi se kjo ambasadë dënon protestuesit thjesht pse dalin dhe kanë pakënaqësi, ndërsa nuk përmendin dhunën shtetërore.


“Asnjë nuk e do dhunën. Por kjo ambasada çfarë mendon që nuk ka asnjë reagim, kur sheh se kryeministri, ministri, deputetë, me shefa policie organizojnë vjedhje. Problem i madh është se SHBA njihet si shtet i demokracisë. Këta të ambasadës a e mendojnë se ky trusti i drogës në Dibër, dhuna shtetërore. Pse këtë ambasadë nuk e ke me zë kur vidhen votat, kur ka dhunë shtetërore.


Këta po përkrahin instalimin e një regjimi shumë të rrezikshëm në mes të Europës. Nuk kanë faj se kanë një president që gënjen një e dy, ka më shumë se një gënjeshtër në ditë. Kur kanë president një gënjeshtër. Zanati i Ramës është që të gënjejë që të mbulojë krimin brenda vete. Ky nuk ka faj nga drejtësia i kapur me presh. Këta punonjësit e ambasadës duhet t’i thirrin mendjes”, – tha Lubonja.

25 Comments

  1. Amerikanet jane shteti ma pragmatist ne bote. Midis 2 te keqijave zgjedhin me te voglen. Perderi sa perkrahin Ramen do te thote qe te tjeret jane me muter se Rama.

   1. ka kjo tok qe jan shum me te mire se klasa politike keta jan perfaqsuesit e feve vlerave ,por sa here qe njerzit kerkojne ate qe sju takon humbin edhe ate qe e kan ,klasa jon politike ka nje shekull qe rrugen e zotit e ka lan kan prish kisha xhamia burgos vrare persekutuar perfaqsuesit shpirterore, shkyr e djegur librat e fese,ligjet e zotit edhe tani ne demokraci ,feja u njoh vetem ,si pluralizem por as su ndigju as perkrah dhe as zhvillu,,keta miratuan ligjet per tu martu burri me burre gruja me gru dhe nxorren ligje per te ndaluar shamin tani se fundemi mbyllen dhe nje shkoll ne kavaj ,vetem se sdun te lene vajzat te vishen sipas islamit,keta islamin e quajn radikal terror ,qe I ka kaluar koha ndersa vet te perparuarit,keta tashme me mendjen e tyre kan zevendesuar zotin qendrojne mbi fuqin ligjet e tije tek njerzit kan edukuar ,antivleren ,dhe keshtu islamin e kan nxjerr jasht lojet,,sipas tyre nuk funksionon me dhe as nuk do te funksionojne me,nuk rimbekembet,,ketyre qe mendojne dhe veprojne keshtu fetarisht shkencerisht dhe praktikisht ,zoterinj ju u vetzhgenjyet,arsyeja ,qe te zevendesoni zotin ne tre shkallet e veprimit ju duhet te keni cilesin e krijuesit ,ti krijoni zgjillje deshirave tuaja per veten tuaj,kete se keni,, duhet te jeni te perjeteshem ndersa jeni te vdekeshem duhet te jeni te fuqishem ndersa jeni te dobet, kete e tregon konkurenca e vetmbrojtjes,kjo ndoll pershkak te dobesis njerzore dhe gjithcka e krijuar e dobet perball krijuesit te gjithfuqishem gjithpushteteshem ,ju mendoni se islami nuk po zhvillohet ,po zoterinje ai zhvillohet sipas intensitetit veprimit tone,te matura me ligjet e zotit te future ne gjallerin e jetes ne rregull mas drejtesi hak, etj,,,/ku I malli zot veper keqive ju ka caktuar ndeshkim dhe vepermireve shperblim ,ashtu si jan bere levizjet njerore ,te padrejta pa rregull mase ,vin te shfaqura dhe rragimet e gjallesave ,bashke me njerzit ne gjitha fushat ,nese duket gjithcka mire ne rregull nuk ka problem,do te thot njerzit kan vepruar drejte sipas ullzimit zotit nese verehen problem njerzit jan larguar nga rruga zotit, kan devijuar rregullin e tije duke u future ne padrejtesi qe eshte rrug problemesh pa zgjillje,,keto sheja I dallon elle femija,pra doni apo nuk doni sipas islamit ligjit zotit ,te gjith si I thon nje fjale me nje kembe kalojme levizjet tona qe kurrsesi nuk mund te shmangemi as ti sfidojme,na pelqen apo jo ,sikur muslimanet ti vrisni zhdukni ,islami nuk zhduket ,pse islami eshte I materializuar edhe ne liber kjo eshte ullzim dhe meshire per ne nese e pranojme kete eshte dobi nese jo eshte dem per ne mbasi eshte dobi dhe ullzim apsolut, dhe muslimanet jan dobi jo dem per njerzimin , eshte natyralitet I pastert I tyre ne esenc sejcili don veten te drejten e tije hakun begatin dhe lumturin e tije,dhe nuk pranon qe ti bejne kush padrejtesi ,por ka njerez qe veten e duan dhe padrejtesi u bejne tjereve, dhe mendojne se vetes po I bejne dobi ,jo kurrsesi ,ato heret a vone do arrin ,vetem percaktimin e zotit per veprat qe bejne padrejtesia ndeshkohet,ceshtja se ke perkrahin amerikanet turqit greket serbet ruset bullgaret malazezet maqedonet kinezet evropianet ruset sorosin ,ne vendin tone apo grupet shqiptare te mendimit dhe veprimit ndryshe ne vendin tone,,te keqen me te vogel apo me te malle Brenda vet te keqes ,qe quhet padrejtesi mes grupeve te padrejta,populli shqiptare e ka mundesin qe te mos e shendrrojne vendin nga ,konflikte te brendeshme interesi ,ne fushbeteje interresash gjeostrategjike nderkombetare qe boten e eklipson drejt nje rraksioni zinxhir me perfundim luften ky popull me te dobisheme e ka per te zgjellur ,si qartesi gjalleri zgjillje shprese siguri paqe , krijuesin e vet ligjet e tije drejtesin e tije me perfaqsuesit e vlerave ne marrveshje te brendeshme njeri me tjetrin dhe qeverisin popullin ,e verteta eshte vula zgjilljeve,,keta pastaj bejne marrveshje me te gjith baz vlerave nevojes jo imponimit dhe sejcili shqiptare mbetet I qete ne paqe pa ju thyer krenaria ku njerzit ne rrug te zotit skan ne voje te dalin ne greva sepse problem tyre zgjillet qe ne embrion,as nukkan nevoj te kriminalizohen dhe as shkojne ne burgje por shkollohen zhvillojn mendimin perms vlerave dhe vin gjitha zgjilljet,,ne ket moment nuk eshte te zgjellim te keqen me te vogen nga ekeqa me e malle por te keqes ti bejme operaion dhe ,te gjellim me te miren te verteten ketu ,fillon zgjillja mirkuptimi ,orientimi marrveshjet ose konflikti kombetare dhe nderkombetare ,ose do pranohet e drejta haku e verteta me marrveshje politika dhe ligje per te gjith Brenda nesh me perfaqsues numerik sipas popullsise ose ,do ta shihnise kushdo qe I ben sherbimin te keqes shpejt do te korrin ate qe mbjell ,sepse padrejtesin se don kush dhe te drejten e vet don gjithkush ,teorit dhe gjitha format e sundimit padrejt deshtuan kur deshtojn ne ide kan deshtuar dhe praktik ,eshte vetem te shihet ,fatkeqsi qe njerzit duan veten me shpirt dhe me gjymtyr e shkatrrojne vetem per munges bindje ,apo kundershtimi qe duhet tu behet in nuk pajtohem kurrsesi me padrejtesin duke ditur dhe njohur thell pasojat qe ajo sjell ky koment behet thjeshte sa per kujtese njerzore ,qe tu sherbejne vetem dobi perderi sa dobin e duam te gjith zgjilljet per zgjilljen e problemit jan prezente paqa vetem rruga drejte ullzimi zotit ,u provun tjerat per nje shekull gjitha ishin mashtrim ku tani mbetem te gjith te zhgenjyre me prona te grabitura dhe dhoj dhoj krimesh prezent ku per burim kan politiken ligjet ligjvensit ligjzbatuesit jo popullin populli eshte victim 1 shekullore

 1. Normal se ambasada e di qe pergjimet jan kot dhe rezultati zgjedhjeve seshte se ndryshon shume edhe me +/- 2-3 deputete

 2. Dhe Ambasada qe shprehet ashtu sic shprehet, ka me shume inf se Lubonja dhe cdo analist tjeter. Deklarata eshte e ashper dhe e qarte. Ne kete moment interesi amerikan eshte te shkoj deri ne fund reforma ne drejtesi, dhe kjo duket qarte.
  Mendoj qe si rezultat i kesaj reforme, te gjithe keta pseudolider do shkojne ne burg.
  Arehere zgjedhjet do jene me te ndershme.

  1. Ik ore pall. Rama eshte vec nje masturbues elektoral po kurre leader. Voltana u perpoq si nje Teute moderne kunder dhunes se eger shteteore dhe korri 1 humbje sh te fisme perballe Maduros shqiptar.

 3. I paemër 23:17

  Kjo reforma që po na thoke ti Është reforma e Sorosit dhe normale që ata që punojnë aty janë sorosianë dhe ky është fillimi dhe fundi i reformës!

  Me rastin e Arta Markut dhe Donika Prelës reforma ka dështuar pa nisur!

  Edhe Ambsadat ashtu si bandat janë të blera dhe të korruptuara!

  Lexo pak fjalimin e Nolit para fuqive të mëdha dhe atje do e kuptosh sa na kanë dashur dhe na duan këta që ti dhe shumë si ti I mbani idhuj!

  Gjithë të mirat!

  1. Eshte qesharak argumentimi yt, por sidoqofte keta ambasadore na duan sigurisht shume here me shume se sa Berisha, Luli, Mona dhe Iliri.

 4. ShBA jane Kampion te Botes o Lubonja ti ke pjerdhur njelloj si Sala,Iliri,Mona.Vetem per Lulin na vjen keq,pasi ka edukat tjeter.Rames ti merni te keqen se beri Reformen ne Drejtesi dhe po iku ai kete vend e mori dreqi.prandoj Fatos ti nuk je analist por militant i qelbur partie.

 5. Une i mirkuptoj shqiptaret e thjeshte qe mendojn se Amerika eshte mbeshtetese e Demokracice, por ta thote Lubonja… Kjo tregon se ai ka pake munges te theksuar njohurish per politiken e jashtme Amerikane.
  Dihet boterisht qe USA mbeshtet Diktaturat, rasti me i fundit, Egjipti, ku Jutaushtarake ka burkosur presidentin e zgjedhur ne menyre demokratike dhe e ka lene te vdesi ne burg duke mos i dhene ilacet e diabetit,apo Arabia Saudite qe vrau ate gazetarin etj etj. Ju me thoni mu Amerika Demokraci. Kush vend demokratik ne bot do te pranonte te mbante 3-8000 Ujgur, te cilet kryejne rol aktiv ne permbysjen e regjimit te Iranit. Amerika gjithmon mbeshtet ate qe i intereson me shume, jo ate qe ka te drejte, po pritet shpetimin nga Amerika keni mar fund.

 6. Diplomacia amerikane eshte Son of the bitch diplomacy. Shikoni cben ne Kili ne vitet 70 e ne ameriken qendrore me Norriegen…Mos u lodhni me amerikanet…te merremi me veten

 7. Reforma ne drejtesi eshte ajo, qe do i fus Eamen Bashen Berishen Meten dhe Moniken ne burg. Na kane vjedh e grabit gjithe keto vite. Te paguajne dhe ata.

 8. Mira e stalinit po shan ameriken,pd e salihut ka nxjerre ne terren falangat e gazidedes per share ameriken e lirise ku e gjithe bota kerkon endrren e tij,dhe ne 96,97,98 pd e salihu srb keshtu bene duke mos lene gje pa folur,ne cdo studio tv dalin keto falanga ruse duke na thene qe amerika keshtu e ashtu,ishim mire me salihun,kush shan ameriken eshte I shame me fis o kerma si kjo mira e stalinit

 9. Kur komunistet bejne sikur e duan ameriken,atehere cdo gje ka marre fund !Ju plehra qe keni internuar,sakatuar e vrare pse qytetaret e ketij vendi kane permendur emrin Amerike!?Tani,ju hijena na tregoni se Amerika keshtu e ashtu,se ata nuk gabojne e jane ideale !!!!Kane gabuar dhe shume here,e kane mbeshtetur Sadamin,kur e kuptuan se kish ishte e cuan per lesh.E kane mbeshtetur Gedafin,po fundin e tij e keni parasysh ?E kane mbeshtetur BinLaDenin,po fundin e mbani mend, besoj ?!Besoj se shpejt do ta kuptoni se sa e duan kete palonarkoshtet dhe hajdutet e peshtire te ketoj vendi !!!Komuniset,konvertuar ne socialiste e pastaj ne rilindas jane Muzhike natyral,te lidhur me njemije fije me Rusine!Bllofi qe bejne duke sulmuar Partine demokratike,eshte hiçgje!E verteta eshte se narkos i ka dhene naften e ketij vendi rusve !Hapni syte e thirriji mendjes rilindas te degjeneruar,asnje e asgje nuk jane te pagabueshem.Mbase ne rastin tone mund te jemi edhe eksperimet njerzor,kavie dhe fundi i edvin rames eshte parashtruar,si ata me lart !

 10. Dikush thonte se Rama e tregoi veten lider ne Shkoder. Kjo eshte edhe per te qeshur edhe per te qare njekohesisht. Po te krahasosh filmimet e 1979-es kur Hoxha ishte ne Shkoder per arsye te termetit te atij viti dhe filmimet e djeshme do shihni se KM kishte te pakten 10 fishin e policeve qe kishte Hoxha. Nuk po flas per autobuzet me njerez sepse disa thobe qe i kishte sjelle Tom Doshi, disa thone kishin ardhur nga Tirana ne cirk shetites, por ama nje gje eshte e qarte, KM nuk mund te levize ne vend pa nje eskorte te fuqishme numerikisht. Ne keto kushtr mendoj se e ka vete ne dore menyren se si do te bjere nga posti dhe sa me shume ta zgjase, aq me e zhurmshme do te jete renja.

 11. Koli dhe byroisti ne sinkron te plote me salihun,si thoni o derra sot rusia tv do e trasmetoje live protesten paqsore si tha basha,une do jeme me nipat atje

 12. I paemer rusit nuk i vjen as te maja e karit, se kur ti hipen ne autobuz, zvarritesh si zvarranik, kurse rusin e ke me liber ne dore. O injorant.

 13. Po te doje usa kete popull 2 miljon qe esht sa je lagje periferike e new yorkut e ben brenda 24 oresh po ketu eshte nje zvicer pa rregulla pa shtet dhe ligje dhe gjithsecili nga ata vjedh naften kromin dhe gjith pasurite qe posedon shqiperia ne mes te dites pa u dridhur qerpiku

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu