• |
ide | kryesore

Vettingu/ Zbulohet lista e drejtuesve të Policisë që do të kalojnë të parët “në filtër”

Lajme, Të funditKa nisur prej pak ditësh vetting-u në radhët e drejtuesve të Policisë së Shtetit. Mësohet se të parët që do t’i nënshtrohen vlerësimit kalimtar periodik janë: Ardi Veliu, drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit; Aida Hajna, nëndrejtore e Policisë së Shtetit; Gjovalin Loka, drejtor i Departamentit për Sigurinë Publike në Policinë e Shtetit; Tonin Vocaj, drejtor i Policisë Kriminale; Muhamet Rrumbullaku, në krye të Shërbimet për  Çështjet e Brendshme dhe Ankesat etj.

Gjatë këtij procesi pritet të kalojë në filtër rreth 13 mijë punonjës policie. Kriteret mbi të cilat do të bëhet kontrolli i punonjësve të rendit janë: deklarimi i pasurisë, pastërtia e figurës dhe aftësitë profesionale. Ata punonjës që do të shkarkohen, nuk do të rikthehen më në radhët e Policisë, ndryshe nga ç’parashikon vetting-u në drejtësi, që ofron një limit kohor që gjyqtarët apo prokurorët mund të riaplikojnë përsëri.

Lista e punonjësve të Policisë së Shtetit që do t’i nënshtrohen vlerësimin kalimtar dhe periodik, në shortin e parë (aktualisht në detyrë):

 

 

Lista e punonjësve të Gardës së Republikës që do t’i nënshtrohen vlerësimin kalimtar dhe periodik, në shortin e parë (aktualisht në detyrë):

 

 

Lista e punonjësve të SHÇBA që do t’i nënshtrohen vlerësimin kalimtar dhe periodik, në shortin e parë (aktualisht në detyrë):

 3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *