• |
ide | kryesore

Shkelet Kushtetuta/ Votohen në Kuvend dy anëtaret e Gjykatës Kushtetuese

Arkiva, Lajme, Të fundit

Pavarësisht debatit të gjatë në lidhje me procedurën, Elsa Toska e Fjona Papajorgji u votuan në Kuvend me shumicë votash si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Megjithëse ndodheshi n kushtet e shkeljes flagrante të lijit, sepse deputetët kishin mundësi sipas kuhtetutës të zgjidhnin vetëm një anëtar, 105 prej yre u shprehën pro plotësimit të vedeve bosh nga Toska e Papajorgji.


Para votimit kryeparlamentari Ruçi sqaroi se Këshilli i Legjislacionit e ka konsideruar Kushtetuese procedurën e ndjekur, ndaj edhe vijoi me procesin e votimit.


“Për transparencë sot jemi në seancë që e kemi zhvendosur nga e enjtja në të hënë, kjo për të plotësuar afatin 30 ditor që detyron Kuvendin të shprehet lidhur me kandidaturat që KED i ka cuar Kuvendit.

Deputetët janë vënë në dijeni të qëndrimit të Presidentit, lidhur me këtë i jap drejtuar KED-së, e cila i është përgjigjur kërkesës me arsyetimet përkatëse, dhe konkludon se kandidatja e parë automatikisht është e zgjedhur anëtare. Duke patur parasysh që kishte vlerësime politike dhe proceduariale i jam drejtuar këshillit legjislacionit që është i vetmi mekanizëm që ka Kuvendi, që jep mendimin për kushtetuetshëmërinë. Këshilli ka konkluduar se duke parë propozimet e KED etj, dhe procedurën që do të votojmë ka arritur në konkluzionin që është tërësisht kushtetuese.  

Në listën e KED ishin renditur:  Arta Vorpsi, Elsa Toska, Besnik Muci, ky i fundit i dekretuar nga Presidenti.

Nga lista e paraqitur nga KED, Arta Vorpsi rezulton të jetë shpallur emëruar për vendin vakant, pas plotësimit të afatit 30 ditor, dhe në mungesë të ushtrimit të dekretimit, është botuar në fletore zyrtare. Kandidati i tretë gjithashtu i botuar në fletore zyrtare, me dekret të presidentit.” tha Ruci.

“105 vota pro, 2 kundër, 0 abstenim. Nuk kanë votuar 2 deputetë. Elsa Toska shpallet fituese për anëtare të Gjykatës Kushtetuese pas votimit të Kuvendit.” – u shpreh kryeparlamentari në përfundim të procesit të votimit.

Ndërkohë kandidatja tjetër në listë Fjona Papajorgji, u votua me 105 pro, 3 kundër, 8 abstenim, ndërsa 2 deputetë nuk morën pjesë në votim.

7 Comments

  1. NUK kane fituar piket MINIMALE per tu bere Gjykatese te Shkalles se Pare.

    Kete NIVEL dysheme, vensosi Rilindja ne Gjykaten Kushtetuese?

    Ere mut mban kudo.

  2. Gjithe jeten eshte shkelur kushtetuta,asgje te re nuk ka.Shqiperia eshte antare e vendeve Islamike fale Berishes qe NUK dhjeu fare kushtetuten.Jemi njelloj.

  3. te gjith jan ven ne rrjesht nga rama njerez pa personalitet i lepihen rames per nje rrog ishalla i beni ilaqe o flliqesira e shkaterruat vendin popullin e bet qe te marr arratin

  4. Dhe kush do mund te korigjoi kete menxyre, e shkatrrim te demokracise nga kjo kaste e bijeve te se shkuares. Te mira as qe do vijne e as mos prisni nga gjykates se dores trete qe jane zgjedhur me pasaporte rilindase, e nga nje e aredhme teper dyshuese si profesioniste, por jane ne ate vend e post vetem per sherbim besnik ndaj linjes se kuqe e kastes bandite qe ka pushtuar pushtetin, Ky alarm duhet te tingelloi ne veshet e aleateve te medhenj, e te veprojne sa s;eshte vone, sepse po e cojne kete popull ne rruge te fatkeqesise e mjerimit, ne saje te mbeshtetjes mafioze qe kane perfituar keta bandite rilindas.

  5. Keshtu thoni ju dhe PD-ja. Po ikni q…huni andej se nuk ju pjerdh njeri ju! BE dhe USA pershendesin parlamentin per zgjedhjet e anetareve te gjykates kushtetuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu