• |
ide | kryesore

Prekjet e topit me dorë, ndryshojnë akoma rregullat: ja si bëhen dhe nga kur

-Instant, Sport


Asambleja e Përgjithshme e IFAB, organizmi që përcakton çdo modifikim dhe inovacion të rregullave të lojës së futbollit në nivelin ndërkombëtar, ka miratuar ndryshime të reja në rregullore në lidhje me prekjet e topit me dorë. Nga 1 korriku, në sulm do të anullohet për prekje “aksidentale” me dorë, vetëm goli i shënuar direkt nga i njëjti lojtar që preku topin me dorë ose krah. Nëse topi prek aksidentalisht krahun ose dorën e një lojtari dhe më pas shkon te një shok i ekipit që shënon, edhe pse menjëherë (e cila sot vlen anulimin), goli do të jetë i vlefshëm.

Vendimi i Bordit Ndërkombëtar të Shoqatave të Futbollit (IFAB) ka ndjekur polemikat e krijuara në kohët e fundit. Meqenëse interpretimi i prekjeve të topit me duar nuk ka qenë gjithmonë konsistent për shkak të zbatimit të gabuar të rregullores, anëtarët e IFAB kanë vendosur që ta përcaktojnë më mirë çështjen, duke hartuar një listë të situatave.

Në detaje, nga 1 korriku i ardhshëm, do të jetë faull nëse një lojtar:
– Prek qëllimisht topin me dorë/krah, për shembull duke lëvizur dorën/krahun drejt topit
– Prek topin me dorë/krah tuaj kur tenton të bëjë trupin në mënyrë jo të natyrshme më të madh. Një lojtar konsiderohet se e ka bërë trupin e tij në mënyrë të panatyrshme më të madhe kur pozicioni i dorës/krahut nuk është pasojë ose justifikohet nga lëvizja e trupit të lojtarit për atë situatë specifike. Duke pasur dorën/krahun në atë pozicion, lojtari rrezikon që dora/krahu i tij të goditet nga topi dhe të ndëshkohet.
– Ose shënon në portën e kundërshtarit direkt me dorën/krahun e tij, edhe nëse është aksidental; ose menjëherë pasi topi ka prekur dorën/krahun e tij, edhe pse aksidentalisht.

“Prekja aksidentale e topit me dorë, që bën një shok skuadre të shënojë një gol ose të ketë një mundësi për të shënuar një gol nuk do të konsiderohet më një shkelje”, shtoi IFAB, duke specifikuar një rast të mëtejshëm të “faullit me dorë në sulm”.

Ifab gjithashtu i dha dritën jeshile përdorimit të pesë zëvendësimeve gjatë Kupës së Botës 2022. Kalendari i mbingarkuar për shkak të pandemisë lejoi, gjatë garave të ndryshme, t’u jepte ekipeve dy zëvendësime shtesë për ndeshje. Aktualisht rregulli zgjat deri në korrik 2022 për ndeshjet e ekipeve kombëtare, por IFAB tha se “do të mbetet nën shqyrtim”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *